window_tl
close_normal
window_tr
window_bl window_br
top-r
Home آگهی
top
bar-r
آگهی
پرطرفدارترین ها fav-end
larg-top-r spacer.gif larg-top-l.gif
 
تعرفه آگهی - برای یک ماه
 آگهی عادی رایگان
نیازمندیها (SMS آگهی) Help
رایگان
آگهی عكسدار راهنما
۲۰۰۰ تومان
آگهی ويژه راهنما
۱۰۰۰۰ تومان
[ راهنماي درج آگهي ]
[ چگونه پرداخت کنم ؟ ]
آمار
کاربران آنلاین 158 نفر
بازدید های امروز 1628 بار
کل بازدید ها 76136784 بار
اعضای سایت 65689 نفر
تاریخ آگهی بازدید
۱۳۹۶/۵/۴ 0 1628
۱۳۹۶/۵/۳ 13 15432
۱۳۹۶/۵/۲ 20 18263
۱۳۹۶/۵/۱ 21 17072
۱۳۹۶/۴/۳۱ 11 18215
سنجش ديدگاه ها
میهن آگهی را در نگاه اول چگونه دیدید ؟

۱۳۹۶/۲/۳۱ - تقسیم سود ۳۳۳ ریالی به ازای هر سهم مخابرات/ کاهش سود سهام تقسیمی نسبت به سال قبل


خبرگزاری فارس: تقسیم سود ۳۳۳ ریالی به ازای هر سهم مخابرات/ کاهش سود سهام تقسیمی نسبت به سال قبل

در حالی که سال گذشته در مجمع مخابرات ۴۵ تومان به ازای هر سهم تقسیم شده بود امسال علیرغم افزایش درآمد شرکت صاحبان سهام به تقسیم ۳۳۳ ریال سود به ازای هر سهم رأی دادند.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، در مجمع عمومی سالیانه سهام شرکت مخابرات ایران پس از بررسی گزارش‌های حسابرسی و تصویب صورت‌های مالی، تصویب 333 ریال سود برای هر سهم صاحبان سهام شرکت مخابرات ایران تصویب شد.

سهامداران حقیقی خواستار تقسیم سود 50 تومانی به ازای هر سهم بودند؛ نظر سازمان بورس سود حداکثر 37 تومانی بود و در نهایت سهامدار عمده به تقسیم سود 333 ریالی رای داد.

پرداخت سود سهامداران از مردادماه آغاز می‌شود در حالی که سهامداران حقیقی خواستار پرداخت سود از اول تیرماه بودند.

مانند سال‌های گذشته سازمان حسابرسی کل کشور به عنوان حسابرس و امسال روزنامه اطلاعات با عنوان روزنامه رسمی شرکت تعیین شد.

پاداش اعضای هیأت مدیره و حق الزحمه حضور اعضای غیرموظف در جلسات مانند سال گذشته به ترتیب 500 میلیون تومان و 700 هزار تومان تعیین شد.


۱۳۹۶/۲/۳۱ - آزمون و خطای یک مدیر در ادغام ۳۰ مخابرات استانی/ افزایش هزینه ۴۰ درصدی با تقسیم و صرفه جویی ۲۵ درصدی با ادغام


خبرگزاری فارس: آزمون و خطای یک مدیر در ادغام ۳۰ مخابرات استانی/ افزایش هزینه ۴۰ درصدی با تقسیم و صرفه جویی ۲۵ درصدی با ادغام

معاون وزیر ارتباطات گفت: من سال ۷۶ یک شرکت مخابرات را به ۳۰ شرکت تقسیم کردم که همان زمان هزینه‌ها ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش یافت؛ سال پیش ۳۰ مخابرات استانی را در یک شرکت مخابرات ادغام کردیم که ۲۵ درصد در هزینه‌ها صرفه‌جویی شد.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، برات قنبری رئیس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران در مجمع عمومی سالیانه صاحبان سهام شرکت مخابرات ایران اظهار داشت: درآمد 15 تا 16 هزار میلیاردی امروز شرکت مخابرات ایران قانع کننده نیست و انتظار درآمد 22 هزار میلیارد تومان از این شرکت داریم؛ همچنان که هم اکنون در بازار ایران 40 تا 50 هزار میلیارد تومان تقاضا وجود دارد.

وی در پاسخ به یکی از سهامداران درباره اختلاف تعرفه تلفن ثابت و همراه، گفت: اگر چه مشتری علاقمند به ارزانی و سهامدار علاقمند به افزایش تعرفه است اما اختلاف تعرفه تلفن ثابت و سیار باید توجیه‌پذیر باشد.

قنبری با بیان اینکه در سال گذشته هم راستا با خواست سهامداران تعرفه تلفن ثابت افزایش یافت، گفت: تعرفه باید به گونه‌ای باشد که سرمایه‌گذاری نیز توجیه داشته باشد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به سوال سهامدار دیگری درباره چرایی ادغام همراه اول و مخابرات تا 2 تا 3 سال آینده، گفت: من سال 76 یک شرکت مخابرات را به 30 شرکت تقسیم کردم که همان زمان هزینه‌ها 30 تا 40 درصد افزایش یافت.

وی گفت: سال گذشته با ادغام شرکت‌های مخابرات استانی در شرکت مخابرات 25 درصد در هزینه‌ها صرفه‌جویی شد و پس از آن با ادغام همراه اول در مخابرات نیز صرفه‌جویی ایجاد خواهد شد.

قنبری خاطرنشان کرد: مخابرات در حال کاهش سهم درآمد از صوت به دیتا و از دیتا به باند لینگ و خدمات ارزش افزوده است.

وی خاطرنشان کرد: همراه اول و مخابرات یک مجموعه به هم پیوسته هستند که در سود یکدیگر تاثیرگذارند و اگر در آینده همگرایی اتفاق نیفتند مجموعه رو به فنا می‌رود همچنان که ایرانسل امروز به نقطه‌ای رسیده که نیاز به داشتن شبکه ثابت را احساس کرده و در کنار اپراتور فیبر نوری ایرانیان نت رقیبی برای مخابرات شده است.

۱۳۹۶/۲/۳۰ - قطع سرویس‌های دفاتر پیشخوان دولت در سراسر کشور


خبرگزاری فارس: قطع سرویس‌های دفاتر پیشخوان دولت در سراسر کشور

همه سرویس‌های درگاه پیشخوان و سامانه‌های مرتبط آن به دلیل به‌روز رسانی امروز از ساعت ۱۳ الی ۱۷ از دسترس خارج می‌شود.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، بنابر اعلام کانون دفاتر پیشخوان خدمات دولت و بخش عمومی کشور در تمامی دفاتر پیشخوان دولت سراسر کشور به دلیل بروز رسانی در مرکز داده فن آوری از ساعت 13 الی 17 روز شنبه مورخ 30/02/96  تمامی سرویس های درگاه پیشخوان (epishkhan.ir) و سامانه های مرتبط خارج از دسترس خواهد بود.


۱۳۹۶/۲/۳۰ - دستیار هوشمند گوگل ابزار خانگی را کنترل می‌کند


خبرگزاری فارس: دستیار هوشمند گوگل ابزار خانگی را کنترل می‌کند

با ارتقای دستیار هوشمند گوگل موسوم به Google Assistant می‌توان از آن برای کنترل و مدیریت طیف گسترده‌ای از ابزار و محصولات خانگی استفاده کرد.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس به نقل از تک هایو، ابزار مذکور که در قالب بلندگوی هوشمند Home در دسترس است برای کنترل لوازم خانگی و تولیدات شرکت های مشهوری مانند  iRobot،  LG، GE Appliances و  D-Link قابل استفاده خواهد بود.

برنامه ها و نرم افزارهای هوشمند به کار رفته در این محصولات با Google Assistant سازگار شده اند و البته برخی از آنها قبلا با بلندگوی هوشمند شرکت آمازون نیز سازگاری داشتند.

Google Assistant از این پس می تواند برای کنترل محصولات و ابزار متصل به شبکه وای – فای منزل مورد استفاده قرار بگیرد، کاربران با استفاده از فرامین صوتی می توانند جاروبرقی منزل را هدایت و کنترل کنند یا دریابند که چه بخشی از آن کثیف و چه بخشی تمییز است.

Google Assistant با یخچال ها، اجاق گازها، ماشین‌های ظرفشویی، ابزار تهویه مطبوع و دیگر لوازم خانگی هوشمند هم سازگار شده و می تواند آنها را نیز کنترل کند. همچنین می توان از این طریق لامپهای موجود در منازل را هم کنترل نمود. گوگل قصد دارد در آینده بر تعداد ابزار و لوازم خانگی مورد پشتیبانی Google Assistant بیفزاید.


۱۳۹۶/۲/۳۰ - احتمال اخراج مهندس برجسته اوبر برای تفاهم با گوگل


خبرگزاری فارس: احتمال اخراج مهندس برجسته اوبر برای تفاهم با گوگل

این احتمال وجود دارد که شرکت اوبر یکی از مهندسان برجسته خود که واحد تولید خودروهای خودران این شرکت را مدیریت می کند، اخراج کند تا از تعقیب قضایی گوگل نجات یابد.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس به نقل از نیویورک تایمز، گوگل مدعی است Anthony Levandowski که قبلا در گوگل مشغول به کار بوده اسرار تولید خودروهای خودران را از این شرکت سرقت کرده و آنها را در اوبر برای تولید اتومبیل های خودران مورد استفاده قرار داده است.

