window_tl
close_normal
window_tr
window_bl window_br
top-r
Home آگهی
top
bar-r
آگهی
پرطرفدارترین ها fav-end
larg-top-r spacer.gif larg-top-l.gif
 
تعرفه آگهی - برای یک ماه
 آگهی عادی رایگان
نیازمندیها (SMS آگهی) Help
رایگان
آگهی عكسدار راهنما
۲۰۰۰ تومان
آگهی ويژه راهنما
۱۰۰۰۰ تومان
[ راهنماي درج آگهي ]
[ چگونه پرداخت کنم ؟ ]
آمار
کاربران آنلاین 329 نفر
بازدید های امروز 8291 بار
کل بازدید ها 74843937 بار
اعضای سایت 65455 نفر
تاریخ آگهی بازدید
۱۳۹۶/۳/۵ 4 8293
۱۳۹۶/۳/۴ 11 19100
۱۳۹۶/۳/۳ 10 19593
۱۳۹۶/۳/۲ 19 20031
۱۳۹۶/۳/۱ 8 19415
سنجش ديدگاه ها
میهن آگهی را در نگاه اول چگونه دیدید ؟

۱۳۹۶/۳/۳ - نظارت بر واگذاری تلفن ثابت در سراسر کشور یکپارچه شد/ رصد میزان واگذاری‌ نسبت به فیش‌های در انتظار


خبرگزاری فارس: نظارت بر واگذاری تلفن ثابت در سراسر کشور یکپارچه شد/ رصد میزان واگذاری‌ نسبت به فیش‌های در انتظار

معاون نظارت سازمان تنظیم مقررات ارتباطات با اشاره به راه‌‌اندازی سامانه اینترنتی ثبت‌نام تلفن ثابت از متقاضیان خرید خط تلفن خواست به صورت اینترنتی ثبت‌نام کنند تا نظارت بر عملکرد مخابرات در واگذاری تلفن ثابت یکپارچه شود.

حسین فلاح جوشقانی در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس با اشاره به راه‌ اندازی  سامانه اینترنتی ثبت‌نام تلفن ثابت، اظهار داشت: هدف از راه‌اندازی این سامانه سهولت ارائه خدمت به متقاضیان و نظارت بهتر بر عملکرد مخابرات در واگذاری تلفن ثابت بوده است.

معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی افزود: شرکت مخابرات ایران طبق پروانه فعالیت باید حداکثر ظرف مدت یک ماه از تاریخ ارائه درخواست متقاضی خط تلفن ثابت، خط را دایر کند و تحویل دهد.

وی ادامه داد: شکایاتی از سوی متقاضیان درباره تاخیر در واگذاری تلفن ثابت اعلام می شود که به دلیل گستردگی استان ها و ثبت نام های حضوری در استان ها نیاز به سیستم یکپارچه‌ای برای نظارت و سنجش عملکرد مخابرات احساس می شد که این سیستم امکان رصد میزان درخواست‌های ارائه شده و پاسخ داده شده را فراهم می‌کند.

فلاح تاکید کرد: تفاوتی در اولویت‌های ثبت نام اینترنتی و حضوری نیست.

وی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون امکان ثبت نام خط تلفن ثابت به صورت حضوری در دفاتر امور مشترکین و دفاتر پیشخوان دولت و به صورت غیرحضوری از طریق پورتال شرکت مخابرات ایران به آدرس WWW.TCI.ir فراهم است.

۱۳۹۶/۳/۳ - نحوه محاسبه تخفیف ۵۰ درصدی محتوای داخلی در بسته‌‌های اینترنت


خبرگزاری فارس: نحوه محاسبه تخفیف ۵۰ درصدی محتوای داخلی در بسته‌‌های اینترنت

همراه اول تعرفه ترافیک بسته اینترنت برای سایت‌های پر مراجعه ایرانی را نیم بها کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، شرکت ارتباطات سیار ایران اعلام کرد: در راستای اجرای سیاست ها و اهداف شبکه ملی اطلاعات و با هدف رونق محتوای فاخر ایرانی و توسعه کسب و کارهای بومی، همراه اول که پیش از این تعرفه آزاد اینترنت همراه مشترکین خود در سایت های پر مراجعه داخلی را به میزان 50 درصد کاهش داده بود، حجم بسته های اینترنت را برای استفاده از این سایت ها افزایش داد.

به عنوان مثال، مشترکین با خرید بسته چهار گیگابایتی، در صورتی که از محتوای داخلی سایت های منتخب سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بازدید کنند، حجم بسته آنها معادل بسته 8 گیگابایتی محاسبه می شود.

این کاهش تعرفه برای استفاده از محتوای داخلی در بسته ها، در 210 سایت پرمراجعه ایرانی (بر اساس اعلام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی) اعمال می شود و از روز 27 اردیبهشت 96 اجرایی شده است.

کاهش تعرفه برای استفاده از محتوای داخلی با تعرفه آزاد اینترنت همراه، از تاریخ 29 فروردین ماه سال جاری در شبکه همراه اول اجرایی شده بود.

مشترکین همراه اول جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص و مشاهده اسامی و IP سایت ها می توانند به پرتال همراه اول به نشانی www.mci.ir مراجعه کنند.

۱۳۹۶/۳/۳ - انتشار مستند فنی راهنمای امداد برای رایانه‌های آلوده به واناکرای


خبرگزاری فارس: انتشار مستند فنی راهنمای امداد برای رایانه‌های آلوده به واناکرای

با توجه به آلوده شدن تعدادی از رایانه‌‌های کشور به باج افزار WannaCrypt و راهنماها و راه حل‌های منتشر شده در سایت‌های مختلف مبنی بر امکان بازیابی داده‌های رمز شده توسط باج افزار‌ها، مرکز ماهر ضمن انجام بررسی‌های فنی و دقیق مستند کاملی را در این خصوص منتشر کرد.

 

به گزارش خبرگزاری فارس، در این زمینه مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای (ماهر) طی اطلاعیه‌ای توصیه‌هایی را ارایه کرد.

 کاربران می توانند برای دریافت متن کامل مستندات به پایگاه اطلاع رسانی مرکز ماهر به آدرس https://certcc.ir مراجعه کنند.

 همچنین، مرکز ماهر، باتوجه به شیوع حملات مختلف سایبری با سوء استفاده از آسیب پذیری های پروتکل SMB نظیر باج افزار WannaCrypt و سایر حملات مشابه مطرح شده در رسانه های کشور، اقدام به بررسی سامانه های قربانی در این حوزه و شناسایی سیستم های متعدد آسیب پذیر در این خصوص کرده و اطلاعات مربوط به آسیب پذیری های رصد شده مستقیما به اطلاع مالکین سامانه ها در سطح کشور رسیده است.

هفته گذشته، باج افزاری تحت عنوان wannacrypt‌ با قابلیت خود انتشاری در شبکه کشور ها شیوع یافت و براساس رصدهای انجام شده توسط مرکز ماهر، این بدافزار در سطح شبکه کشور ما نیز رصد شده بود و به تعدادی از سیستم های رایانه ای آسیب وارد کرد.

مرکز ماهر اعلام کرد: با اقدام های صورت گرفته و افزایش سطح آگاهی متقاضیان و فعالیت های مورد نیاز برای پیشگیری و مقابله با این پدیده ، روند شیوع آن با کاهش بسیار چشمگیری رو به رو بوده که بیانگر رعایت توصیه های ارایه شده از سوی مرکز ماهر توسط دستگا ها و کاربران کشورمان و اقدام های پیشگیرانه در سطح شبکه زیرساخت ارتباطی کشور بوده است.


۱۳۹۶/۳/۲ - استقبال پایین از اتصال فیبر نوری به منازل در سال اول را‌ه‌اندازی/ نرم ‌جهانی استفاده از FTTH حداکثر 35 درصد است


خبرگزاری فارس: استقبال پایین از اتصال فیبر نوری به منازل در سال اول را‌ه‌اندازی/ نرم ‌جهانی استفاده از FTTH حداکثر 35 درصد است

مجری توسعه شبکه شرکت مخابرات درباره استقبال از طرح جدید اتصال فیبر نوری به منازل، گفت: در تمام دنیا در سال اول راه‌اندازی FTTH درخواست پایین و حداکثر 15 درصد است که در سال‌های بعد رشد می‌کند و به طور کلی 35 درصد از ظرفیت استفاده می شود.

رضا خلیلی در گفت‌‌وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس،  درباره میزان استقبال از شبکه جدید دسترسی مبتنی بر فیبر نوری مخابرات (تانوما) اظهار داشت: در شروع به کار FTTH  (فیبر نوری به منزل) در تمام دنیا میزان درخواست در سال اول پایین و در حد 10 تا 15 درصد است که در سال‌های بعد رشد می‌کند.

مدیر امور شبکه و مجری توسعه شبکه شرکت مخابرات ایران ادامه داد: در مجموع متوسط جهانی استفاده از ظرفیت‌سازی ایجاد شده در پروژه اتصال فیبر نوری به منزل به آن ظرفیت‌سازی هوم کانکت به هوم پس و برعکس گفته می‌شود 30 تا 35 درصد است.

وی از ظرفیت‌سازی برای یک میلیون پورت فیبر نوری در تمامی استان‌ها روی شبکه تانومای شرکت مخابرات خبر داد و گفت: علیرغم ظرفیت سازی در تمام استان ها تمرکز بیشتر روی 8 شهر انجام می‌شود و تعداد پورت‌های تهران حدود 200 هزار پورت است.

خلیلی تصریح کرد: فعلا پروژه در مکان‌هایی که زیرساخت فنی وجود دارد در حال انجام است و ظرفیت‌سازی در این پروژه با سرعت ادامه دارد.

مدیر امور شبکه و مجری توسعه شبکه شرکت مخابرات ایران در پاسخ به این سوال که طرح‌های متعدد مخابرات برای ارائه سرویس روی فیبر نوری از جمله تانوما (اینترنت روی فیبر)، ابریما (اینترنت، مکالمه، تماشای نامحدود فیلم و فضای ذخیره سازی ابری روی فیبر) و زینما (اینترنت، مکالمه، فضای ذخیره سازی ابری و IPTV) در چه زمانی قابل ارائه به مشترکان می‌شود، اظهار داشت: در تمامی این طرح‌ها زیرساخت یکسان و روی فیبر نوری است که فیبر به منزل یا ساختمان می‌رسد اما  معاونت تجاری نوع خدمات و بسته‌ها روی هر سرویس را تعریف می‌کند.


۱۳۹۶/۳/۲ - گزارش عملکرد سامانه انتخاباتی بیتاک/ ثبت اطلاعات 260 هزار نامزد/ کمک 428 کارمند پست در فرآیند رای گیری


خبرگزاری فارس: گزارش عملکرد سامانه انتخاباتی بیتاک/ ثبت اطلاعات 260 هزار نامزد/ کمک 428 کارمند پست در فرآیند رای گیری

مدیرعامل شرکت پست گفت: اطلاعات 260 هزار نامزد ریاست جمهوری، مجلس و شوراهای شهر و روستا در سامانه انتخاباتی بیتاک ثبت شد که در انتخابات بعد استقبال بیشتری از این سامانه جدید خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با مسئولان شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد.