گوگل قصد دارد با پیشبرد شکایت خود جریمه سنگینی را به اوبر تحمیل کند و این شرکت هم برای حل مشکل یاد شده و تبعیت از نظر دادگاه به دنبال اخراج Anthony Levandowski است. وکیل ارشد اوبر با ارسال نامه ای برای این فرد به وی هشدار داده که اگر از مفاد شکایت قضایی طرح شده تبعیت نکند با اقدامات تندی مواجه خواهد شد که ممکن است منجر به از دست دادن شغل وی نیز بشود.

در این نامه تصریح شده، علیرغم انکه اوبر برای آزادی های شخصی احترام قائل است، اما حکم دادگاه این شرکت را مجبور به اخذ چنین تصمیمی می کند و فرد نامبرده باید از حکم مذکور تبعیت کند.

تا پیش از این اوبر Anthony Levandowski را مجبور به همکاری با دادگاه نکرده بود. اما انتشار نامه یاد شده نشان می دهد دادگاه حق را به گوگل داده و این مهندس واقعا اطلاعات محرمانه ای را از گوگل به اوبر منتقل کرده است.

۱۳۹۶/۲/۲۸ - اطلاعیه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد فیلتر بعضی صفحات اینستاگرام


خبرگزاری فارس: اطلاعیه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد فیلتر بعضی صفحات اینستاگرام

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با توجه به انتشار اخباری در مورد فیلتر برخی صفحات اینستاگرام و نسبت آن به این وزارتخانه، اطلاعیه‌ای صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، خبرهای مختلفی در چند روز اخیر، توسط رسانه‌های مخالف دولت در مورد محدودیت دسترسی به اینترنت و صفحات اینستاگرام تولید و پخش شده است. از صفحه یک خواننده تا صفحه یک خبرگزاری.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هر گونه فیلتر این صفحات را تکذیب می‌کند. از نظر فنی حذف اکانت قطعا از طریق فیلترینگ امکان پذیر نیست.
با توجه به اظهار نظرهای غیر فنی و به دور از واقعیت برخی مسئولین ، امیدواریم این موضوع یک سناریوی سیاسی برای تخریب فعالیت‌های دولت نباشد.
در پایان مجددا هرگونه دخالت وزارت ارتباطات در ایجاد محدودیت در دسترسی به این صفحات  شدیدا تکذیب و تاکید می شود ؛ وزارت ارتباطات امین همه مردم عزیز ایران است.
طبیعتا پیگیری حقوقی این تهمتها پس از برگزاری شکوهمند انتخابات انجام و گزارش آن به استحضار مردم شریف کشور می‌رسد.

۱۳۹۶/۲/۲۸ - بازدید رئیس ستاد انتخابات از مرکز کنترل عملیات شبکه/ احراز هویت رأی دهندگان روی بستر موبایل


خبرگزاری فارس: بازدید رئیس ستاد انتخابات از مرکز کنترل عملیات شبکه/ احراز هویت رأی دهندگان روی بستر موبایل

در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری رئیس ستاد انتخابات از مرکز کنترل عملیات شبکه همراه اول بازدید کرد، دوازدهمین دوره انتخابات بر بستر شبکه همراه اول انجام می‌شود و روی این بستر، رأی دهندگان احراز هویت می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری فارس شرکت ارتباطات سیار ایران اعلام کرد: با نزدیک شدن به 29 اردیبهشت ماه روز  انتخابات ریاست جمهوری، علی اصغر احمدی رئیس ستاد انتخابات و معاون سیاسی وزیر کشور، امیر شجاعان رئیس مرکز توسعه دولت الکترونیک، فناوری اطلاعات و آمار وزارت کشور و رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات و علیرضا براتی معاون شبکه و امنیت مرکز توسعه دولت الکترونیک و فناوری اطلاعات وزارت کشور، از مرکز کنترل عملیات شبکه همراه اول بازدید کردند تا از نزدیک در جریان وضعیت شبکه و زیرساخت اپراتور اول برای کمک به برگزاری هرچه بهتر انتخابات، قرار گیرند.

بنابراین گزارش، از آنجایی که دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بر بستر شبکه همراه اول انجام می شود، این اپراتور کلیه تمهیدات لازم را برای برقراری زیرساخت های ارتباطی در سراسر کشور در نظر گرفته است تا در روز انتخابات وزارت کشور با استفاده از بستر همراه اول، رأی دهندگان را احراز هویت کند.

 علی اصغر احمدی رئیس ستاد انتخابات کشور ضمن اشاره به پوشش سراسری اپراتور اول، گفت: امروز همراه اول پارتنر استراتژیک وزارت کشور است.

 وحید صدوقی مدیرعامل همراه اول در جریان این بازدید با اشاره به اینکه برای بار چهارم است که همراه اول به عنوان تنها اپراتور تلفن همراه کشور در روند انتخابات نقش دارد، گفت: برای پوشش کامل انتخابات، علاوه بر اینکه مراکز همراه اول به روز شدند، ظرفیت شبکه این اپراتور چندین برابر افزایش یافت و یک مرکز به صورت اختصاصی برای انتخابات در نظر گرفته شد.

حدود 200 نفر از کارشناسان و متخصصان همراه اول جهت ایجاد بستر مناسب برای رأی گیری در روز انتخابات در برج همراه اول حضور خواهند داشت.

۱۳۹۶/۲/۲۶ - سبک جدید اولویت‌گذاری در تکلیف نویسی اقتصاد مقاومتی/ تجویز ته‌مانده تکالیف پارسال وزارت ارتباطات برای امسال


خبرگزاری فارس: سبک جدید اولویت‌گذاری در تکلیف نویسی اقتصاد مقاومتی/ تجویز ته‌مانده تکالیف پارسال وزارت ارتباطات برای امسال

در سال 95 هفت تکلیف اقتصاد مقاومتی برای وزارت ارتباطات تعیین شد؛ امسال با حکم معاون اول ریاست جمهوری 2 تکلیف از هفت تکلیف سال 95 برای سال 96 بار دیگر ابلاغ شده در حالیکه وزارت ارتباطات تکالیف جامانده دیگری از جمله «ساخت ماهواره بومی» نیز دارد.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، امسال نیز معاون اول رییس‌جمهور و رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، تکالیف و پروژه‌های اولویت‌دار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات «مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی» برای اجرا در سال 1396 را ابلاغ کرده است.

در ابلاغیه اسحاق جهانگیری آمده: «ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی» به استناد مفاد مصوبه شماره 85001/ت52442 هـ مورخ 31/ 6/ 1394 هیئت وزیران، در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در سال 1396 که توسط معظم‌له به عنوان سال «اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال» نامگذاری شده است، با پیگیری و اجرای ماموریت‌ها و وظایف مقرر در مصوبه شماره 8799 مورخ 30/ 1/ 1396 تحت عنوان «بسته‌های رونق تولید و اشتغال» برای آن دستگاه، تصویب کرد:

الف) «وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات » به عنوان «دستگاه مجری» مسئول اجرای پروژه‌های اولویت‌دار به شرح ذیل برای اجرا در سال 1396 تعیین می‌شود:

1. ساماندهی منابع کمیاب ملی از قبیل طیف فرکانس و شماره.

2. مدیریت نشانی مکان محور و استعلامات میان دستگاهی اماکن (GNAF).»

مطالعه تکالیف اقتصاد مقاومتی وزارت ارتباطات در سال 95 از اشتراک تکالیف امسال و سال گذشته حکایت دارد.

در سال 95 نیز معاون اول رییس جمهور، مصوبات ستاد فرماندهی اقتصادمقاومتی را ابلاغ کرد که براساس آن 6 وظیفه مشخص بر دوش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار داده شد؛ سپس با اضافه شدن آخرین وظیفه، تعداد تکلیف به هفت رسید.

تکلیف به این شرح بود:

1- ساخت ماهواره سنجش از راه دور و ماهواره مخابرات بومی، زیرمجموعه برنامه ملی ارتقای توان تولید ملی.

2- ایجاد یک کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات، زیرمجموعه برنامه ملی ارتقای توان تولید ملی.

3- دوبرابر کردن تولید محتوای داخلی با رویکرد کسب و کار دیجیتال با مشارکت حداکثری بخش خصوصی، زیر مجموعه برنامه ملی وسعه اقتصاد دانش بنیان.

4- افزایش سطح دسترسی کاربران نهایی به شبکه ملی اطلاعات به 20 مگابیت در ثانیه و حمایت از توسعه مراکز داده و شبکه توزیع محتوا، زیرمجموعه برنامه ملی توسعه اقتصاد دانش بنیان.

5- دولت الکترونیکی و همراه، زیرمجموعه برنامه ملی شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد.

6- ساماندهی منابع کمیاب ملی از قبیل طیف فرکانس و شماره، زیرمجموعه برنامه ملی توسعه اقتصاد دانش بنیان.

7. مدیریت نشانی مکان محور و استعلامات میان دستگاهی اماکن (GNAF).

اشتراک تکالیف اقتصاد مقاومتی وزارت ارتباطات در سال های 95 و 96 دو مفهوم خواهد داشت. 2 تکلیف از 6 تکلیف سال 95 به سال 96 منتقل شده و وزارت ارتباطات 4 تکلیف دیگر سال 95 را اجرا کرده یا نکرده است.

اما بررسی کارنامه عملکرد وزارت ارتباطات درباره تکالیف اقتصاد مقاومتی تحقق همه 4 تکلیف دیگر را تایید نمی‌کند.

تکلیف «ساخت ماهواره سنجش از راه دور و ماهواره مخابرات بومی» محقق نشده است. وزارت ارتباطات اعلام کرده برای تسریع در برنامه های فضایی راهبرد کوتاه مدت خرید ماهواره به جای ساخت ماهواره را دستور کار دارد و در راهبرد بلند مدت نیز قرارداد ساخت ماهواره بومی را امضا کرده که نتیجه نهایی آن در سال 95 احصا نشده است.

تکلیف «ایجاد یک کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات» بنابراعلام وزارت ارتباطات از ابتدای سال 95 در دستور کار قرار گرفته و در برنامه‌هایی شامل چندین زیربرنامه در حال اجرا است که نتیجه نهایی آن در سال 95 قابل احصا نیست. طبق اعلام وزارت ارتباطات، قرار است نخستین کریدور فناوری اطلاعات تا 5 سال آینده راه‌اندازی شود.

تکلیف «دو برابر کردن تولید محتوای داخلی با رویکرد کسب و کار دیجیتال با مشارکت حداکثری بخش خصوصی» به گفته مسئولان وزارت ارتباطات محقق شده است.

تکلیف «افزایش سطح دسترسی کاربران نهایی به شبکه ملی اطلاعات به 20 مگابیت در ثانیه و حمایت از توسعه مراکز داده و شبکه توزیع محتوا» نیازمند راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات در کشور بود که این شبکه هم اکنون راه اندازی شده و شاید از نظر تئوری سرعت 20 مگابیت بر ثانیه روی این شبکه قابل ارائه شده اما متوسط سرعت دسترسی به شبکه در کشور با این رقم بسیار فاصله دارد. بنابراین رسیدن به متوسط سرعت 20 مگابیت بر ثانیه‌ای قابل تایید نیست اما می توان درباره افزایش متوسط سرعت دسترسی در سال 95 اطمینان داد.

وزارت ارتباطات بر تحقق تکلیف «دولت الکترونیکی و همراه» تاکید دارد که تا این لحظه در ارزیابی تحقق دولت الکترونیک می توان تسهیل برخی خدمات الکترونیکی حاکمیت را تایید کرد که البته بنابرتاکید متولیان دولت الکترونیک، هدف تنها تسهیل خدمات دولت و الکترونیکی کردن امور نیست بلکه اصلاح رویه ها است که نتایج این هدف گذاری اکنون قابل مشاهده نیست.

بنابراعلام وزارت ارتباطات، این وزارتخانه، اقداماتی را درباره دو تکلیف «ساماندهی منابع کمیاب ملی از قبیل طیف فرکانس و شماره» و «مدیریت نشانی مکان محور و استعلامات میان دستگاهی اماکن (GNAF)» انجام داده که البته اقدامات انجام شده در تکلیف GNAF به مراتب بیشتر از تکلیف ساماندهی منابع بوده است و مجموعه اقدامات درباره GNAF و نتایج ملموس آن از اقدامات انجام شده درباره «ایجاد یک کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات» بیشتر نباشد کمتر نیست.

بنابراین با توجه به اینکه ارزیابی نهایی، تحقق نسبی تکالیف اقتصاد مقاومتی وزارت ارتباطات در سال 95 را نشان می‌دهد این سوال مطرح است که چرا فقط برخی تکالیف نیمه کاره به سال 96 منتقل شده اند؟ اگر پاسخ احتمالی «ادامه خودکار برنامه‌های نیمه کاره سال در سال جاری است» چه نیازی به ذکر مجدد تنها دو برنامه سال قبل در سال 96 بار دیگر ذکر شده بوده است؟

اگر با تکرار دو تکلیف «ساماندهی منابع کمیاب ملی از قبیل طیف فرکانس و شماره» و «مدیریت نشانی مکان محور و استعلامات میان دستگاهی اماکن (GNAF)» قرار به اتمام تکالیف نیمه کاره سال 95 در سال 96 است،‌ چرا تکالیف نیمه تمام دیگری که شاید دارای اهمیت بیشتری باشند از جمله «ساخت ماهواره سنجش از راه دور و ماهواره مخابرات بومی»، پیگیری «ایجاد یک کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات»‌، «افزایش سطح دسترسی کاربران نهایی به شبکه ملی اطلاعات به 20 مگابیت در ثانیه و حمایت از توسعه مراکز داده و شبکه توزیع محتوا» و «دولت الکترونیکی و همراه» به سال 96 منتقل نشده‌اند؟ 

۱۳۹۶/۲/۲۶ - ترافیک داخلی و خارجی مخابرات در 15 استان تفکیک شد/ باقی استان‌ها در دست اقدام


خبرگزاری فارس: ترافیک داخلی و خارجی مخابرات در 15 استان تفکیک شد/ باقی استان‌ها در دست اقدام

سخنگوی شرکت مخابرات ایران گفت: با هدف کاهش هزینه و افزایش سرعت دسترسی به سایت های داخلی، تفکیک ترافیک بین الملل از ترافیک داخلی در 15 منطقه از مناطق مخابراتی سراسر کشور کامل اجرایی شده و در مناطق باقیمانده در حال اجرا است .

به گزارش خبرگزاری فارس، محمد رضا بیدخام اظهار داشت: شرکت مخابرات ایران با برنامه ریزی های انجام شده در راستای اجرای مصوبه 237 سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، موضوع تفکیک ترافیک داخلی از بین الملل را با ابلاغ به مناطق مخابراتی در سراسر کشور از روز شنبه 16 اردیبهشت ماه 1396 آغاز کرد.

وی افزود: با اجرای این مصوبه در مناطقی که  تفکیک ترافیک بین الملل از ترافیک داخلی صورت پذیرفته،  قیمت تعرفه داخلی 50 درصد از تعرفه بین الملل ارزان تر محاسبه می شود.

بیدخام اضافه کرد: تفکیک ترافیک در استان های آذربایجان شرقی، اصفهان، ایلام، بوشهر، خراسان شمالی، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین، همدان، کرمان، کرمانشاه، کهکیلویه و بویراحمد، گلستان و گیلان به صورت کامل عملیاتی شده و در مناطق مخابراتی دیگر، نیز در حال راه اندازی است.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مخابرات ایران افزود: مشتریانی که از سایت های داخلی استفاده می کنند، می توانند با پرداخت هزینه کمتر از حجم اینترنت بیشتر استفاده کنند یا به عبارتی حجم اینترنت مصرفی آن ها دو برابر می شود.

وی در مورد مزایای این طرح خاطرنشان کرد: با اجرای این طرح، سرعت دسترسی به سایت های داخلی افزایش یافته، سرعت دانلود اطلاعات بالاتر رفته و مشتریان نیز هزینه کمتری پرداخت می کنند.

۱۳۹۶/۲/۲۶ - احتمال شکایت گسترده از شرکت‌های قربانی باج افزار واناکرای


خبرگزاری فارس: احتمال شکایت گسترده از شرکت‌های قربانی باج افزار واناکرای

شرکت های تجاری قربانی باج افزار واناکرای ممکن است به علت عدم به روزرسانی سیستم عامل ویندوز و وارد آوردن خسارت به کاربران و مشتریان خود مورد پیگرد قضایی قرار بگیرند.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، حملات گسترده این باج افزار در  صدها کشور جهان خسارت های گسترده ای را به شرکت ها، صنایع مختلف، بیمارستان ها و برخی بانک ها وارد آورده است.

در این میان شرکت مایکروسافت که قبلا وصله هایی را برای رفع آسیب پذیری های ویندوز و جلوگیری از نفوذ این باج افزار به عمل آورده بود، از طرح شکایت مصون مانده و در مقابل موسساتی که به این موضوع بی توجه بوده اند هدف طرح شکایت خواهند بود.

بر اساس اطلاعات موجود WannaCry بیش از 200 هزار رایانه مجهز به ویندوز را از روز جمعه در سراسر جهان آلوده کرده و با قفل کردن فایل های موجود در رایانه ها از کاربران برای رمزگشایی از آنها 300 دلار طلب می کند.

تنها رایانه هایی به این باج افزار آلوده می شوند که وصله های امنیتی ویندوز را نصب نکرده باشند. مایکروسافت برای جلوگیری از گسترش این مشکل حتی برای ویندوز بازنشسته ایکس پی هم وصله ای به روزرسان عرضه کرده است.

وکلای مدافع و حقوق دانها می گویند اگر شرکت های مختلف تجاری و بازرگانی به علت وقوع این حملات قادر به ارائه خدمات نباشند می توانند هدف شکایت قرار بگیرند. زیرا خود کوتاهی کرده اند. البته هنوز نشانه ای دال بر تقدیم سیلی از شکایات توسط مشتریان به دادگاه های مختلف وجود ندارد، اما احتمال این امر وجود دارد.


۱۳۹۶/۲/۲۵ - دریافت کد پستی برای واحدهای صنفی رایگان شد/ مهلت تصحیح کدهای پستی‌ تا پایان شهریور


خبرگزاری فارس: دریافت کد پستی برای واحدهای صنفی رایگان شد/ مهلت تصحیح کدهای پستی‌ تا پایان شهریور

رئیس اتحادیه فناوران رایانه گفت‌: در گذشته صدور هر کد پستی تنها برای یک پروانه کسب، مشکلاتی برای کسبه ایجاد می کرد که با هماهنگی سازمان صنعت، اتاق اصناف و شرکت پست هزینه 25 هزار تومان کد پستی تا پایان شهریور رایگان شد.

مهدی میر مهدی در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس از ارائه کد پستی به واحدهای صنفی خبر داد و گفت: این کار با هدف تصحیح کد پستی واحدهای صنفی انجام می شود.

وی تصریح کرد: طبق اعلام اتاق اصناف تهران دریافت کد پستی برای گرفتن پروانه کسب اجباری است.

رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران گفت‌: در گذشته برای هر کد پستی تنها یک پروانه کسب صادر می شد که مشکلاتی را برای کسبه ایجاد کرده بود؛ برای مثال زمانی که خط تلفن به واحد جدیدی منتقل می شد همان خط دارای کد پستی سابق متعلق به مکان سابق بود که پس از آن آدرس جدید واحد صنفی با کد پستی مورد استفاده تطابق نداشت و آدرس اشتباه بود.

وی گفت: برای حل این مشکل طبق هماهنگی های انجام شده از طرف سازمان صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف با شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران برای دریافت کد پستی، مقرر شد هیچ گونه مبلغی از طرف اعضا پرداخت نشود و دریافت گواهی کد پستی به صورت صددرصد رایگان باشد.

میرمهدی افزود: پیش از این دریافت کد پستی جدید 25 هزار تومان برای کسبه هزینه داشت.

وی توصیح کرد: ارائه کد پستی صحیح به صورت رایگان تا پایان شهریور ماه 96 ادامه دارد و اصناف از این فرصت برای دریافت کد پستی صحیح و قابل انتشار اقدام در تمامی نهادها استفاده کنند.

۱۳۹۶/۲/۲۵ - بانکداری با صدا ممکن می‌شود


خبرگزاری فارس: بانکداری با صدا ممکن می‌شود

مشتریان موسسه خدمات مالی آمریکن اکسپرس، از این پس برای کنترل وضعیت حساب های بانکی می توانند از بلندگوی هوشمند اکوی شرکت آمازون استفاده کنند.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس به نقل از دیجیتال ترندز، با به روزرسانی این بلندگو و با عقد تفاهم همکاری با آمریکن اکسپرس، دسترسی به برخی خدمات مالی و اعتباری از طریق این فناوری جدید ممکن است.

ابزار جدید اضافه شده به بلندگوی هوشمند آمازون Amex نام دارد و استفاده از آن از طریق برنامه هوشمندی به همین نام صورت می گیرد.

مشتریان برای استفاده از این خدمات باید از کارت های موسوم به OPEN با شناسه آمریکن اکسپرس و کلمه عبور استفاده کنند تا حساب کاربری Amex را ارتقا داده و دریافت دستورات صوتی را با استفاده از آن ممکن کنند.

خدماتی که از طریق فرامین صوتی و با استفاده از فناوری مذکور در دسترس هستند، عبارت است از کنترل آخرین وضعیت حساب ها، بررسی آخرین مبالغ برداشتی و واریزی، پرداخت و چند خدمات مبنایی دیگر.

این اولین بار است که دسترسی به خدمات بانکی با استفاده از فرامین صوتی ممکن می شود. برای استفاده از این خدمات در گوشی همراه کاربران باید در محیط برنامه موبایلی Amex به سراغ گزینه مهارت ها یا Skills بروند و سپس شناسه و کلمه عبورشان را وارد کند. سپس باید یک شماره چهار رقمی پین وارد شود و فرمان صوتی اعلام گردد.

۱۳۹۶/۲/۲۵ - شناسایی گوشی‌های دزدی ساده‌تر شد


خبرگزاری فارس: شناسایی گوشی‌های دزدی ساده‌تر شد

اگر در زمان خرید یک گوشی دست دوم نگران دزدی بودن آن هستید، می‌توانید با استفاده از یک فناوری جدید از موضوع اطمینان کسب کنید.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس به نقل از دیجیتال ترندز، ابزار یاد شده که توسط موسسه غیرانتفاعی سیتا وابسته به فعالان صنعت ارتباطات بی سیم آمریکا عرضه شده به شما امکان می دهد از دزدی بودن یا نبودن یک گوشی هوشمند مطلع شوید.

این ابزار که از آدرس اینترنتی stolenphonechecker.org/spc/consumer در دسترس است کنترل مسروقه بودن یا نبودن گوشی هوشمند را ممکن می کند.

برای استفاده از این سایت تنها کافی است یکی از شماره های IMEI،  MEID یا  ESNرا در این سایت وارد کنید. هر یک از این کدها منحصر به تنها یک گوشی خاص هستند و با ثبت کدهای یادشده و علامت زدن عبارت من یک ربات نیستم، می توان دریافت گوشی مورد نظر مسروقه هست یا خیر.

البته این ابزار در صورتی به درستی عمل می کند که فردی که گوشیش به سرقت رفته، این موضوع را به پلیس اعلام کرده باشد. در غیر این صورت دزدی بودن گوشی در سایت مذکور ثبت نشده و به مشتری اعلام نمی شود.

به منظور ارتقای قابلیت های این سایت، پایگاه داده آن به پایگاه داده شرکت ها و اپراتورهای مختلف مخابراتی در آمریکا متصل شده و از این طریق مرتبا به روزرسانی می شود. استفاده رایگان از سایت یاد شده تا 5 بار در روز ممکن است.


۱۳۹۶/۲/۲۲ - ساماندهی واحدهای صنفی IT از اول خرداد/ پلمپ واحدهای صنفی بدون پروانه کسب


خبرگزاری فارس: ساماندهی واحدهای صنفی IT از اول خرداد/ پلمپ واحدهای صنفی بدون پروانه کسب

رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران از ساماندهی واحدهای صفنی دارای پروانه کسب و بدون پروانه کسب در بازار IT از اول خرداد خبر داد و گفت: در اقدامی جدی در مدت یک تا ۲ ماه بازرسان تمامی واحدهای این صنف را بازرسی و اعمال مقررات می‌‌کنند.

سید مهدی میرمهدی در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس از آغاز ساماندهی واحدهای  صنفی دارای پروانه کسب و بدون پروانه کسب در بازار رایانه خبر داد و اظهار داشت: ساماندهی از ابتدای خردادماه آغاز می‌شود و در مدت یک تا 2 ماه به طول کامل به پایان می‌رسد.

رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران با تأکید براینکه این مرحله از ساماندهی واحدهای صنفی درباره پروانه کسب جدی است و مقطعی نخواهد بود، گفت: در پایان این مرحله تمامی واحدهای صنفی در بازار رایانه ساماندهی شده‌اند.

وی تأکید کرد: اتحادیه فناوران شرایط ویژه‌ای را برای اخذ پروانه کسب در نظر گرفته که براساس این شرایط حتی به واحدهای مسکونی به شرط ساکن نبودن خانواده نیز پروانه کسب داده می‌شود از این‌رو نداشتن پروانه کسب از هیچ واحد صنفی پذیرفته شده نیست.

میرمهدی تصریح کرد: در این مرحله از ساماندهی به واحدهای صنفی بدون پروانه کسب اخطار 15 روزه داده می‌شود که در صورت توجه نکردن به اخطار بدون استثنا واحد صنفی متخلف پلمپ خواهد شد.

وی اضافه کرد: در مراجعه بازرسان به واحدهای صنفی در موضوعات دیگر گاهی دیده شده که واحد صنفی از باز کردن درب روی بازرس خودداری می‌کنند که در این مرحله از ساماندهی حتی بازرس مختار است در صورت باز نکردن درب، اخطار بدون گرفتن امضا به داخل واحد صنفی بیندازد که به معنی رسمی بودن اخطار است.

رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران ادامه داد: در این مقطع اتحادیه از بازرسان بیشتر کمک گرفته و هزینه و وقت زیاد صرف خواهد شد از این‌رو استثنایی در اعمال قانون قائل نمی‌شویم.

میرمهدی درباره برخی تداخل‌های پروانه‌های کسب در بازار رایانه با بازار موبایل که در نتیجه برخی واحدهای صنفی دارای پروانه کسب دیگر خدمات صنف فناوران را نیز ارائه می‌کنند، گفت: برخی کالاهای صنف فناوران با دیگر صنوف مشترک است از جمله اسپیکر، هدفون و کارت‌های حافظه که در واحدهای صنفی صنوف دیگر نیز ارائه می‌شود. در این باره اگر واحد صنفی بیش از 50 درصد خدمات اتحادیه فناوران را ارائه دهد باید حتماً پروانه کسب از اتحادیه فناوران داشته باشد و در صورت نداشتن پروانه کسب با آنها برخورد می‌شود و با واحدهایی که کمتر از 50 درصد خدمات اتحادیه فناوران را ارائه می‌دهند برخورد نمی‌شود.

وی تأکید کرد: طبق ماده 12 قانون نظام صنفی کشور افراد صنفی مؤظفند قبل از تأسیس هر نوع واحد صنفی یا انتقال به کسب و حرفه پروانه کسب بگیرند و طبق قانون جدید هیأت عالی نظارت افراد فعال در هر واحد صنفی نیز مؤظف به دریافت پروانه کسب هستند و در هر صنف هیچ فردی بدون پروانه کسب حق فعالیت ندارد.

رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران افزود: در حال حاضر بسیاری از واحدهای صنفی در صنف IT بدون اخذ پروانه کسب فعالیت می‌کنند که موجب بی‌عدالتی در پرداخت مالیات و بیمه شده است.

۱۳۹۶/۲/۲۰ - جبران عقب‌ماندگی‌ها و رفع صف انتظار فیش‌ تلفن ثابت در سال 96/ ورود اپراتورهای خصوصی برای واگذاری خط ثابت به متقاضیان


خبرگزاری فارس: جبران عقب‌ماندگی‌ها و رفع صف انتظار فیش‌ تلفن ثابت در سال 96/ ورود اپراتورهای خصوصی برای واگذاری خط ثابت به متقاضیان

مدیرعامل شرکت مخابرات درباره برنامه توسعه تلفن ثابت در سال 96 برای رفع صف انتظار فیش‌های تلفن ثابت، گفت: امسال قطعا وضعیت بهتر خواهد شد، البته سایر اپراتورهای ثابت نیز برای تامین تلفن‌های ثابت مورد نیاز متقاضیان وارد شده‌اند.