حسین مهری در این دیدار با ارائه گزارشی از سامانه بیتاک برای  ضابطه مند کردن استفاده از فضای مجازی در ایام انتخابات، اقدامات و فعالیت های شبکه پستی در خصوص انتخابات را تشریح کرد.

وی گفت: در آستانه دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی، شرکت ملی پست درراستای تعهد به رسالت پیام رسانی این امکان را فراهم آورد تا به منظور اطلاع رسانی بهینه به هموطنان و هرچه بهتر برگزار شدن این میثاق ملی، خدمات ویژه پستی را  ارایه کند.

مهری تصریح کرد:‌  شرکت پست توانست در عرصه تبلیغات انتخاباتی، فارغ از هرگونه دخالت و جانبداری جناحی و سیاسی در چهارچوب قوانین و مقررات و با استفاده از ظرفیت ها، قابلیت ها و توانمندی های کم نظیر خود مانند شبکه توزیع مویرگی، برخورداری از بانک اطلاعاتی مکانی و نشانی های کشور، اعتماد بالای عمومی، ارتباط گسترده با اقشارمختلف جامعه و غیره به نامزدهای این دوره از انتخابات، خدمات ارایه کند.

وی خاطر نشان کرد:‌ در همین ارتباط ستادهای استانی انتخابات در سطح ادارات پست کشور درخصوص چگونگی بهره مندی نامزدها از خدمات پستی تشکیل شد تا در چهارچوب قوانین و مقررات به ستادهای انتخاباتی متقاضی خدمات ارایه  کند.

معاون وزیر درخصوص یکی از خدمات مهم ارایه شده به نامزدها، سامانه بیتاک، گفت: به منظور ضابطه مند کردن استفاده از فضای مجازی و پوشش نیازمندی های ذینفعان تبلیغات انتخاباتی در فضای مذکور، سامانه بیتاک به عنوان بستر یکپارچه ارتباطی میان مردم، حاکمیت، نامزدهای انتخاباتی و انتشار دهندگان محتوای تبلیغاتی در فضای مجازی با مدیریت مستقیم ستاد انتخابات وزارت کشور و اجرای شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران طراحی و پیاده سازی شد.

وی با بیان این که 27 قرارداد در این خصوص در سطح کشور منعقد شد، افزود: اطلاعات 260 هزار نفر از نامزدهای ریاست جمهوری، میان دوره ای مجلس و شوراهای اسلامی شهر و روستا در سامانه مذکور ثبت شده است که یک هزار و  283انتشار دهنده به این سامانه مراجعه  کردند.

مهری اظهار امیدواری کرد: با توجه به نوین بودن سرویس مذکور در دوره های بعدی انتخابات استقبال گسترده تری از سوی نامزدها در این خصوص صورت گیرد.

رییس هیات مدیره با اشاره به این که شرکت ملی پست با استفاده از خدمات تبلیغاتی خود در قالب "پست مستقیم" با هزینه های مناسب، در کوتاهترین زمان، مرسولات و بروشورهای تبلیغی نامزدها را با استفاده از بانک‌های اطلاعاتی پست به نشانی‌های معین (با نشانی) و یا به صورت فراگیر (بدون نشانی) توزیع  کرد، افزود: در همین راستا در سراسر کشور 329 قرارداد منعقد شد که به واسطه آن 26.637.417 فقره ترافیک جذب شبکه شد.

وی ارایه خدمات سیستم "پست صوتی" را به عنوان یکی دیگر از سرویس های تبلیغاتی پستی نام برد و افزود: براساس فرایندهای تعریف شده در این سرویس متقاضیان، تبلیغات مورد نظر خود را از طریق سیستم صوتی پست به اطلاع شهروندان اطلاع رسانی کردند.

مهری در بخش دیگری از سخنانش به  همکاری کارکنان پستی در برگزاری انتخابات اشاره و خاطرنشان کرد: در جریان برگزاری انتخابات 22 دفتر پستی در کشور به عنوان شعبات اخذ رای فعالیت کردند و 428 نفر از کارکنان شبکه در سراسر کشور، فعالانه در امر رای گیری هموطنان مشارکت کردند.

۱۳۹۶/۳/۲ - تشریح عملکرد وزارت ارتباطات در دو تکلیف اقتصاد مقاومتی/آخرین وضعیت ماهواره‌های ناهید 1 و ناهید 2 و ماهواره سنجشی پارس 1


خبرگزاری فارس: تشریح عملکرد وزارت ارتباطات در دو تکلیف اقتصاد مقاومتی/آخرین وضعیت ماهواره‌های ناهید 1 و ناهید 2 و ماهواره سنجشی پارس 1

سرپرست معاونت فناوری فضایی سازمان فضایی ایران گفت: ساخت ماهواره‌های مخابراتی و سنجشی از برنامه های راهبردی در حوزه ماهواره ها است که در حوزه ماهواره های مخابراتی ناهید 1 در مرحله تحویل گیری قرار دارد و قرارداد ناهید 2 منعقد شده، طراحی مفهومی ماهواره سنجشی پارس 1 نیز تا پایان شهریور انجام می شود.

به گزارش خبرگزاری فارس مجتبی سرادقی سرپرست معاونت فناوری فضایی سازمان فضایی ایران با اشاره  به برنامه های راهبری این سازمان در حوزه ماهواره ها، افزود : ساخت ماهواره های مخابراتی و سنجشی از برنامه های راهبردی در حوزه ماهواره ها است که در حوزه ماهواره های مخابراتی ناهید 1 در مرحله تحویل گیری قرار دارد و قرارداد ناهید 2 نیز منعقد شده است.

وی با اشاره به فعالیت سازمان فضایی ایران از سال 85 در حوزه ماهواره سنجشی، تاکید کرد: در سال های گذشته این سازمان ساخت ماهواره های سنجشی را به 3 دانشگاه علم و صنعت، شریف و امیر کبیر واگذار کرده بود که در سطح آزمایشگاهی کاربرد داشتند و عملیاتی نبودند.

سرادقی تصریح کرد: پروژه صنعتی شریف ماهواره دوستی بود که در مرحله پرتاب است و ماهواره ظفر در دانشگاه علم و صنعت تولید شد و محصول دانشگاه امیر کبیر ماهواره پیام بود که  رونمایی شده است و تمام این فعالیت ها تجربیات کشور در حوزه ماهواره های سنجشی در چند سال گذشته است.

* تغییر شکل همکاری با دانشگاه ها در بخش فضایی

وی اظهار کرد: هر ماهواره در مسیر قرار گرفتن در مدار خود دارای چندین محصول است که از طراحی آغاز می شود و نخستین مدلی که از ماهواره ساخته می شود، مدل مهندسی آن است که برای شرایط فضایی هنوز آماده نیست و در این مرحله یک رونمایی انجام می شود و مرحله بعد ساخت مدل کیفی است و در انتها نیز مدل پروازی آن ساخته می شود تا در مدار قرار گیرد.  

وی با اشاره به تجربیاتی که در حوزه ساخت ماهواره های سنجشی به دست آمده، تصریح کرد: با توجه به سوابقی که در این زمینه بود مقرر شد شکل کار با دانشگاه ها تغییر کند و هر کدام از دانشگاه ها در زمینه ای از ساخت ماهواره همکاری داشته باشند و نتیجه کار در جایی به صورت متمرکز تبدیل به محصول شود.

سرادقی افزود: در چند سال گذشته ماهواره ها با کاربرد تحقیقاتی ساخته می شدند در صورتی ما در حال حاضر نیاز به ساخت ماهواره های عملیاتی داریم؛ اما ظرفیت ها و زیرساخت های یک دانشگاه برای اینکار کافی نیست.

*مهمترین دستاورد پارس1، انجام آن توسط بخش خصوصی است

 وی به پروژه ماهواره پارس 1 اشاره کرد و گفت: مهمترین دستاورد این پروژه انجام آن توسط بخش خصوصی است بطوری که در این پروژه از کسانی که در کشور تجربیاتی در ساخت ماهواره داشتند، خواسته ایم که طراحی مفهومی این پروژه را انجام دهند و در ادامه برای ساخت آن در قالب یک شرکت خصوصی اقدام کنند.

سرپرست معاونت فناوری فضایی سازمان فضایی ایران افزود: در اسفند ماه سال گذشته این فرآیند با حضور 6 مجموعه دانشگاه های شریف، امیرکبیر، علم و صنعت، خواجه نصیر  و مراکز تحقیقاتی ICT  انجام شد و با 4 دانشگاه تا پایان سال گذشته قرار داد منعقد شد و کار بر روی طراحی مفهومی این پروژه آغاز شده است، بر اساس پیش بینی ها تا پایان شهریور ماه سال جاری فاز نخست این پروژه که طراحی مفهومی ساخت ماهواره پارس 1 نام دارد، انجام می شود.

* فعالیت 4 دانشگاه در پروژه پارس 1 و ایجاد فضای رقابتی

وی با اشاره به اینکه این 4 دانشگاه کارها را به صورت موازی انجام می دهند، خاطر نشان کرد: این شکل کار نوعی رقابت را برای شناسایی توانایی آنها برای مدیریت این پروژه ایجاد می کند و با مشخص شدن مدیریت پروژه بقیه دانشگاه ها هم در کنار آن پروژه را به عهده می گیرند.

سرادقی با اشاره به فعالیت های 10 ساله این دانشگاه ها در حوزه ساخت ماهواره، تاکید کرد: با شناختی که از فعالیت های گذشته این دانشگاه ها داریم هر کدام در قسمتی از فناوری فضایی تخصص دارند و به نظر می رسد تقسیم کار مناسبی بین آنها انجام شود.

وی در ادامه تصریح کرد: باید از دولتی کردن حوزه فضایی فاصله بگیریم و به سمت خصوصی کردن این فعالیت ها حرکت کنیم که این روش مزیت های فراوانی از جمله چابک کردن فعالیت ها کم کردن هزینه و برخورداری از نیروی انسانی مناسب دارد.

*الزام ثبت فعالیت شرکت های فضایی در قالب شرکت های دانش بنیان

سرپرست معاونت فناوری فضایی سازمان فضایی ایران به الزام ثبت فعالیت این شرکت ها در قالب شرکت های دانش بنیان اشاره کرد و افزود: بعد از تشکیل شرکت های دانش بنیان، این شرکت ها در قالب یک مجموعه می توانند به صورت مشترک این پروژه را انجام دهند.

* تشکیل شرکت مادر برای پروژه پارس 1 تا پایان سال

وی تصریح کرد: با انجام این اقدامات تا پایان سال جاری ما شرکت مادری داریم که محوریت انجام  پروژه پارس یک، از طراحی اولیه تا آخر کار را عهده دار می شود و طرحی را نیز برای استفاده از بقیه شرکت های دانش بنیان این حوزه برای همکاری در ساخت این ماهواره ارایه می کند.

* لازمه موفقیت پارس 1 ارایه سرویس است

سرادقی ویژگی های این ماهواره را سنجشی و عملیاتی بودن آن عنوان کرد و افزود: ماهواره های قبلی مانند دوستی، ظفر و پیام برای به دست آوردن فناوری های مورد نیاز در این حوزه طراحی، ساخته و پرتاب می شوند تا در پروژه های دیگر بتوانیم از تجربیات آن استفاده کنیم و به نوعی پروژه ها اثبات فناوری هستند اما لازمه موفقیت پارس 1 در آن است که بتواند به کاربران ارایه سرویس کند.

وی با اشاره به اینکه رزولیشین این ماهواره 15 متر است، تاکید کرد: به همین علت کاربردهای ماهواره پارس 1  بسیار گسترده و متنوع است مانند کشاورزی، پایش زمین های کشاورزی و نقشه برداری و کاربرد های دیگر که امکان دریافت سرویس های متنوعی را از ماهواره پارس 1 می دهد.

سرپرست معاونت فناوری فضایی سازمان فضایی ایران درباره میزان سرمایه گذاری در این پروژه نیز گفت: با توجه به سرمایه گذاری و حضور شرکت های دانش بنیان خصوصی هزینه های ساخت این ماهواره نسبت به دیگر ماهواره ها کاهش می یابد اما با توجه به ابعاد و بزرگی کار و عملیاتی بودن این ماهواره و کارکرد 2 تا 3 ساله در مدار زمین هزینه آن نسبت به پروژه های دانشگاهی بیشتر می شود.

* پروژه پارس 1 در راستای ایجاد اشتغال پایدار و تحقق اقتصاد مقاومتی است

وی به تعریف این پروژه در حوزه اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و تصریح داشت: با این پروژه نیروی های دانشگاهی که قبلا در این حوزه فعال بودند پراکنده نمی شوند به طوری که در 3 پروژه گذشته دانشگاهی دوستی ، ظفر و پیام  در هرکدام به طور متوسط بیش از 60 دانشجو نخبه همکاری می کردند و با این پروژه از خارج  شدن این نیروها و مغزها جلوگیری می شود.

سرادقی در ادامه گفت: همچنین با تشکیل شرکت های دانش بنیان در این حوزه و فعالیت این شرکت ها اشتغال کوتاه مدت ناپایدار به اشتغال پایدار با هدف توسعه و صادر کردن این فناوری تبدیل می شود و این شرکت ها می توانند سفارش ساخت ماهواره را از دیگر شرکت ها دریافت کنند که البته تاکنون چند درخواست از کشورهای همسایه در حوزه ساخت و پرتاب ماهواره هم داشتیم.

۱۳۹۶/۲/۳۱ - اعتراض سهامداران به پول‌های راکد ۳۰ سال مخابرات/ رئیس: برگزاری مجمع تشریفات است


خبرگزاری فارس: اعتراض سهامداران به پول‌های راکد ۳۰ سال مخابرات/ رئیس: برگزاری مجمع تشریفات است

در مجمع مخابرات مبلغ اقلام سنواتی و میزان سود تقسیمی جنجال برانگیز شد. سهامداران عمده با وجود مخالفت سهامداران خرد و حقیقی کمتر از سال قبل سود تقسیم کردند و رئیس مجمع در پاسخ به اعتراض سهامداران گفت که مجمع تشریفاتی است.

خبرگزاری فارس، فاطمه سامعی، مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت مخابرات ایران امروز به شکل متفاوتی برگزار شد.

اداره مجمع را برات قنبری معاون برنامه ریزی وزیر ارتباطات در مقام نماینده دولت در هیات مدیره مخابرات برعهده داشت.

تفاوت خواست صاحبان حقیقی سهام و سهامداران عمده، ابهامات زیاد در بند 4 صورت‌های مالی، نوع اداره مجمع و پاسخ‌های رئیس مجمع به سهامداران حقیقی باعث اعتراض سهامداران حقیقی شد.

بند 4 صورت‌های مالی حسابرسی شده امروز جنجال‌برانگیز بود؛ زیرا در این بند مبالغ زیادی معادل یک درصد کل درآمد عملیاتی شرکت به عنوان بدهی راکد و سنواتی و ذخیره مطالبات مشکوک الوصول بلاتکلیف مانده است.

این مبالغ شامل 1318 میلیارد ریال اقلام راکد سنواتی است که 315 میلیارد ریال ذخیره مطالبات مشکوک الوصول برای آن نگه داشته شده است.

وقتی توضیح مختصر مدیرعامل مخابرات درباره این بند نتوانست سهامداران حقیقی را از روی این بند عبور دهد، کمال بیگدلی معاون مالی شرکت اعلام کرد بسیاری از مطالبات سنواتی متعلق به 40 تا 30 سال کار شرکت مخابرات ایران است که روی هم انباشته شده و برای این ارقام ابهام دار دو راهکار وجود دارد اینکه کلا با یک مصوبه هیات مدیره این اعداد حذف و در سود و زیان دیده شوند و دوم اینکه به همین وضعیت در گزارش مالی سالانه دیده شوند.

به گفته بیگدلی این مبالغ بلاتکلیف شامل 3 میلیارد و 800 میلیون تومان دعوای حقوقی مخابرات با شرکت عمران کیش، 4 میلیارد و 400 میلیون تومان منابع مشمول تحویل در اروپا، 12 میلیارد تومان بیانیه الجزایر در دعوی ایران و آمریکا، 33 میلیارد تومان طلب از کارخانجات مخابراتی، 89 میلیارد تومان مانده بدهی‌های مردم و 38 میلیارد تومان از پروژه کاشانه و چندین مورد دیگر است.

با توجه به حساس شدن بند 4 نماینده دولت از رئیس مجمع خواست تا همراه برنامه‌های توسعه تقویمی برای رفع و رجوع بدهی ها در نظر بگیرند که قنبری گفت: «به دنبال این نبوده‌ایم که به حسابرس مستقل کمک نکنیم و گزارش ریز ندهیم. مخابرات تسهیلات با نرخ بالا دارد و مشکل مدیریت نقدینگی و منابع است؛ اما قبول داریم که مواردی از جمله صندوق بازنشستگی و ساماندهی املاک روستایی را می‌توانسته‌ایم انجام دهیم و ان شالله امسال انجام می‌دهیم. »

علاوه بر این، طرح دوباره پیشنهاد افزایش تعرفه تلفن ثابت در حالی که هنوز یک سال از افزایش اخیر تعرفه تلفن ثابت نمی‌گذرد، از دیگر اتفاق‌های مهم این مجمع بود.

همواره در این مجمع مردمی که در طول سال از گرانی و افزایش قیمت ها گلایه دارند به آدم دیگری تبدیل می‌شوند و خواهان افزایش تعرفه تلفن ثابت هستند. امروز نیز این خواسته چندین بار تکرار شد. 

رسول سرائیان مدیرعامل شرکت مخابرات ایران در پاسخ به سهامداری که از پایین بودن تعرفه تلفن ثابت به نفع خود معترض بود، گفت: انشاءالله دولت کمک کند بار دیگر تعرفه‌ها اضافه شود اما با توجه به وجود رقبا و پایدار نبودن افزایش درآمد ناشی از افزایش تعرفه رویکرد اصلی شرکت افزایش خدمات است.

همچنین در این جلسه پس از اینکه مدیرعامل مخابرات از وضعیت به نسبت بد شرکت در سال 94 و بهتر شدن اوضاع در سال 95 با افزایش 15 درصدی درآمد عملیاتی شرکت گزارش می داد، سهامداران عمده خواستار تقسیم سود به میزان کمتر از سال گذشته بودند.

سهامداران حقیقی به تقسیم سود 50 تومانی نظر داشتند؛ نظر سازمان بورس تقسیم حداکثر سود 37 تومانی بود و سهامدار عمده در صدای بلند اعتراض سهامداران حقیقی به سود 33 تومانی رای داد. سود تقسیمی سال گذشته 45 تومان به ازای هر سهم بوده است.

قنبری در پاسخ به سوال یکی از سهامداران معترض که پرسید با وجود سهامداران عمده دارای 40 درصد سهامچرا مردم را در مجمع دعوت می‌کنید؟، گفت: «تشریفات است». که صراحت بیان وی به مزاج صاحبان حقیقی سهام خوش نیامد.

سهامداران از ابتدا تا پایان جلسه که رئیس مجمع با عجله جلسه را ترک کرد و چند سهامدار هنوز در سالن فریاد می‌زدند به این تصمیم اعتراض کردند.


۱۳۹۶/۲/۳۱ - تقسیم سود ۳۳۳ ریالی به ازای هر سهم مخابرات/ کاهش سود سهام تقسیمی نسبت به سال قبل


خبرگزاری فارس: تقسیم سود ۳۳۳ ریالی به ازای هر سهم مخابرات/ کاهش سود سهام تقسیمی نسبت به سال قبل

در حالی که سال گذشته در مجمع مخابرات ۴۵ تومان به ازای هر سهم تقسیم شده بود امسال علیرغم افزایش درآمد شرکت صاحبان سهام به تقسیم ۳۳۳ ریال سود به ازای هر سهم رأی دادند.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، در مجمع عمومی سالیانه سهام شرکت مخابرات ایران پس از بررسی گزارش‌های حسابرسی و تصویب صورت‌های مالی، تصویب 333 ریال سود برای هر سهم صاحبان سهام شرکت مخابرات ایران تصویب شد.

سهامداران حقیقی خواستار تقسیم سود 50 تومانی به ازای هر سهم بودند؛ نظر سازمان بورس سود حداکثر 37 تومانی بود و در نهایت سهامدار عمده به تقسیم سود 333 ریالی رای داد.

پرداخت سود سهامداران از مردادماه آغاز می‌شود در حالی که سهامداران حقیقی خواستار پرداخت سود از اول تیرماه بودند.

مانند سال‌های گذشته سازمان حسابرسی کل کشور به عنوان حسابرس و امسال روزنامه اطلاعات با عنوان روزنامه رسمی شرکت تعیین شد.

پاداش اعضای هیأت مدیره و حق الزحمه حضور اعضای غیرموظف در جلسات مانند سال گذشته به ترتیب 500 میلیون تومان و 700 هزار تومان تعیین شد.