رسول سرائیان در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس درباره برنامه توسعه تلفن ثابت در سال 966 در کشور برای جبران عقب‌ماندگی‌ها و رفع صف انتظار فیش‌های تلفن ثابت، گفت: اولویت نخست شرکت مخابرات ایران برای توسعه تلفن ثابت در سال 96، توسعه شبکه فیبر نوری است که سبب ایجاد ظرفیت بیشتر و پاسخگویی به حجم زیادی از تقاضاها در این حوزه می‌شود.

وی افزود: علاوه بر شرکت مخابرات، سایر اپراتورهای ثابت نیز با پروانه (FCP اپراتور ارتباطات ثابت) به این حوزه وارد شده‌اند و اکنون آنها نیز می‌توانند تلفن‌های ثابت مورد نیاز متقاضیان را تأمین کنند.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران ادامه داد: البته راهبرد این شرکت، پوشش حداکثر تقاضاها براساس وظیفه خود است.

وی افزود: معتقدیم با ورود فیبر نوری در لایه دسترسی در تأمین نیازهای مردم اتفاق بزرگی خواهد افتاد و تلفن ثابت، اینترنت و سرویس‌های ویدئویی با ورود فیبر نوری پوشش داده می‌شوند.

سرائیان خاطرنشان کرد: وضعیت بهتری نسبت به قبل در سال 96 قطعاً ایجاد خواهد شد.

۱۳۹۶/۲/۲۰ - ارزش شرکت اپل از 800 میلیارد دلار عبور کرد


خبرگزاری فارس: ارزش شرکت اپل از 800 میلیارد دلار عبور کرد

اپل به اولین شرکت تجاری در آمریکا تبدیل شده که ارزش مادی آن در بازار از مرز 800 میلیارد دلار گذشته است.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از بیزینس اینسایدر، اپل دو سال قبل رکورد 700 میلیارد دلار را در این زمینه پشت سرگذاشته بود. منظور از ارزش یک شرکت در بازار مجموع ارزش روز و متعارف سهام یک شرکت تجاری است. این ارزش معادل ارزش روز و جاری یک سهام ضرب در تعداد سهم‌های منتشر توسط یک شرکت است.

بخش عمده این موفقیت ناشی از استقبال مردم از مدل های مختلف گوشی آیفون است. درآمد اپل از محل فروش آیفون در آمریکا و دیگر نقاط جهان درامد چشمگیری داشته است. دیگر تولیدات اپل مانند رایانه ها و لپ تاپ های این شرکت اگر چه محبوبیت قابل توجهی دارند، اما چندان پرفروش نیستند.

این موفقیت بدان معناست که ارزش اقتصادی اپل از 45 ایالت آمریکا بیشتر است و تنها ایالت‌های ایلینویز، فلوریدا، نیویورک، تگزاس و کالیفرنیا اقتصادهایی بزرگتر و ارزشمندتر از اپل دارند.

در تحولی دیگر تیم کوک مدیر عامل اپل و جف ویلیامز مدیر امور عملیاتی این شرکت در بین 20 فردی که در دنیای فناوری بیشترین تاثیرگذاری را داشته اند قرار گرفته اند. در این فهرست که توسط نشریه تایمز منتشر شده الون ماسک، جف بزوس، مارک زاکربرگ و تیم کوک رتبه های اول تا چهارم را در اختیار دارند.

۱۳۹۶/۲/۲۰ - استفاده از شبکه‌های عصبی برای خواندن ذهن انسان


خبرگزاری فارس: استفاده از شبکه‌های عصبی برای خواندن ذهن انسان

محققان قصد دارند از شبکه‌های عصبی و هوش مصنوعی برای اسکن کردن دقیق‌تر ذهن انسان کمک بگیرند، این کار مقابله با مشکلاتی همچون کوری، فلج شدن و ... را تسهیل می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از دیجیتال ترندز، این محققان می‌گویند با استفاده از این روش درک دقیق‌تر و عمیق‌تری از نحوه کارکرد مغز انسان به دست می‌آید که نتیجه آن رمزگشایی از ذهن انسان و ممکن شدن مداوای برخی اشکال نابینایی است.

همچنین می توان در آینده با این روش، کنترل رایانه های شخصی را با استفاده از ذهن انسان ممکن کرد. یکی از فناوری های مورد استفاده به این منظور functional magnetic resonance imaging (fMRI) نام دارد. این شیوه تصویربرداری از وضعیت مغز را در زمان انجام فعالیت های مختلف ذهنی ممکن می کند.

علاوه بر محققان آمریکایی، محققان چینی هم از الگوریتمی خاص در شبکه های عصبی به منظور نقشه برداری از مغز و اسکن کردن داده های آن در زمان مشاهده محیط اطراف توسط انسان بهره گرفته اند. الگوریتم یاد شده از دقت فوق العاده ای برای تصویر سازی لحظه به لحظه از شیوه درک محیط اطراف توسط چشم انسان برخوردار است.

با پیشرفت این فناوری خواندن ذهن انسان ها توسط بشر ممکن است و می توان نتایج حاصل را بر روی نمایشگر مشاهده کرد، تحولی که می تواند پیامدهای اجتماعی گسترده ای نیز به همراه داشته باشد.

۱۳۹۶/۲/۱۹ - دستور دادگاه استرالیایی برای حذف محتوای نفرت بار از فیس بوک


خبرگزاری فارس: دستور دادگاه استرالیایی برای حذف محتوای نفرت بار از فیس بوک

دادگاهی در استرالیا به مدیران فیس بوک دستور داده تا هر چه سریع تر پست‌های حاوی مطالبی نفرت پراکن علیه برخی افراد را حذف کند.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس به نقل از تک کرانچ، با شکایت حزب سبز استرالیا از  فیس بوک این شرکت موظف است توهین های انجام شده بر ضد رهبر این حزب اوا گلاوشینگ که در حسابی در این شبکه اجتماعی ارسال شده را حذف نماید.

مطالب توهین آمیز یاد شده از طریق یک حساب کاربری تقلبی به فیس بوک ارسال شده و حزب سبز استرالیا می گوید علیرغم اعتراض های مکرر مطالب یاد شده از فیس بوک حذف نشده اند. بر اساس حکم اولیه دادگاه در این زمینه در دسامبر گذشته فیس بوک باید محتوای توهین آمیز را پاک می کرد، اما با تقاضای فرجام خواهی این شرکت این کار تا به امروز و تا رد تقاضای فرجام این شرکت به تعویق افتاد.

تا پیش از این فیس بوک تنها تلاش می کرد دسترسی محلی به محتوای توهین آمیز را در کشورهای مورد بحث لغو کند، اما با این حکم جدید محتوای مذکور باید به طور کامل از این شبکه اجتماعی حذف شود.

۱۳۹۶/۲/۱۹ - تولید رباتی که آسیب‌ سازه‌های پل را شناسایی می‌کند


خبرگزاری فارس: تولید رباتی که آسیب‌ سازه‌های پل را شناسایی می‌کند

محققان موفق به ساخت ربات هوشمندی شده‌اند که با بررسی پل‌ها می‌تواند شکستگی‌ها و خوردگی‌های ریز را در آنها شناسایی کند.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس به نقل از دیجیتال ترندز، این ربات برای این کار از  حسگرهای متعدد و الگوریتم های خودآموز هوش مصنوعی استفاده می کند تا دانش خود در این زمینه را به تدریج افزایش دهد.

مهندسان دانشگاه نوادا که این ربات را طراحی کرده اند می گویند ربات یاد شده می تواند هرگونه خسارت یا نقص را در پل ها  پیش از آنکه این مشکلات باعث فروریختن پل یا وارد آمدن آسیب جدی به آن شود، شناسایی کند.

این ربات چهار چرخ Seekur نام دارد و از ابزار متنوعی مانند رادار نفوذگر به منظور بررسی سطوح زیرین پل ها که با چشم عادی قادر به دیدن نیستند، استفاده می کند. حسگرهای این ربات قادر به جستجو و شناسایی شکستگی یا خوردگی در فلزها، فولاد یا سیمان هستند و دوربین ربات یاد شده قادر به تحلیل دقیق وضعیت سطح پلهاست.

در نهایت این ربات با استفاده از الگوریتم هوشمند خود تمامی اطلاعات دریافتی را تحلیل کرده و از آن برای تهیه نقشه ای با کدهای رنگی بهره می گیرد. این کدهای رنگی نقاط ضعیف و آسیب پذیر هر پل را نشان می دهند. نکته مهم این است که تمامی این فعالیت ها در عرض چند دقیقه و نه چند روز صورت می گیرد.

این ربات فعلا در حال طی کردن مراحل آزمایشی در چند شهر امریکاست و البته برای تکمیل کار آن و تضمین دقت این ربات، دخالت مهندسان و عوامل انسانی برای بررسی دقیق هر پل ضروری است.

۱۳۹۶/۲/۱۹ - ساخت دست مصنوعی با توانایی دیدن توسط محقق ایرانی


خبرگزاری فارس: ساخت دست مصنوعی با توانایی دیدن توسط محقق ایرانی

مهندسان انگلیسی دانشگاه نیوکسل یک پروتز دست ساخته‌اند که قادر به مشاهده محیط اطراف خود هم هست، دست مصنوعی یاد شده برای این کار مجهز به دوربین است.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس به نقل از پی سی مگ، دوربین یاد شده می تواند در آن واحد تصویری از شی که در برابرش قرار دارد، تهیه کند، ابعاد و اندازه آن را ارزیابی کند و بر همین اساس برای حرکت دست پروتزی برنامه ریزی کند.