۱۳۹۶/۲/۳۱ - آزمون و خطای یک مدیر در ادغام ۳۰ مخابرات استانی/ افزایش هزینه ۴۰ درصدی با تقسیم و صرفه جویی ۲۵ درصدی با ادغام


خبرگزاری فارس: آزمون و خطای یک مدیر در ادغام ۳۰ مخابرات استانی/ افزایش هزینه ۴۰ درصدی با تقسیم و صرفه جویی ۲۵ درصدی با ادغام

معاون وزیر ارتباطات گفت: من سال ۷۶ یک شرکت مخابرات را به ۳۰ شرکت تقسیم کردم که همان زمان هزینه‌ها ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش یافت؛ سال پیش ۳۰ مخابرات استانی را در یک شرکت مخابرات ادغام کردیم که ۲۵ درصد در هزینه‌ها صرفه‌جویی شد.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، برات قنبری رئیس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران در مجمع عمومی سالیانه صاحبان سهام شرکت مخابرات ایران اظهار داشت: درآمد 15 تا 16 هزار میلیاردی امروز شرکت مخابرات ایران قانع کننده نیست و انتظار درآمد 22 هزار میلیارد تومان از این شرکت داریم؛ همچنان که هم اکنون در بازار ایران 40 تا 50 هزار میلیارد تومان تقاضا وجود دارد.

وی در پاسخ به یکی از سهامداران درباره اختلاف تعرفه تلفن ثابت و همراه، گفت: اگر چه مشتری علاقمند به ارزانی و سهامدار علاقمند به افزایش تعرفه است اما اختلاف تعرفه تلفن ثابت و سیار باید توجیه‌پذیر باشد.

قنبری با بیان اینکه در سال گذشته هم راستا با خواست سهامداران تعرفه تلفن ثابت افزایش یافت، گفت: تعرفه باید به گونه‌ای باشد که سرمایه‌گذاری نیز توجیه داشته باشد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به سوال سهامدار دیگری درباره چرایی ادغام همراه اول و مخابرات تا 2 تا 3 سال آینده، گفت: من سال 76 یک شرکت مخابرات را به 30 شرکت تقسیم کردم که همان زمان هزینه‌ها 30 تا 40 درصد افزایش یافت.

وی گفت: سال گذشته با ادغام شرکت‌های مخابرات استانی در شرکت مخابرات 25 درصد در هزینه‌ها صرفه‌جویی شد و پس از آن با ادغام همراه اول در مخابرات نیز صرفه‌جویی ایجاد خواهد شد.

قنبری خاطرنشان کرد: مخابرات در حال کاهش سهم درآمد از صوت به دیتا و از دیتا به باند لینگ و خدمات ارزش افزوده است.

وی خاطرنشان کرد: همراه اول و مخابرات یک مجموعه به هم پیوسته هستند که در سود یکدیگر تاثیرگذارند و اگر در آینده همگرایی اتفاق نیفتند مجموعه رو به فنا می‌رود همچنان که ایرانسل امروز به نقطه‌ای رسیده که نیاز به داشتن شبکه ثابت را احساس کرده و در کنار اپراتور فیبر نوری ایرانیان نت رقیبی برای مخابرات شده است.

۱۳۹۶/۲/۳۰ - قطع سرویس‌های دفاتر پیشخوان دولت در سراسر کشور


خبرگزاری فارس: قطع سرویس‌های دفاتر پیشخوان دولت در سراسر کشور

همه سرویس‌های درگاه پیشخوان و سامانه‌های مرتبط آن به دلیل به‌روز رسانی امروز از ساعت ۱۳ الی ۱۷ از دسترس خارج می‌شود.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، بنابر اعلام کانون دفاتر پیشخوان خدمات دولت و بخش عمومی کشور در تمامی دفاتر پیشخوان دولت سراسر کشور به دلیل بروز رسانی در مرکز داده فن آوری از ساعت 13 الی 17 روز شنبه مورخ 30/02/96  تمامی سرویس های درگاه پیشخوان (epishkhan.ir) و سامانه های مرتبط خارج از دسترس خواهد بود.


۱۳۹۶/۲/۳۰ - دستیار هوشمند گوگل ابزار خانگی را کنترل می‌کند


خبرگزاری فارس: دستیار هوشمند گوگل ابزار خانگی را کنترل می‌کند

با ارتقای دستیار هوشمند گوگل موسوم به Google Assistant می‌توان از آن برای کنترل و مدیریت طیف گسترده‌ای از ابزار و محصولات خانگی استفاده کرد.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس به نقل از تک هایو، ابزار مذکور که در قالب بلندگوی هوشمند Home در دسترس است برای کنترل لوازم خانگی و تولیدات شرکت های مشهوری مانند  iRobot،  LG، GE Appliances و  D-Link قابل استفاده خواهد بود.

برنامه ها و نرم افزارهای هوشمند به کار رفته در این محصولات با Google Assistant سازگار شده اند و البته برخی از آنها قبلا با بلندگوی هوشمند شرکت آمازون نیز سازگاری داشتند.

Google Assistant از این پس می تواند برای کنترل محصولات و ابزار متصل به شبکه وای – فای منزل مورد استفاده قرار بگیرد، کاربران با استفاده از فرامین صوتی می توانند جاروبرقی منزل را هدایت و کنترل کنند یا دریابند که چه بخشی از آن کثیف و چه بخشی تمییز است.

Google Assistant با یخچال ها، اجاق گازها، ماشین‌های ظرفشویی، ابزار تهویه مطبوع و دیگر لوازم خانگی هوشمند هم سازگار شده و می تواند آنها را نیز کنترل کند. همچنین می توان از این طریق لامپهای موجود در منازل را هم کنترل نمود. گوگل قصد دارد در آینده بر تعداد ابزار و لوازم خانگی مورد پشتیبانی Google Assistant بیفزاید.


۱۳۹۶/۲/۳۰ - احتمال اخراج مهندس برجسته اوبر برای تفاهم با گوگل


خبرگزاری فارس: احتمال اخراج مهندس برجسته اوبر برای تفاهم با گوگل

این احتمال وجود دارد که شرکت اوبر یکی از مهندسان برجسته خود که واحد تولید خودروهای خودران این شرکت را مدیریت می کند، اخراج کند تا از تعقیب قضایی گوگل نجات یابد.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس به نقل از نیویورک تایمز، گوگل مدعی است Anthony Levandowski که قبلا در گوگل مشغول به کار بوده اسرار تولید خودروهای خودران را از این شرکت سرقت کرده و آنها را در اوبر برای تولید اتومبیل های خودران مورد استفاده قرار داده است.

گوگل قصد دارد با پیشبرد شکایت خود جریمه سنگینی را به اوبر تحمیل کند و این شرکت هم برای حل مشکل یاد شده و تبعیت از نظر دادگاه به دنبال اخراج Anthony Levandowski است. وکیل ارشد اوبر با ارسال نامه ای برای این فرد به وی هشدار داده که اگر از مفاد شکایت قضایی طرح شده تبعیت نکند با اقدامات تندی مواجه خواهد شد که ممکن است منجر به از دست دادن شغل وی نیز بشود.

در این نامه تصریح شده، علیرغم انکه اوبر برای آزادی های شخصی احترام قائل است، اما حکم دادگاه این شرکت را مجبور به اخذ چنین تصمیمی می کند و فرد نامبرده باید از حکم مذکور تبعیت کند.

تا پیش از این اوبر Anthony Levandowski را مجبور به همکاری با دادگاه نکرده بود. اما انتشار نامه یاد شده نشان می دهد دادگاه حق را به گوگل داده و این مهندس واقعا اطلاعات محرمانه ای را از گوگل به اوبر منتقل کرده است.

۱۳۹۶/۲/۲۸ - اطلاعیه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد فیلتر بعضی صفحات اینستاگرام


خبرگزاری فارس: اطلاعیه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد فیلتر بعضی صفحات اینستاگرام

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با توجه به انتشار اخباری در مورد فیلتر برخی صفحات اینستاگرام و نسبت آن به این وزارتخانه، اطلاعیه‌ای صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، خبرهای مختلفی در چند روز اخیر، توسط رسانه‌های مخالف دولت در مورد محدودیت دسترسی به اینترنت و صفحات اینستاگرام تولید و پخش شده است. از صفحه یک خواننده تا صفحه یک خبرگزاری.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هر گونه فیلتر این صفحات را تکذیب می‌کند. از نظر فنی حذف اکانت قطعا از طریق فیلترینگ امکان پذیر نیست.
با توجه به اظهار نظرهای غیر فنی و به دور از واقعیت برخی مسئولین ، امیدواریم این موضوع یک سناریوی سیاسی برای تخریب فعالیت‌های دولت نباشد.
در پایان مجددا هرگونه دخالت وزارت ارتباطات در ایجاد محدودیت در دسترسی به این صفحات  شدیدا تکذیب و تاکید می شود ؛ وزارت ارتباطات امین همه مردم عزیز ایران است.
طبیعتا پیگیری حقوقی این تهمتها پس از برگزاری شکوهمند انتخابات انجام و گزارش آن به استحضار مردم شریف کشور می‌رسد.

۱۳۹۶/۲/۲۸ - بازدید رئیس ستاد انتخابات از مرکز کنترل عملیات شبکه/ احراز هویت رأی دهندگان روی بستر موبایل


خبرگزاری فارس: بازدید رئیس ستاد انتخابات از مرکز کنترل عملیات شبکه/ احراز هویت رأی دهندگان روی بستر موبایل

در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری رئیس ستاد انتخابات از مرکز کنترل عملیات شبکه همراه اول بازدید کرد، دوازدهمین دوره انتخابات بر بستر شبکه همراه اول انجام می‌شود و روی این بستر، رأی دهندگان احراز هویت می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری فارس شرکت ارتباطات سیار ایران اعلام کرد: با نزدیک شدن به 29 اردیبهشت ماه روز  انتخابات ریاست جمهوری، علی اصغر احمدی رئیس ستاد انتخابات و معاون سیاسی وزیر کشور، امیر شجاعان رئیس مرکز توسعه دولت الکترونیک، فناوری اطلاعات و آمار وزارت کشور و رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات و علیرضا براتی معاون شبکه و امنیت مرکز توسعه دولت الکترونیک و فناوری اطلاعات وزارت کشور، از مرکز کنترل عملیات شبکه همراه اول بازدید کردند تا از نزدیک در جریان وضعیت شبکه و زیرساخت اپراتور اول برای کمک به برگزاری هرچه بهتر انتخابات، قرار گیرند.

بنابراین گزارش، از آنجایی که دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بر بستر شبکه همراه اول انجام می شود، این اپراتور کلیه تمهیدات لازم را برای برقراری زیرساخت های ارتباطی در سراسر کشور در نظر گرفته است تا در روز انتخابات وزارت کشور با استفاده از بستر همراه اول، رأی دهندگان را احراز هویت کند.

 علی اصغر احمدی رئیس ستاد انتخابات کشور ضمن اشاره به پوشش سراسری اپراتور اول، گفت: امروز همراه اول پارتنر استراتژیک وزارت کشور است.

 وحید صدوقی مدیرعامل همراه اول در جریان این بازدید با اشاره به اینکه برای بار چهارم است که همراه اول به عنوان تنها اپراتور تلفن همراه کشور در روند انتخابات نقش دارد، گفت: برای پوشش کامل انتخابات، علاوه بر اینکه مراکز همراه اول به روز شدند، ظرفیت شبکه این اپراتور چندین برابر افزایش یافت و یک مرکز به صورت اختصاصی برای انتخابات در نظر گرفته شد.

حدود 200 نفر از کارشناسان و متخصصان همراه اول جهت ایجاد بستر مناسب برای رأی گیری در روز انتخابات در برج همراه اول حضور خواهند داشت.

۱۳۹۶/۲/۲۶ - سبک جدید اولویت‌گذاری در تکلیف نویسی اقتصاد مقاومتی/ تجویز ته‌مانده تکالیف پارسال وزارت ارتباطات برای امسال


خبرگزاری فارس: سبک جدید اولویت‌گذاری در تکلیف نویسی اقتصاد مقاومتی/ تجویز ته‌مانده تکالیف پارسال وزارت ارتباطات برای امسال

در سال 95 هفت تکلیف اقتصاد مقاومتی برای وزارت ارتباطات تعیین شد؛ امسال با حکم معاون اول ریاست جمهوری 2 تکلیف از هفت تکلیف سال 95 برای سال 96 بار دیگر ابلاغ شده در حالیکه وزارت ارتباطات تکالیف جامانده دیگری از جمله «ساخت ماهواره بومی» نیز دارد.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، امسال نیز معاون اول رییس‌جمهور و رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، تکالیف و پروژه‌های اولویت‌دار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات «مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی» برای اجرا در سال 1396 را ابلاغ کرده است.

در ابلاغیه اسحاق جهانگیری آمده: «ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی» به استناد مفاد مصوبه شماره 85001/ت52442 هـ مورخ 31/ 6/ 1394 هیئت وزیران، در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در سال 1396 که توسط معظم‌له به عنوان سال «اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال» نامگذاری شده است، با پیگیری و اجرای ماموریت‌ها و وظایف مقرر در مصوبه شماره 8799 مورخ 30/ 1/ 1396 تحت عنوان «بسته‌های رونق تولید و اشتغال» برای آن دستگاه، تصویب کرد:

الف) «وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات » به عنوان «دستگاه مجری» مسئول اجرای پروژه‌های اولویت‌دار به شرح ذیل برای اجرا در سال 1396 تعیین می‌شود:

1. ساماندهی منابع کمیاب ملی از قبیل طیف فرکانس و شماره.

2. مدیریت نشانی مکان محور و استعلامات میان دستگاهی اماکن (GNAF).»

مطالعه تکالیف اقتصاد مقاومتی وزارت ارتباطات در سال 95 از اشتراک تکالیف امسال و سال گذشته حکایت دارد.

در سال 95 نیز معاون اول رییس جمهور، مصوبات ستاد فرماندهی اقتصادمقاومتی را ابلاغ کرد که براساس آن 6 وظیفه مشخص بر دوش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار داده شد؛ سپس با اضافه شدن آخرین وظیفه، تعداد تکلیف به هفت رسید.

تکلیف به این شرح بود:

1- ساخت ماهواره سنجش از راه دور و ماهواره مخابرات بومی، زیرمجموعه برنامه ملی ارتقای توان تولید ملی.

2- ایجاد یک کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات، زیرمجموعه برنامه ملی ارتقای توان تولید ملی.

3- دوبرابر کردن تولید محتوای داخلی با رویکرد کسب و کار دیجیتال با مشارکت حداکثری بخش خصوصی، زیر مجموعه برنامه ملی وسعه اقتصاد دانش بنیان.

4- افزایش سطح دسترسی کاربران نهایی به شبکه ملی اطلاعات به 20 مگابیت در ثانیه و حمایت از توسعه مراکز داده و شبکه توزیع محتوا، زیرمجموعه برنامه ملی توسعه اقتصاد دانش بنیان.

5- دولت الکترونیکی و همراه، زیرمجموعه برنامه ملی شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد.

6- ساماندهی منابع کمیاب ملی از قبیل طیف فرکانس و شماره، زیرمجموعه برنامه ملی توسعه اقتصاد دانش بنیان.

7. مدیریت نشانی مکان محور و استعلامات میان دستگاهی اماکن (GNAF).

اشتراک تکالیف اقتصاد مقاومتی وزارت ارتباطات در سال های 95 و 96 دو مفهوم خواهد داشت. 2 تکلیف از 6 تکلیف سال 95 به سال 96 منتقل شده و وزارت ارتباطات 4 تکلیف دیگر سال 95 را اجرا کرده یا نکرده است.

اما بررسی کارنامه عملکرد وزارت ارتباطات درباره تکالیف اقتصاد مقاومتی تحقق همه 4 تکلیف دیگر را تایید نمی‌کند.

تکلیف «ساخت ماهواره سنجش از راه دور و ماهواره مخابرات بومی» محقق نشده است. وزارت ارتباطات اعلام کرده برای تسریع در برنامه های فضایی راهبرد کوتاه مدت خرید ماهواره به جای ساخت ماهواره را دستور کار دارد و در راهبرد بلند مدت نیز قرارداد ساخت ماهواره بومی را امضا کرده که نتیجه نهایی آن در سال 95 احصا نشده است.

تکلیف «ایجاد یک کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات» بنابراعلام وزارت ارتباطات از ابتدای سال 95 در دستور کار قرار گرفته و در برنامه‌هایی شامل چندین زیربرنامه در حال اجرا است که نتیجه نهایی آن در سال 95 قابل احصا نیست. طبق اعلام وزارت ارتباطات، قرار است نخستین کریدور فناوری اطلاعات تا 5 سال آینده راه‌اندازی شود.

تکلیف «دو برابر کردن تولید محتوای داخلی با رویکرد کسب و کار دیجیتال با مشارکت حداکثری بخش خصوصی» به گفته مسئولان وزارت ارتباطات محقق شده است.

تکلیف «افزایش سطح دسترسی کاربران نهایی به شبکه ملی اطلاعات به 20 مگابیت در ثانیه و حمایت از توسعه مراکز داده و شبکه توزیع محتوا» نیازمند راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات در کشور بود که این شبکه هم اکنون راه اندازی شده و شاید از نظر تئوری سرعت 20 مگابیت بر ثانیه روی این شبکه قابل ارائه شده اما متوسط سرعت دسترسی به شبکه در کشور با این رقم بسیار فاصله دارد. بنابراین رسیدن به متوسط سرعت 20 مگابیت بر ثانیه‌ای قابل تایید نیست اما می توان درباره افزایش متوسط سرعت دسترسی در سال 95 اطمینان داد.

وزارت ارتباطات بر تحقق تکلیف «دولت الکترونیکی و همراه» تاکید دارد که تا این لحظه در ارزیابی تحقق دولت الکترونیک می توان تسهیل برخی خدمات الکترونیکی حاکمیت را تایید کرد که البته بنابرتاکید متولیان دولت الکترونیک، هدف تنها تسهیل خدمات دولت و الکترونیکی کردن امور نیست بلکه اصلاح رویه ها است که نتایج این هدف گذاری اکنون قابل مشاهده نیست.

بنابراعلام وزارت ارتباطات، این وزارتخانه، اقداماتی را درباره دو تکلیف «ساماندهی منابع کمیاب ملی از قبیل طیف فرکانس و شماره» و «مدیریت نشانی مکان محور و استعلامات میان دستگاهی اماکن (GNAF)» انجام داده که البته اقدامات انجام شده در تکلیف GNAF به مراتب بیشتر از تکلیف ساماندهی منابع بوده است و مجموعه اقدامات درباره GNAF و نتایج ملموس آن از اقدامات انجام شده درباره «ایجاد یک کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات» بیشتر نباشد کمتر نیست.

بنابراین با توجه به اینکه ارزیابی نهایی، تحقق نسبی تکالیف اقتصاد مقاومتی وزارت ارتباطات در سال 95 را نشان می‌دهد این سوال مطرح است که چرا فقط برخی تکالیف نیمه کاره به سال 96 منتقل شده اند؟ اگر پاسخ احتمالی «ادامه خودکار برنامه‌های نیمه کاره سال در سال جاری است» چه نیازی به ذکر مجدد تنها دو برنامه سال قبل در سال 96 بار دیگر ذکر شده بوده است؟

اگر با تکرار دو تکلیف «ساماندهی منابع کمیاب ملی از قبیل طیف فرکانس و شماره» و «مدیریت نشانی مکان محور و استعلامات میان دستگاهی اماکن (GNAF)» قرار به اتمام تکالیف نیمه کاره سال 95 در سال 96 است،‌ چرا تکالیف نیمه تمام دیگری که شاید دارای اهمیت بیشتری باشند از جمله «ساخت ماهواره سنجش از راه دور و ماهواره مخابرات بومی»، پیگیری «ایجاد یک کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات»‌، «افزایش سطح دسترسی کاربران نهایی به شبکه ملی اطلاعات به 20 مگابیت در ثانیه و حمایت از توسعه مراکز داده و شبکه توزیع محتوا» و «دولت الکترونیکی و همراه» به سال 96 منتقل نشده‌اند؟ 

۱۳۹۶/۲/۲۶ - ترافیک داخلی و خارجی مخابرات در 15 استان تفکیک شد/ باقی استان‌ها در دست اقدام


خبرگزاری فارس: ترافیک داخلی و خارجی مخابرات در 15 استان تفکیک شد/ باقی استان‌ها در دست اقدام

سخنگوی شرکت مخابرات ایران گفت: با هدف کاهش هزینه و افزایش سرعت دسترسی به سایت های داخلی، تفکیک ترافیک بین الملل از ترافیک داخلی در 15 منطقه از مناطق مخابراتی سراسر کشور کامل اجرایی شده و در مناطق باقیمانده در حال اجرا است .

به گزارش خبرگزاری فارس، محمد رضا بیدخام اظهار داشت: شرکت مخابرات ایران با برنامه ریزی های انجام شده در راستای اجرای مصوبه 237 سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، موضوع تفکیک ترافیک داخلی از بین الملل را با ابلاغ به مناطق مخابراتی در سراسر کشور از روز شنبه 16 اردیبهشت ماه 1396 آغاز کرد.

وی افزود: با اجرای این مصوبه در مناطقی که  تفکیک ترافیک بین الملل از ترافیک داخلی صورت پذیرفته،  قیمت تعرفه داخلی 50 درصد از تعرفه بین الملل ارزان تر محاسبه می شود.

بیدخام اضافه کرد: تفکیک ترافیک در استان های آذربایجان شرقی، اصفهان، ایلام، بوشهر، خراسان شمالی، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین، همدان، کرمان، کرمانشاه، کهکیلویه و بویراحمد، گلستان و گیلان به صورت کامل عملیاتی شده و در مناطق مخابراتی دیگر، نیز در حال راه اندازی است.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مخابرات ایران افزود: مشتریانی که از سایت های داخلی استفاده می کنند، می توانند با پرداخت هزینه کمتر از حجم اینترنت بیشتر استفاده کنند یا به عبارتی حجم اینترنت مصرفی آن ها دو برابر می شود.