مزیت مهم ساخت چنین محصولی افزایش دقت حرکات آن به گونه ای است که شباهت زیادی به حرکات دست عادی داشته باشد. همچنین این دست بدون نیاز به فکر کردن مالک آن می تواند برای تعامل با اشیا به خوبی برنامه ریزی کند.

پروتز مذکور سرعت برداشتن و قراردادن اشیا را به چند میلی ثانیه کاهش می‌دهد و یکی از چالش های مهم پیش روی افراد معلول را برطرف می کند. با پیشرفت این فناوری دست های پروتزی یاد شده قادر به حس کردن فشار و دما و انتقال اطلاعات مذکور به مغز افراد خواهند بود.  

دکتر کیانوش نظرپور یکی از مهندسان فعال در اجرای این طرح معتقد است این پروتز به علت وزن کم و دوام بالایی که دارد، بازخورد خوبی خواهد داشت و دید رایانه ای آن باعث می شود عملکرد خودکار دست یادشده ارتقا یابد و مانند یک دست واقعی به نظر برسد.

۱۳۹۶/۲/۱۸ - سرمایه‌گذاری مخابرات روی سیم مسی متوقف شد


خبرگزاری فارس: سرمایه‌گذاری مخابرات روی سیم مسی متوقف شد

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران از توقف کامل سرمایه‌گذاری مخابرات روی سیم مسی خبر داد و گفت: اگر در مناطقی نیاز به توسعه جزئی سیم مسی برای ارائه تلفن ثابت به مردم باشد حتماً این کار را خواهیم کرد.

رسول سراییان در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، از توقف سرمایه‌گذاری مخابرات روی سیم مسی خبر داد و اظهار داشت: تمرکز اصلی در حوزه فیبر نوری است.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران تصریح کرد: از سال گذشته به طور کامل سرمایه‌گذاری روی سیم مسی برای تلفن ثابت متوقف شده است و تا 5 سال آینده نیز شاهد جمع شدن سیم مسی و جایگزینی آن با فیبر نوری هستیم.

وی ادامه داد: اگر چه تمرکز اصلی در حوزه فیبر نوری است اما اگر در مناطقی نیاز به توسعه جزئی سیم مسی برای ارائه تلفن ثابت به مردم باشد حتماً این کار را خواهیم کرد.

سراییان تأکید کرد: اما جهت‌گیری اصلی شرکت مخابرات ایران استفاده از فیبر نوری است زیرا فیبر نوری فناوری آینده است و حتماً باید به این سمت حرکت کنیم.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران افزود: با آمدن فیبر نوری به لایه دسترسی تمامی نیازهای متقاضیان برآورده خواهد شد و تلفن ثابت، اینترنت و سرویس های ویدیویی روی فیبر نوری پوشش داده می‌شوند.

۱۳۹۶/۲/۱۸ - 3 مرکز مخابراتی توسعه می یابد


خبرگزاری فارس: 3 مرکز مخابراتی توسعه می یابد

عملیات کابل برگردان با هدف توسعه شبکه کابل در مراکز مخابرات شهرستان قدس، کوشک، کرمی از تاریخ 19 اردیبهشت ماه آغاز می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، مخابرات منطقه تهران اعلام کرد: با اجرای عملیات مذکور ارتباط تلفنی مشترکین در مرکز مخابرات شهرستان قدس با پیش شماره های 4681 الی 4689 در محدوده خیابانهای قربانی، جنت، شهدای زنده دل، خاکسار، خیبر به مدت 3 روز با اختلال همراه است.

با اجرای عملیات کابل برگردان ارتباط تلفنی مشترکین در مرکز مخابرات کوشک از ساعت 1 بامداد به مدت 3 ساعت و در مرکز مخابرات کرمی از ساعت 2 بامداد به مدت 4 ساعت دچار اختلال می شود.


۱۳۹۶/۲/۱۸ - عکاسی پرتره و نسبت تصویر بزرگ‌تر در تازه‌ترین پرچمداران موبایل/ نخستین مشارکت تلویزیون‌های فیزیکی و اینترنتی


خبرگزاری فارس: عکاسی پرتره و نسبت تصویر بزرگ‌تر در تازه‌ترین پرچمداران موبایل/ نخستین مشارکت تلویزیون‌های فیزیکی و اینترنتی

دو کمپانی کره‌‌ای و چینی سازنده موبایل، تازه‌ترین پرچمداران خود را به ترتیب با ویژگی‌های جدید نسبت تصویر بزرگ‌تر 18:9 و دوربین دوتایی عرضه کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، جدیدترین پرچمداران از سوی سازندگان جهانی گوشی موبایل در هفته‌های اخیر عرضه جهانی و منطقه ای شده اند. کمپانی های کره‌ای و چینی از جمله سامسونگ، ال جی و هواوی امروز محصولات جدیدی را در بازار دیجیتال دارند.

*صفحه‌نمایش گوشی جدید ال جی با نسبت تصویر 18:9 

کمپانی کره ای ال جی تازه ترین پرچمدار خود را با ویژگی صفحه نمایش جدید عرضه کرده است. این گوشی با نسبت جدید صفحه نمایش، حالت ارگونومیک، طراحی ساده و دوام بالا، طراحی شده است.

گوشی جدید ال‌جی G6 نام دارد که نسبت صفحه‌نمایش آن به بدنه 80 درصد است. در این گوشی برای فضای نمایش بیشتر نسبت تصویر معمول 16:9 به 18:9 افزایش یافته است. صفحه‌نمایش FullVision 5.7 اینچی QHD+ (وضوح تصویر 1440 در 2880) و این نسبت تصویر برای اولین بار است که در گوشی‌های هوشمند استفاده می‌شود.

G6 می‌تواند عکس‌هایی با سایز مربعی و نسبت 1:1 بگیرد که سایز مناسب شبکه‌های اجتماعی است.

ال‌جی G6 از آلومینیوم و شیشه در رنگ‌های سفید، نقره‌ای و مشکی ساخته شده است. دوربین گوشی بیرون نزده و پشت گوشی تخت است. حاشیه باریک به کمترین حد رسیده و لبه‌های گرد شدت ضربه هنگام افتادن را کم می‌کند.

این گوشی دارای دو دوربین 13 مگا‌پیکسلی در پشت و لنز زاویه باز 125 درجه برای عکس‌های پانوراما مانند و عریض و دوربین جلوی 5 مگاپیکسلی و زاویه تصویربرداری 100 درجه برای عکس برداری سلفی بدون نیاز به منوپاد است.

به گفته ال جی، G6 کاملا در مقابل ذرات خاک و آب تا عمق 1.5 متر به مدت 30 دقیقه مقاوم است.

سخت افزار این گوشی از چیپست پردازنده Qualcomm Snapdragon 821، حافظه RAM 4 گیگابایتی LPDDR4، حافظه 32 گیگابایتی UFS 2.0، امکان پشتیبانی از کارت حافظه خارجی تا 2 ترابایت و باتری 3300 میلی‌آمپر برخوردار است.

سیستم عامل گوشی اندروید نوقا 7.0 است.

گوشی جدید ال جی 163 گرم وزن دارد و در سایز 148.9 در  71.9 در 7.9 میلی‌متر تولید شده است. این گوشی از شبکه LTE و NFC بهره می برد.

*دوربین دوتایی در گوشی جدید هواوی

تازه ترین گوشی های هواوی P10 و P10 پلاس هستند. P10 هواوی یک گوشی باریک با ضخامت 98/6 میلی‌متر است و 145 گرم وزن دارد.

نمایشگر P10 دارای سایز 1/5 اینچی با رزولوشن 1920 در 1080 از نوع IPS LCD پیکسل و تراکم 432 پیکسل در اینچ است.

ویژگی‌ خاص این گوشی، دوربین دوتایی آن است که با همکاری لایکا ساخته شده است. دوربین دوگانه شامل یک سنسور 12 مگاپیکسلی رنگی و یک سنسور 20 مگاپیکسلی مونوکروم است.

این دوربین دوتایی قابلیت‌هایی از جمله امکان عکاسی پرتره به همراه حالت زوم دو برابر با حداقل افت کیفیت را می‌دهد.

هر دو دوربین 20 و 12 مگاپیکسلی P10 لنز f/2.2 دارند.

هواوی در این گوشی از پردازنده Kirin 960 با 4 هسته با قدرت 4/2 گیگاهرتزی مبتنی بر معماری Cortex A73 و 4 هسته با قدرت 8/1 گیگاهرتزی مبتنی بر معماری Cortex A53 و پردازشگر گرافیکی Mali- G71 MP8 هشت هسته ای استفاده کرده است.

هوآوی P10 پلاس نیز از نمایشگر 5٫5 اینچی بهره می‌برد و تقریبا مشابه P10 است. البته دوربین P10 پلاس به دلیل دیافراگم بازتر در شرایط نوری ضعیف عملکرد بهتری دارد.

*نخستین همکاری تلویزیون‌ فیزیکی و تلویزیون‌ اینترنتی/ تماشای اینترنتی فیلم بدون مصرف حجم 

تولیدکننده تلویزیون سامسونگ برای نخستین بار با یک تلویزیون اینترنتی در ایران همکاری کرده که براساس آن کاربران می‌توانند بدون کم شدن حجم اینترنت روی تلویزیون فیلم تماشا کنند.

اپلیکیشن این تلویزیون اینترنتی روی سیستم عامل تایزن تلویزیون با یک اشتراک 6 ماهه نصب است که اجازه دسترسی به برنامه‌های صدا و سیما با امکان ضبط و بازپخش یک هفته‌ای برنامه‌ها را به کاربر می‌دهد.