وی در مورد مزایای این طرح خاطرنشان کرد: با اجرای این طرح، سرعت دسترسی به سایت های داخلی افزایش یافته، سرعت دانلود اطلاعات بالاتر رفته و مشتریان نیز هزینه کمتری پرداخت می کنند.

۱۳۹۶/۲/۲۶ - احتمال شکایت گسترده از شرکت‌های قربانی باج افزار واناکرای


خبرگزاری فارس: احتمال شکایت گسترده از شرکت‌های قربانی باج افزار واناکرای

شرکت های تجاری قربانی باج افزار واناکرای ممکن است به علت عدم به روزرسانی سیستم عامل ویندوز و وارد آوردن خسارت به کاربران و مشتریان خود مورد پیگرد قضایی قرار بگیرند.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، حملات گسترده این باج افزار در  صدها کشور جهان خسارت های گسترده ای را به شرکت ها، صنایع مختلف، بیمارستان ها و برخی بانک ها وارد آورده است.

در این میان شرکت مایکروسافت که قبلا وصله هایی را برای رفع آسیب پذیری های ویندوز و جلوگیری از نفوذ این باج افزار به عمل آورده بود، از طرح شکایت مصون مانده و در مقابل موسساتی که به این موضوع بی توجه بوده اند هدف طرح شکایت خواهند بود.

بر اساس اطلاعات موجود WannaCry بیش از 200 هزار رایانه مجهز به ویندوز را از روز جمعه در سراسر جهان آلوده کرده و با قفل کردن فایل های موجود در رایانه ها از کاربران برای رمزگشایی از آنها 300 دلار طلب می کند.

تنها رایانه هایی به این باج افزار آلوده می شوند که وصله های امنیتی ویندوز را نصب نکرده باشند. مایکروسافت برای جلوگیری از گسترش این مشکل حتی برای ویندوز بازنشسته ایکس پی هم وصله ای به روزرسان عرضه کرده است.

وکلای مدافع و حقوق دانها می گویند اگر شرکت های مختلف تجاری و بازرگانی به علت وقوع این حملات قادر به ارائه خدمات نباشند می توانند هدف شکایت قرار بگیرند. زیرا خود کوتاهی کرده اند. البته هنوز نشانه ای دال بر تقدیم سیلی از شکایات توسط مشتریان به دادگاه های مختلف وجود ندارد، اما احتمال این امر وجود دارد.


۱۳۹۶/۲/۲۵ - دریافت کد پستی برای واحدهای صنفی رایگان شد/ مهلت تصحیح کدهای پستی‌ تا پایان شهریور


خبرگزاری فارس: دریافت کد پستی برای واحدهای صنفی رایگان شد/ مهلت تصحیح کدهای پستی‌ تا پایان شهریور

رئیس اتحادیه فناوران رایانه گفت‌: در گذشته صدور هر کد پستی تنها برای یک پروانه کسب، مشکلاتی برای کسبه ایجاد می کرد که با هماهنگی سازمان صنعت، اتاق اصناف و شرکت پست هزینه 25 هزار تومان کد پستی تا پایان شهریور رایگان شد.

مهدی میر مهدی در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس از ارائه کد پستی به واحدهای صنفی خبر داد و گفت: این کار با هدف تصحیح کد پستی واحدهای صنفی انجام می شود.

وی تصریح کرد: طبق اعلام اتاق اصناف تهران دریافت کد پستی برای گرفتن پروانه کسب اجباری است.

رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران گفت‌: در گذشته برای هر کد پستی تنها یک پروانه کسب صادر می شد که مشکلاتی را برای کسبه ایجاد کرده بود؛ برای مثال زمانی که خط تلفن به واحد جدیدی منتقل می شد همان خط دارای کد پستی سابق متعلق به مکان سابق بود که پس از آن آدرس جدید واحد صنفی با کد پستی مورد استفاده تطابق نداشت و آدرس اشتباه بود.

وی گفت: برای حل این مشکل طبق هماهنگی های انجام شده از طرف سازمان صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف با شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران برای دریافت کد پستی، مقرر شد هیچ گونه مبلغی از طرف اعضا پرداخت نشود و دریافت گواهی کد پستی به صورت صددرصد رایگان باشد.

میرمهدی افزود: پیش از این دریافت کد پستی جدید 25 هزار تومان برای کسبه هزینه داشت.

وی توصیح کرد: ارائه کد پستی صحیح به صورت رایگان تا پایان شهریور ماه 96 ادامه دارد و اصناف از این فرصت برای دریافت کد پستی صحیح و قابل انتشار اقدام در تمامی نهادها استفاده کنند.

۱۳۹۶/۲/۲۵ - بانکداری با صدا ممکن می‌شود


خبرگزاری فارس: بانکداری با صدا ممکن می‌شود

مشتریان موسسه خدمات مالی آمریکن اکسپرس، از این پس برای کنترل وضعیت حساب های بانکی می توانند از بلندگوی هوشمند اکوی شرکت آمازون استفاده کنند.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس به نقل از دیجیتال ترندز، با به روزرسانی این بلندگو و با عقد تفاهم همکاری با آمریکن اکسپرس، دسترسی به برخی خدمات مالی و اعتباری از طریق این فناوری جدید ممکن است.

ابزار جدید اضافه شده به بلندگوی هوشمند آمازون Amex نام دارد و استفاده از آن از طریق برنامه هوشمندی به همین نام صورت می گیرد.

مشتریان برای استفاده از این خدمات باید از کارت های موسوم به OPEN با شناسه آمریکن اکسپرس و کلمه عبور استفاده کنند تا حساب کاربری Amex را ارتقا داده و دریافت دستورات صوتی را با استفاده از آن ممکن کنند.

خدماتی که از طریق فرامین صوتی و با استفاده از فناوری مذکور در دسترس هستند، عبارت است از کنترل آخرین وضعیت حساب ها، بررسی آخرین مبالغ برداشتی و واریزی، پرداخت و چند خدمات مبنایی دیگر.

این اولین بار است که دسترسی به خدمات بانکی با استفاده از فرامین صوتی ممکن می شود. برای استفاده از این خدمات در گوشی همراه کاربران باید در محیط برنامه موبایلی Amex به سراغ گزینه مهارت ها یا Skills بروند و سپس شناسه و کلمه عبورشان را وارد کند. سپس باید یک شماره چهار رقمی پین وارد شود و فرمان صوتی اعلام گردد.

۱۳۹۶/۲/۲۵ - شناسایی گوشی‌های دزدی ساده‌تر شد


خبرگزاری فارس: شناسایی گوشی‌های دزدی ساده‌تر شد

اگر در زمان خرید یک گوشی دست دوم نگران دزدی بودن آن هستید، می‌توانید با استفاده از یک فناوری جدید از موضوع اطمینان کسب کنید.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس به نقل از دیجیتال ترندز، ابزار یاد شده که توسط موسسه غیرانتفاعی سیتا وابسته به فعالان صنعت ارتباطات بی سیم آمریکا عرضه شده به شما امکان می دهد از دزدی بودن یا نبودن یک گوشی هوشمند مطلع شوید.

این ابزار که از آدرس اینترنتی stolenphonechecker.org/spc/consumer در دسترس است کنترل مسروقه بودن یا نبودن گوشی هوشمند را ممکن می کند.

برای استفاده از این سایت تنها کافی است یکی از شماره های IMEI،  MEID یا  ESNرا در این سایت وارد کنید. هر یک از این کدها منحصر به تنها یک گوشی خاص هستند و با ثبت کدهای یادشده و علامت زدن عبارت من یک ربات نیستم، می توان دریافت گوشی مورد نظر مسروقه هست یا خیر.

البته این ابزار در صورتی به درستی عمل می کند که فردی که گوشیش به سرقت رفته، این موضوع را به پلیس اعلام کرده باشد. در غیر این صورت دزدی بودن گوشی در سایت مذکور ثبت نشده و به مشتری اعلام نمی شود.

به منظور ارتقای قابلیت های این سایت، پایگاه داده آن به پایگاه داده شرکت ها و اپراتورهای مختلف مخابراتی در آمریکا متصل شده و از این طریق مرتبا به روزرسانی می شود. استفاده رایگان از سایت یاد شده تا 5 بار در روز ممکن است.


۱۳۹۶/۲/۲۲ - ساماندهی واحدهای صنفی IT از اول خرداد/ پلمپ واحدهای صنفی بدون پروانه کسب


خبرگزاری فارس: ساماندهی واحدهای صنفی IT از اول خرداد/ پلمپ واحدهای صنفی بدون پروانه کسب

رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران از ساماندهی واحدهای صفنی دارای پروانه کسب و بدون پروانه کسب در بازار IT از اول خرداد خبر داد و گفت: در اقدامی جدی در مدت یک تا ۲ ماه بازرسان تمامی واحدهای این صنف را بازرسی و اعمال مقررات می‌‌کنند.

سید مهدی میرمهدی در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس از آغاز ساماندهی واحدهای  صنفی دارای پروانه کسب و بدون پروانه کسب در بازار رایانه خبر داد و اظهار داشت: ساماندهی از ابتدای خردادماه آغاز می‌شود و در مدت یک تا 2 ماه به طول کامل به پایان می‌رسد.

رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران با تأکید براینکه این مرحله از ساماندهی واحدهای صنفی درباره پروانه کسب جدی است و مقطعی نخواهد بود، گفت: در پایان این مرحله تمامی واحدهای صنفی در بازار رایانه ساماندهی شده‌اند.

وی تأکید کرد: اتحادیه فناوران شرایط ویژه‌ای را برای اخذ پروانه کسب در نظر گرفته که براساس این شرایط حتی به واحدهای مسکونی به شرط ساکن نبودن خانواده نیز پروانه کسب داده می‌شود از این‌رو نداشتن پروانه کسب از هیچ واحد صنفی پذیرفته شده نیست.

میرمهدی تصریح کرد: در این مرحله از ساماندهی به واحدهای صنفی بدون پروانه کسب اخطار 15 روزه داده می‌شود که در صورت توجه نکردن به اخطار بدون استثنا واحد صنفی متخلف پلمپ خواهد شد.

وی اضافه کرد: در مراجعه بازرسان به واحدهای صنفی در موضوعات دیگر گاهی دیده شده که واحد صنفی از باز کردن درب روی بازرس خودداری می‌کنند که در این مرحله از ساماندهی حتی بازرس مختار است در صورت باز نکردن درب، اخطار بدون گرفتن امضا به داخل واحد صنفی بیندازد که به معنی رسمی بودن اخطار است.

رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران ادامه داد: در این مقطع اتحادیه از بازرسان بیشتر کمک گرفته و هزینه و وقت زیاد صرف خواهد شد از این‌رو استثنایی در اعمال قانون قائل نمی‌شویم.

میرمهدی درباره برخی تداخل‌های پروانه‌های کسب در بازار رایانه با بازار موبایل که در نتیجه برخی واحدهای صنفی دارای پروانه کسب دیگر خدمات صنف فناوران را نیز ارائه می‌کنند، گفت: برخی کالاهای صنف فناوران با دیگر صنوف مشترک است از جمله اسپیکر، هدفون و کارت‌های حافظه که در واحدهای صنفی صنوف دیگر نیز ارائه می‌شود. در این باره اگر واحد صنفی بیش از 50 درصد خدمات اتحادیه فناوران را ارائه دهد باید حتماً پروانه کسب از اتحادیه فناوران داشته باشد و در صورت نداشتن پروانه کسب با آنها برخورد می‌شود و با واحدهایی که کمتر از 50 درصد خدمات اتحادیه فناوران را ارائه می‌دهند برخورد نمی‌شود.

وی تأکید کرد: طبق ماده 12 قانون نظام صنفی کشور افراد صنفی مؤظفند قبل از تأسیس هر نوع واحد صنفی یا انتقال به کسب و حرفه پروانه کسب بگیرند و طبق قانون جدید هیأت عالی نظارت افراد فعال در هر واحد صنفی نیز مؤظف به دریافت پروانه کسب هستند و در هر صنف هیچ فردی بدون پروانه کسب حق فعالیت ندارد.

رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران افزود: در حال حاضر بسیاری از واحدهای صنفی در صنف IT بدون اخذ پروانه کسب فعالیت می‌کنند که موجب بی‌عدالتی در پرداخت مالیات و بیمه شده است.

۱۳۹۶/۲/۲۰ - جبران عقب‌ماندگی‌ها و رفع صف انتظار فیش‌ تلفن ثابت در سال 96/ ورود اپراتورهای خصوصی برای واگذاری خط ثابت به متقاضیان


خبرگزاری فارس: جبران عقب‌ماندگی‌ها و رفع صف انتظار فیش‌ تلفن ثابت در سال 96/ ورود اپراتورهای خصوصی برای واگذاری خط ثابت به متقاضیان

مدیرعامل شرکت مخابرات درباره برنامه توسعه تلفن ثابت در سال 96 برای رفع صف انتظار فیش‌های تلفن ثابت، گفت: امسال قطعا وضعیت بهتر خواهد شد، البته سایر اپراتورهای ثابت نیز برای تامین تلفن‌های ثابت مورد نیاز متقاضیان وارد شده‌اند.

رسول سرائیان در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس درباره برنامه توسعه تلفن ثابت در سال 966 در کشور برای جبران عقب‌ماندگی‌ها و رفع صف انتظار فیش‌های تلفن ثابت، گفت: اولویت نخست شرکت مخابرات ایران برای توسعه تلفن ثابت در سال 96، توسعه شبکه فیبر نوری است که سبب ایجاد ظرفیت بیشتر و پاسخگویی به حجم زیادی از تقاضاها در این حوزه می‌شود.

وی افزود: علاوه بر شرکت مخابرات، سایر اپراتورهای ثابت نیز با پروانه (FCP اپراتور ارتباطات ثابت) به این حوزه وارد شده‌اند و اکنون آنها نیز می‌توانند تلفن‌های ثابت مورد نیاز متقاضیان را تأمین کنند.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران ادامه داد: البته راهبرد این شرکت، پوشش حداکثر تقاضاها براساس وظیفه خود است.

وی افزود: معتقدیم با ورود فیبر نوری در لایه دسترسی در تأمین نیازهای مردم اتفاق بزرگی خواهد افتاد و تلفن ثابت، اینترنت و سرویس‌های ویدئویی با ورود فیبر نوری پوشش داده می‌شوند.

سرائیان خاطرنشان کرد: وضعیت بهتری نسبت به قبل در سال 96 قطعاً ایجاد خواهد شد.

۱۳۹۶/۲/۲۰ - ارزش شرکت اپل از 800 میلیارد دلار عبور کرد


خبرگزاری فارس: ارزش شرکت اپل از 800 میلیارد دلار عبور کرد

اپل به اولین شرکت تجاری در آمریکا تبدیل شده که ارزش مادی آن در بازار از مرز 800 میلیارد دلار گذشته است.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از بیزینس اینسایدر، اپل دو سال قبل رکورد 700 میلیارد دلار را در این زمینه پشت سرگذاشته بود. منظور از ارزش یک شرکت در بازار مجموع ارزش روز و متعارف سهام یک شرکت تجاری است. این ارزش معادل ارزش روز و جاری یک سهام ضرب در تعداد سهم‌های منتشر توسط یک شرکت است.

بخش عمده این موفقیت ناشی از استقبال مردم از مدل های مختلف گوشی آیفون است. درآمد اپل از محل فروش آیفون در آمریکا و دیگر نقاط جهان درامد چشمگیری داشته است. دیگر تولیدات اپل مانند رایانه ها و لپ تاپ های این شرکت اگر چه محبوبیت قابل توجهی دارند، اما چندان پرفروش نیستند.

این موفقیت بدان معناست که ارزش اقتصادی اپل از 45 ایالت آمریکا بیشتر است و تنها ایالت‌های ایلینویز، فلوریدا، نیویورک، تگزاس و کالیفرنیا اقتصادهایی بزرگتر و ارزشمندتر از اپل دارند.

در تحولی دیگر تیم کوک مدیر عامل اپل و جف ویلیامز مدیر امور عملیاتی این شرکت در بین 20 فردی که در دنیای فناوری بیشترین تاثیرگذاری را داشته اند قرار گرفته اند. در این فهرست که توسط نشریه تایمز منتشر شده الون ماسک، جف بزوس، مارک زاکربرگ و تیم کوک رتبه های اول تا چهارم را در اختیار دارند.

۱۳۹۶/۲/۲۰ - استفاده از شبکه‌های عصبی برای خواندن ذهن انسان


خبرگزاری فارس: استفاده از شبکه‌های عصبی برای خواندن ذهن انسان

محققان قصد دارند از شبکه‌های عصبی و هوش مصنوعی برای اسکن کردن دقیق‌تر ذهن انسان کمک بگیرند، این کار مقابله با مشکلاتی همچون کوری، فلج شدن و ... را تسهیل می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از دیجیتال ترندز، این محققان می‌گویند با استفاده از این روش درک دقیق‌تر و عمیق‌تری از نحوه کارکرد مغز انسان به دست می‌آید که نتیجه آن رمزگشایی از ذهن انسان و ممکن شدن مداوای برخی اشکال نابینایی است.

همچنین می توان در آینده با این روش، کنترل رایانه های شخصی را با استفاده از ذهن انسان ممکن کرد. یکی از فناوری های مورد استفاده به این منظور functional magnetic resonance imaging (fMRI) نام دارد. این شیوه تصویربرداری از وضعیت مغز را در زمان انجام فعالیت های مختلف ذهنی ممکن می کند.

علاوه بر محققان آمریکایی، محققان چینی هم از الگوریتمی خاص در شبکه های عصبی به منظور نقشه برداری از مغز و اسکن کردن داده های آن در زمان مشاهده محیط اطراف توسط انسان بهره گرفته اند. الگوریتم یاد شده از دقت فوق العاده ای برای تصویر سازی لحظه به لحظه از شیوه درک محیط اطراف توسط چشم انسان برخوردار است.

با پیشرفت این فناوری خواندن ذهن انسان ها توسط بشر ممکن است و می توان نتایج حاصل را بر روی نمایشگر مشاهده کرد، تحولی که می تواند پیامدهای اجتماعی گسترده ای نیز به همراه داشته باشد.

۱۳۹۶/۲/۱۹ - دستور دادگاه استرالیایی برای حذف محتوای نفرت بار از فیس بوک


خبرگزاری فارس: دستور دادگاه استرالیایی برای حذف محتوای نفرت بار از فیس بوک

دادگاهی در استرالیا به مدیران فیس بوک دستور داده تا هر چه سریع تر پست‌های حاوی مطالبی نفرت پراکن علیه برخی افراد را حذف کند.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس به نقل از تک کرانچ، با شکایت حزب سبز استرالیا از  فیس بوک این شرکت موظف است توهین های انجام شده بر ضد رهبر این حزب اوا گلاوشینگ که در حسابی در این شبکه اجتماعی ارسال شده را حذف نماید.

مطالب توهین آمیز یاد شده از طریق یک حساب کاربری تقلبی به فیس بوک ارسال شده و حزب سبز استرالیا می گوید علیرغم اعتراض های مکرر مطالب یاد شده از فیس بوک حذف نشده اند. بر اساس حکم اولیه دادگاه در این زمینه در دسامبر گذشته فیس بوک باید محتوای توهین آمیز را پاک می کرد، اما با تقاضای فرجام خواهی این شرکت این کار تا به امروز و تا رد تقاضای فرجام این شرکت به تعویق افتاد.

تا پیش از این فیس بوک تنها تلاش می کرد دسترسی محلی به محتوای توهین آمیز را در کشورهای مورد بحث لغو کند، اما با این حکم جدید محتوای مذکور باید به طور کامل از این شبکه اجتماعی حذف شود.

۱۳۹۶/۲/۱۹ - تولید رباتی که آسیب‌ سازه‌های پل را شناسایی می‌کند


خبرگزاری فارس: تولید رباتی که آسیب‌ سازه‌های پل را شناسایی می‌کند

محققان موفق به ساخت ربات هوشمندی شده‌اند که با بررسی پل‌ها می‌تواند شکستگی‌ها و خوردگی‌های ریز را در آنها شناسایی کند.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس به نقل از دیجیتال ترندز، این ربات برای این کار از  حسگرهای متعدد و الگوریتم های خودآموز هوش مصنوعی استفاده می کند تا دانش خود در این زمینه را به تدریج افزایش دهد.

مهندسان دانشگاه نوادا که این ربات را طراحی کرده اند می گویند ربات یاد شده می تواند هرگونه خسارت یا نقص را در پل ها  پیش از آنکه این مشکلات باعث فروریختن پل یا وارد آمدن آسیب جدی به آن شود، شناسایی کند.

این ربات چهار چرخ Seekur نام دارد و از ابزار متنوعی مانند رادار نفوذگر به منظور بررسی سطوح زیرین پل ها که با چشم عادی قادر به دیدن نیستند، استفاده می کند. حسگرهای این ربات قادر به جستجو و شناسایی شکستگی یا خوردگی در فلزها، فولاد یا سیمان هستند و دوربین ربات یاد شده قادر به تحلیل دقیق وضعیت سطح پلهاست.

در نهایت این ربات با استفاده از الگوریتم هوشمند خود تمامی اطلاعات دریافتی را تحلیل کرده و از آن برای تهیه نقشه ای با کدهای رنگی بهره می گیرد. این کدهای رنگی نقاط ضعیف و آسیب پذیر هر پل را نشان می دهند. نکته مهم این است که تمامی این فعالیت ها در عرض چند دقیقه و نه چند روز صورت می گیرد.

این ربات فعلا در حال طی کردن مراحل آزمایشی در چند شهر امریکاست و البته برای تکمیل کار آن و تضمین دقت این ربات، دخالت مهندسان و عوامل انسانی برای بررسی دقیق هر پل ضروری است.