مشترکان یک اپراتور ثابت و یک اپراتور موبایل اینترنت می‌توانند بدون مصرف شدن حجم اینترنت ویدئوهای آنلاین تماشا کنند.


۱۳۹۶/۲/۱۴ - حامیان محصولات اپل در فرهنگ لغت وبستر به رفتار گوسفندی متهم شدند


خبرگزاری فارس: حامیان محصولات اپل در فرهنگ لغت وبستر به رفتار گوسفندی متهم شدند

شرکت اپل حامیان زیادی دارد که برای خرید محصولات جدید این شرکت صف می‌کشند و رفتارهای عجیبی انجام می دهند. اما این رفتارها از نظر همه جذاب نیست.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از سی نت، همین مساله موجب شده تا مولفان فرهنگ لغت مریام وبستر برای تشریح معنای یک لغت جدید یعنی sheeple که در فارسی می‌توان آن را معادل افراد دارای رفتار گوسفندی (رفتار احمقانه و مطیعانه) دانست، از رفتار طرفداران محصولات شرکت اپل استفاده کنند.

در این فرهنگ لغت افراد sheeple افرادی توصیف شده اند که احمق و فرمانبردار هستند و به سادگی تحت تاثیر قرار می گیرند... افرادی که به گوسفند شباهت دارند.

در ادامه جمله ای برای فهم دقیق معنای کلمه sheeple مثال زده شده است:  اپل یک قاب باتری برای آیفون که به شدت باتری مصرف می کند، عرضه کرد. یک قاب زمخت و زشت که افراد دارای رفتار گوسفندی با خوشحالی 99 دلار برای خریدش پرداخت کردند.

شرکت اپل هنوز در این زمینه واکنشی از خود نشان نداده است. گردانندگان این فرهنگ لغت یک ماه قبل هم به علت اعتراض به نحوه ادای کلمات توسط ترامپ رییس جمهور تازه آمریکا خبرساز شده بودند.


۱۳۹۶/۲/۱۴ - کروم در برابر سایت‌های ناایمن تهاجمی‌تر می‌شود


خبرگزاری فارس: کروم در برابر سایت‌های ناایمن تهاجمی‌تر می‌شود

مرورگر کروم برای مقابله با سایت‌های ناایمن برخورد تهاجمی‌تری را در دستور کار خود قرار داده و در این زمینه هشدارهای بیشتری به کاربران می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پی سی مگ، کروم برای اینکه مدیران وب سایت‌ها را به استفاده از ابزار رمزگذاری اطلاعات یا پروتکل HTTPS ترغیب کند، قصد دارد، بیشتر از گذشته از هشدار ناایمن بودن سایت‌ها در این مرورگر بهره بگیرد.

گوگل از سال 2014 هم در زمان نمایش نتایج جستجو تلاش می‌کرد سایت‌های دارای پروتکل HTTPS را در رتبه‌های بالاتری به نمایش بگذارد.

چندی قبل کاربران کروم شاهد افزوده شدن برچسب ناایمن به برخی وب سایت ها به علت استفاده از سرورهای رمزگذاری نشده HTTP بودند. سایت‌های یادشده برای تبادل اطلاعات مربوط به کلمات عبور و کارت‌های اعتباری از پروتکل HTTP به جای HTTPS استفاده می‌کردند.

اما از آغاز ماه اکتبر این هشدار در صورت تایپ هرگونه اطلاعات در صفحات HTTP به نمایش درمی‌آید. همچنین اگر کاربران در حالت Incognito از صفحات HTTP بازدید کنند، پیام هشدار یاد شده را مشاهده می‌کنند.

مسئولان گوگل می‌گویند، از زمان اعمال این تغییرات تا به حال، بازدید کاربران از صفحات HTTP حدود 23 درصد کاهش یافته است. اما با عرضه نسخه 62 مرورگر کروم هشدار ناایمن در صورت تایپ کردن هرگونه اطلاعات در سایت های HTTP به نمایش درمی آید تا استفاده از این پروتکل غیرامن هر چه بیشتر کاهش یابد.

۱۳۹۶/۲/۱۳ - رصدخانه‌های کشور شبکه می‌شوند/ پاسخ‌گویی به نیاز جامعه نجوم بر بستر وب


خبرگزاری فارس: رصدخانه‌های کشور شبکه می‌شوند/ پاسخ‌گویی به نیاز جامعه نجوم بر بستر وب

معاون توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی ایران گفت:‌ این سازمان به دنبال ایجاد زیرساخت و سرویس دهی متقابل جامعه نجومی و عرصه فضایی کشور است و شبکه مورد نیاز برای فعالیت رصدخانه‌های تخصصی کشور را ایجاد می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمد همایون صدر معاون توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی ایران گفت: سازمان فضایی ایران در راستای وظایف و ماموریت های خود و استفاده از تمام توانمندی های داخلی، برنامه ای جهت ایجاد یک شبکه همکاری مستمر میان رصدخانه های کشور دارد .

وی ادامه داد: در این راستا سازمان فضایی ایران جلسه‌ای با حضور نمایندگان برخی از فعال‌ترین رصدخانه‌های کشور، برای ایجاد هم افزایی و افزایش بهره‌وری از تجهیزات موجود در حوزه نجوم، برگزار کرده است.

صدر به حضور نمایندگانی از رصدخانه‌های دانشگاه شیراز، دانشگاه زنجان، دانشگاه تفت، رصدخانه مهر بوشهر و رصدخانه ماهدشت سازمان فضایی ایران اشاره کرد و گفت: این شبکه‌سازی در حوزه کاری گروه نجوم و اکتشافات فضایی سازمان در حال انجام است و این سازمان به دنبال ایجاد زیرساخت و سرویس دهی متقابل جامعه نجومی و عرصه فضایی کشور است.

این مقام مسوول با اشاره به ظرفیت های بالای موجود در گروه نجوم در زمینه رصد و سنجش مدار ماهواره ها و اجرام فضایی نزدیک به زمین و همکاری های بین المللی در این خصوص گفت: سازمان فضایی ایران در راستای وظایف و نقش حاکمیتی خود به دنبال ایجاد زیرساخت و کمک به رشد و توسعه نجوم در کشور است.

به گفته صدر در صورت ایجاد این شبکه رصدخانه های عضو می توانند در قالب این طرح خدمات خود را توسعه دهند و به محققان خدمت ارائه کنند  و در قالب یک بستر مناسب تحت وب نیازهای جامعه نجوم را پاسخ دهند.

وی با تاکید بر اینکه شبکه مورد نیاز برای فعالیت رصدخانه‌های تخصصی کشور توسط سازمان فضایی ایران ایجاد می شود ادامه داد:‌ رصدخانه های عضو این شبکه می بایست شرایط لازم برای عضویت در این شبکه تخصصی را داشته باشند.

رصدخانه ابوریحان بیرونی شیراز

 

 

رصدخانه دانشگاه آزاد اسلامی تفت

 

 

رصدخانه دانشگاه زنجان

 

 

رصدخانه مهر بوشهر

۱۳۹۶/۲/۱۳ - ۲.۵ میلیون تلفن ثابت قطع کامل یک‌طرفه وصل شد/ 350 هزار خط تلفن ثابت در سراسر کشور به نام شد


خبرگزاری فارس: ۲.۵ میلیون تلفن ثابت قطع کامل یک‌طرفه وصل شد/ 350 هزار خط تلفن ثابت در سراسر کشور به نام شد

معاون شرکت مخابرات ایران گفت: ۲.۵ میلیون خط تلفن ثابت که به دلیل نپرداختن بدهی قطع دوطرفه بودند وصل یک طرفه شدند و ۷۰۰ هزار خط متقاضی تغییر نام مالک هستند.

داوود زارعیان در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، اظهارداشت: پس از تشکیل معاونت مشتریان در شرکت مخابرات ایران، تصمیم گرفته شد تمامی فرایندهای پیچیده مرتبط با مشتریان حذف شود.

معاون مشتریان شرکت مخابرات ایران افزود: در بررسی‌ها 2 موضوع نقل و انتقال سند و قطع دوطرفه تلفن‌های بدهکار در اولویت تشخیص داده شد.

وی ادامه داد: الزامی بودن حضور مالک برای نقل و انتقال سند و قطع دوطرفه تلفن‌های بدهکار، بسیاری از تلفن‌ها را از کارکرد خارج کرده بود که تصمیم گرفته شد هر دو فرایند اصلاح شود.

معاون مشتریان شرکت مخابرات ایران گفت: پس از این تصمیم اعلام کردیم تلفن‌هایی که به صورت دو طرفه قطع شده‌اند اگر به ودیعه نرسیده‌اند وصل شوند تا امروز 2.5 میلیون شماره تلفن ثابت که به دلیل نپرداختن بدهی قطع دو طرفه شده بود بدون نیاز به درخواست متقاضی وصل شده است.

وی ادامه داد: همچنین در حال اطلاع‌رسانی و هماهنگی با مالکان این خطوط هستیم و بسیاری از آنها در حال پرداخت بدهی خود هستند که پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان سال 25 تا 30 درصد خطوط قطع تلفن ثابت به صورت دائمی بدهی خود را پرداخت کنند و دارای کارکرد شوند.

زارعیان با اشاره به آمار عملکرد نقل و انتقال سند نیز گفت: حدود 700 هزار مشترک تلفن ثابت در کشور تلفن به نام شان نیست که حدود 50 درصد این افراد برای تغییر نام مراجعه کرده‌‌اند.

وی ادامه داد: در مدت 1.5 ماه اجرای این تصمیم تعداد زیادی از مشترکان که تلفن‌هایشان به نام نبود مراجعه کردند و به طور میانگین در استان‌های کوچک 3 تا 5 هزار خط و در استان‌های بزرگ 20 هزار خط تغییر مالک یافتند.