۱۳۹۶/۲/۱۹ - ساخت دست مصنوعی با توانایی دیدن توسط محقق ایرانی


خبرگزاری فارس: ساخت دست مصنوعی با توانایی دیدن توسط محقق ایرانی

مهندسان انگلیسی دانشگاه نیوکسل یک پروتز دست ساخته‌اند که قادر به مشاهده محیط اطراف خود هم هست، دست مصنوعی یاد شده برای این کار مجهز به دوربین است.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس به نقل از پی سی مگ، دوربین یاد شده می تواند در آن واحد تصویری از شی که در برابرش قرار دارد، تهیه کند، ابعاد و اندازه آن را ارزیابی کند و بر همین اساس برای حرکت دست پروتزی برنامه ریزی کند.

مزیت مهم ساخت چنین محصولی افزایش دقت حرکات آن به گونه ای است که شباهت زیادی به حرکات دست عادی داشته باشد. همچنین این دست بدون نیاز به فکر کردن مالک آن می تواند برای تعامل با اشیا به خوبی برنامه ریزی کند.

پروتز مذکور سرعت برداشتن و قراردادن اشیا را به چند میلی ثانیه کاهش می‌دهد و یکی از چالش های مهم پیش روی افراد معلول را برطرف می کند. با پیشرفت این فناوری دست های پروتزی یاد شده قادر به حس کردن فشار و دما و انتقال اطلاعات مذکور به مغز افراد خواهند بود.  

دکتر کیانوش نظرپور یکی از مهندسان فعال در اجرای این طرح معتقد است این پروتز به علت وزن کم و دوام بالایی که دارد، بازخورد خوبی خواهد داشت و دید رایانه ای آن باعث می شود عملکرد خودکار دست یادشده ارتقا یابد و مانند یک دست واقعی به نظر برسد.

۱۳۹۶/۲/۱۸ - سرمایه‌گذاری مخابرات روی سیم مسی متوقف شد


خبرگزاری فارس: سرمایه‌گذاری مخابرات روی سیم مسی متوقف شد

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران از توقف کامل سرمایه‌گذاری مخابرات روی سیم مسی خبر داد و گفت: اگر در مناطقی نیاز به توسعه جزئی سیم مسی برای ارائه تلفن ثابت به مردم باشد حتماً این کار را خواهیم کرد.

رسول سراییان در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، از توقف سرمایه‌گذاری مخابرات روی سیم مسی خبر داد و اظهار داشت: تمرکز اصلی در حوزه فیبر نوری است.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران تصریح کرد: از سال گذشته به طور کامل سرمایه‌گذاری روی سیم مسی برای تلفن ثابت متوقف شده است و تا 5 سال آینده نیز شاهد جمع شدن سیم مسی و جایگزینی آن با فیبر نوری هستیم.

وی ادامه داد: اگر چه تمرکز اصلی در حوزه فیبر نوری است اما اگر در مناطقی نیاز به توسعه جزئی سیم مسی برای ارائه تلفن ثابت به مردم باشد حتماً این کار را خواهیم کرد.

سراییان تأکید کرد: اما جهت‌گیری اصلی شرکت مخابرات ایران استفاده از فیبر نوری است زیرا فیبر نوری فناوری آینده است و حتماً باید به این سمت حرکت کنیم.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران افزود: با آمدن فیبر نوری به لایه دسترسی تمامی نیازهای متقاضیان برآورده خواهد شد و تلفن ثابت، اینترنت و سرویس های ویدیویی روی فیبر نوری پوشش داده می‌شوند.

۱۳۹۶/۲/۱۸ - 3 مرکز مخابراتی توسعه می یابد


خبرگزاری فارس: 3 مرکز مخابراتی توسعه می یابد

عملیات کابل برگردان با هدف توسعه شبکه کابل در مراکز مخابرات شهرستان قدس، کوشک، کرمی از تاریخ 19 اردیبهشت ماه آغاز می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، مخابرات منطقه تهران اعلام کرد: با اجرای عملیات مذکور ارتباط تلفنی مشترکین در مرکز مخابرات شهرستان قدس با پیش شماره های 4681 الی 4689 در محدوده خیابانهای قربانی، جنت، شهدای زنده دل، خاکسار، خیبر به مدت 3 روز با اختلال همراه است.

با اجرای عملیات کابل برگردان ارتباط تلفنی مشترکین در مرکز مخابرات کوشک از ساعت 1 بامداد به مدت 3 ساعت و در مرکز مخابرات کرمی از ساعت 2 بامداد به مدت 4 ساعت دچار اختلال می شود.


۱۳۹۶/۲/۱۸ - عکاسی پرتره و نسبت تصویر بزرگ‌تر در تازه‌ترین پرچمداران موبایل/ نخستین مشارکت تلویزیون‌های فیزیکی و اینترنتی


خبرگزاری فارس: عکاسی پرتره و نسبت تصویر بزرگ‌تر در تازه‌ترین پرچمداران موبایل/ نخستین مشارکت تلویزیون‌های فیزیکی و اینترنتی

دو کمپانی کره‌‌ای و چینی سازنده موبایل، تازه‌ترین پرچمداران خود را به ترتیب با ویژگی‌های جدید نسبت تصویر بزرگ‌تر 18:9 و دوربین دوتایی عرضه کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، جدیدترین پرچمداران از سوی سازندگان جهانی گوشی موبایل در هفته‌های اخیر عرضه جهانی و منطقه ای شده اند. کمپانی های کره‌ای و چینی از جمله سامسونگ، ال جی و هواوی امروز محصولات جدیدی را در بازار دیجیتال دارند.

*صفحه‌نمایش گوشی جدید ال جی با نسبت تصویر 18:9 

کمپانی کره ای ال جی تازه ترین پرچمدار خود را با ویژگی صفحه نمایش جدید عرضه کرده است. این گوشی با نسبت جدید صفحه نمایش، حالت ارگونومیک، طراحی ساده و دوام بالا، طراحی شده است.

گوشی جدید ال‌جی G6 نام دارد که نسبت صفحه‌نمایش آن به بدنه 80 درصد است. در این گوشی برای فضای نمایش بیشتر نسبت تصویر معمول 16:9 به 18:9 افزایش یافته است. صفحه‌نمایش FullVision 5.7 اینچی QHD+ (وضوح تصویر 1440 در 2880) و این نسبت تصویر برای اولین بار است که در گوشی‌های هوشمند استفاده می‌شود.

G6 می‌تواند عکس‌هایی با سایز مربعی و نسبت 1:1 بگیرد که سایز مناسب شبکه‌های اجتماعی است.

ال‌جی G6 از آلومینیوم و شیشه در رنگ‌های سفید، نقره‌ای و مشکی ساخته شده است. دوربین گوشی بیرون نزده و پشت گوشی تخت است. حاشیه باریک به کمترین حد رسیده و لبه‌های گرد شدت ضربه هنگام افتادن را کم می‌کند.

این گوشی دارای دو دوربین 13 مگا‌پیکسلی در پشت و لنز زاویه باز 125 درجه برای عکس‌های پانوراما مانند و عریض و دوربین جلوی 5 مگاپیکسلی و زاویه تصویربرداری 100 درجه برای عکس برداری سلفی بدون نیاز به منوپاد است.

به گفته ال جی، G6 کاملا در مقابل ذرات خاک و آب تا عمق 1.5 متر به مدت 30 دقیقه مقاوم است.

سخت افزار این گوشی از چیپست پردازنده Qualcomm Snapdragon 821، حافظه RAM 4 گیگابایتی LPDDR4، حافظه 32 گیگابایتی UFS 2.0، امکان پشتیبانی از کارت حافظه خارجی تا 2 ترابایت و باتری 3300 میلی‌آمپر برخوردار است.

سیستم عامل گوشی اندروید نوقا 7.0 است.

گوشی جدید ال جی 163 گرم وزن دارد و در سایز 148.9 در  71.9 در 7.9 میلی‌متر تولید شده است. این گوشی از شبکه LTE و NFC بهره می برد.

*دوربین دوتایی در گوشی جدید هواوی

تازه ترین گوشی های هواوی P10 و P10 پلاس هستند. P10 هواوی یک گوشی باریک با ضخامت 98/6 میلی‌متر است و 145 گرم وزن دارد.

نمایشگر P10 دارای سایز 1/5 اینچی با رزولوشن 1920 در 1080 از نوع IPS LCD پیکسل و تراکم 432 پیکسل در اینچ است.

ویژگی‌ خاص این گوشی، دوربین دوتایی آن است که با همکاری لایکا ساخته شده است. دوربین دوگانه شامل یک سنسور 12 مگاپیکسلی رنگی و یک سنسور 20 مگاپیکسلی مونوکروم است.

این دوربین دوتایی قابلیت‌هایی از جمله امکان عکاسی پرتره به همراه حالت زوم دو برابر با حداقل افت کیفیت را می‌دهد.

هر دو دوربین 20 و 12 مگاپیکسلی P10 لنز f/2.2 دارند.

هواوی در این گوشی از پردازنده Kirin 960 با 4 هسته با قدرت 4/2 گیگاهرتزی مبتنی بر معماری Cortex A73 و 4 هسته با قدرت 8/1 گیگاهرتزی مبتنی بر معماری Cortex A53 و پردازشگر گرافیکی Mali- G71 MP8 هشت هسته ای استفاده کرده است.

هوآوی P10 پلاس نیز از نمایشگر 5٫5 اینچی بهره می‌برد و تقریبا مشابه P10 است. البته دوربین P10 پلاس به دلیل دیافراگم بازتر در شرایط نوری ضعیف عملکرد بهتری دارد.

*نخستین همکاری تلویزیون‌ فیزیکی و تلویزیون‌ اینترنتی/ تماشای اینترنتی فیلم بدون مصرف حجم 

تولیدکننده تلویزیون سامسونگ برای نخستین بار با یک تلویزیون اینترنتی در ایران همکاری کرده که براساس آن کاربران می‌توانند بدون کم شدن حجم اینترنت روی تلویزیون فیلم تماشا کنند.

اپلیکیشن این تلویزیون اینترنتی روی سیستم عامل تایزن تلویزیون با یک اشتراک 6 ماهه نصب است که اجازه دسترسی به برنامه‌های صدا و سیما با امکان ضبط و بازپخش یک هفته‌ای برنامه‌ها را به کاربر می‌دهد.

مشترکان یک اپراتور ثابت و یک اپراتور موبایل اینترنت می‌توانند بدون مصرف شدن حجم اینترنت ویدئوهای آنلاین تماشا کنند.


  [۱]   [۲]   [۳]   . . .   [۱۳۶]   [۱۳۷]   [۱۳۸]   صفحه بعد »
اخبار | تماس با ما | درباره ما | کسب درآمد | ارسال SMS تبليغاتی | قوانین و مقررات | پشتیبانی
larg-bot-r larg-bot-l
bar
footer footer
ads_portal  
footer footer