معاون شرکت مخابرات ایران از سایر مشتریان دارای این شرایط خواست که برای به نام کردن خطوط خود مراجعه کنند.


۱۳۹۶/۲/۱۲ - تولید دوربین با توان تصویربرداری 5 تریلیون فریم در ثانیه


خبرگزاری فارس: تولید دوربین با توان تصویربرداری 5 تریلیون فریم در ثانیه

محققان موفق به تولید دوربینی شده اند که می تواند در یک ثانیه 5 تریلیون فریم را ثبت کند و بنابراین با استفاده از آن می توان از جذاب ترین فرایندهای دنیای علم و فناوری تصویربرداری کرد.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس به نقل از دیجیتال ترندز، دوربین یاد شده کاربردهای  گسترده ای در عرصه فیزیک و شیمی و دیگر علوم خواهد داشت. زیرا برای ثبت جزییات برخی رویدادها در حوزه های علمی مذکور باید حداقل 100 هزار تصویر در ثانیه تهیه شود.

محققان دانشگاه لوند در سوئد که این دوربین را تولید کرده اند می گویند روش کار این دوربین متفاوت از دوربین های سنتی است و به جای باز و بسته شدن شاتر برای 5 تریلیون بار در ثانیه، از روشی موسوم به FRAME (Frequency Recognition Algorithm for Multiple Exposures) استفاده شده است.

در این روش از پرتوافشانی لیزری، در معرض نور قراردادن های مکرر و یک رایانه استفاده می شود. در زمان برخورد لیزر با تصویر از کدی خاص استفاده می شود. هر فریم مجزا نیز متشکل از پرتوهای لیزری تابانده شده کدگذاری شده متعددی خواهد بود. در ادامه رایانه قادر به خرد کردن هر فریم به چندین تصویر با استفاده از داده های کدگذاری شده لیزری است.

با این روش علاوه بر تولید عکس های متعدد می توان ویدئوهای هیجان انگیز و جذابی از فرایندهای علمی تولید کرد. تکمیل این دوربین و عرضه آن برای استفاده دانشمندان نیاز به دو سال زمان دارد.


۱۳۹۶/۲/۱۲ - سوءاستفاده فیس بوک از نوجوانان غمگین برای نشر آگهی


خبرگزاری فارس: سوءاستفاده فیس بوک از نوجوانان غمگین برای نشر آگهی

فیس بوک با سوءاستفاده از اطلاعاتی که در مورد کاربرانش دارد تلاش می کند آگهی های تبلیغاتی متنوعی را به آنان بفروشد.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس به نقل از تکنولوژی ریویو، این شرکت با بررسی شرایط کاربران و به خصوص نوجوانانی که در شرایط احساسی و عاطفی خوبی نیستند تلاش می کند تا آگهی هایی را برایشان ارسال کند که آنان را به خرید محصولات تبلیغ شده تشویق می کند.

برخی سایت های خبری اسنادی را منتشر کرده اند که نشان می دهد این شبکه اجتماعی با استفاده از الگوریتم های مورد استفاده خود می تواند مشخص کند که کاربران کم سن وسال از نظر روحی در چه حال و هوایی هستند و در نتیجه آگهی دهندگان می توانند در لحظاتی که جوانان به تقویت روحی نیاز دارند تبلیغاتی مرتبط را برای آنها ارسال کنند.

بر طبق این سند فیس بوک می تواند وجود حالت های زیر را در نوجوانان و بر مبنای پست ها و عکس های ارسالی آنان تشخیص دهد: بی ارزش بودن، احساس عدم امنیت کردن، شکست خوردگی، هیجان، حماقت، بی مصرف بودن، فشار روحی، شکست و دستپاچگی.

فیس بوک با شناسایی نوجوانانی در استرالیا و نیوزلند که چنین حال و هوایی دارند آگهی هایی با تبلیغ محصولات یا خدمات افزایش دهنده روحیه نمایش می دهد تا آنان به خرید محصولات یا دریافت خدمات یاد شده ترغیب شوند. این روش برای افرادی کم سن و سال و حتی 14 ساله هم به کار گرفته شده است. سند افشا شده تنها مربوط به این دو کشور است ولی به احتمال زیاد فیس بوک از این روش در دیگر نقاط جهان هم استفاده می کند.

فیس بوک در واکنش به انتشار این سند، ابتدا آن را فرایندی شکست خورده توصیف کرد که دیگر اجرا نمی شود. اما بعد از مدتی مطالب منتشر شده بر این اساس را گمراه کننده دانست و تاکید کرد که ارسال آگهی های هدفمند برای کاربران بر منبای وضعیت احساسی و عاطفی آنها صورت نمی گیرد.

۱۳۹۶/۲/۱۰ - 1.5 سال وعده احیای رجیستری موبایل خلف وعده شد/ امروز و فردای دولت به نفع قاچاقچیان


خبرگزاری فارس: 1.5 سال وعده احیای رجیستری موبایل خلف وعده شد/ امروز و فردای دولت به نفع قاچاقچیان

احیای رجیستری از تابستان سال 93 مطرح شد و از مهر 95 که ستاد مبارزه با قاچاق اعلام کرد از 14 تست فنی رجیستری 11 تست انجام گرفته، 7 ماه می‌گذرد اما تعیین تکلیف ابزار مهم رجیستری در مقابله با قاچاق در 4 ماه باقی مانده عمر دولت یازدهم در ابهام است.

خبرگزاری فارس، فاطمه سامعی؛ از روزی که موضوع اجرای رجیستری گوشی موبایل بار دیگر در کشور این بار توسط دولت یازدهم مطرح شد تا امروز که 4 ماه به پایان دولت حسن روحانی مانده 3 سال می‌گذرد.

هدف از این طرح مبارزه با قاچاق گوشی تلفن همراه است و قرار است با ثبت شماره سریال‌های گوشی‌های تلفن همراه که با واردات قانونی وارد شده اند، ارائه خدمات مخابراتی تنها به این گوشی‌ها ارائه شود.

مروری در اخبار برای پیدا کردن سرنخ مبدا تصمیم مهم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، نشان می‌دهد نخستین بار پس از سال 85 وزیر ارتباطات در مرداد ماه 93، پرونده قدیمی رجیستری گوشی موبایل را از بین بایگانی طرح های خاک گرفته بیرون کشیده و بار دیگر بر سر زبان ها انداخت که سپس رسما در شهریور 94 از سوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام شد.

واعظی در آن زمان گفته بود: «کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در حال بررسی برای ساماندهی گوشی های در دست مردم و به ویژه گوشی های قاچاق است.» اظهارنظری که بعدا در خود وزارت ارتباطات با اما و اگرهایی روبه رو شد.

احیای این طرح به دلیل سابقه ناموفق اجرای اولیه با فراز و نشیب‌هایی همراه شد به طوری که هنوز زمان اجرای این طرح در ابهام قرار دارد.

نخستین تعویق در اجرای این طرح زمانی رقم خورد که معاون برنامه‌ریزی، نظارت و هماهنگی اقتصادی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز دوم شهریورماه سال 94 اعلام کرد که با هدف مبارزه با قاچاق تلفن همراه طرح رجیستری (کدینگ) موبایل از مهرماه در کشور اجرایی می‌شود و تنها چند روز بعد از این اعلام بود که وزیر ارتباطات با اعلام تردید در خصوص اجرای این طرح، آب پاکی اجرای طرح در مهر 94 را روی دست همه ریخت.

مدتی بعد از این تعویق، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز در آبان ماه همان سال با اعلام نهایی شدن اقدامات پیش‌نیاز اجرای این طرح، از اجرایی شدن رجیستری تا پیش از فرارسیدن سال 95 خبر داد. مسئله‌ای که بازهم محقق نشد و نهایتاً در اوایل تیرماه 95 با ورود اسحاق جهانگیری به موضوع، اجرای رجیستری رنگ و بوی تازه‌ای یافت و معاون اول رئیس‌جمهور در صد و یازدهمین جلسه اعضای اصلی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مقرر کرد تا اجرای طرح رجیستری از اول مردادماه کلید بخورد.

پس از ابلاغیه معاون اول رئیس‌جمهور، حتی بدبین‌ترین کارشناسان در خصوص این طرح نیز تصور می‌کردند که بالاخره طرح رجیستری به سرانجام می‌رسد و رجیستری از ابتدای مردادماه کلید خواهد خورد اما اجرای این طرح مجدداً نیز به تعویق افتاد و وزیر ارتباطات 3 مرداد را به‌ عنوان زمان اجرای طرح آزمایشی و پایلوت این طرح عنوان کرد.

علی­رغم تأکید معاون اول در خصوص اجرای طرح، حدود 1.5 سال پس از انتشار اخبار مربوط به طرح، وزیر ارتباطات به عنوان مجری طرح، نبود آمادگی فنی را علت عدم اجرای طرح اعلام کرد.

هم‌زمان با داغ‌تر شدن موضوع و نزدیک شدن به شمارش معکوس کلید خوردن طرح رجیستری که بسیاری از مردم و بازار برای اجرای آن آماده می‌شدند، خبر به تعویق افتادن مجدد این طرح منتشر شد. رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات که به‌عنوان وزارتخانه مسئول اجرای این طرح انتخاب‌ شده بود با اعلام اینکه هنوز مقدمات لازم برای اجرای طرح رجیستری تلفن همراه مهیا نشده، از تعویق اجرای این طرح خبر داد و گفت: از شش ماه گذشته جلسات متعددی توسط ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزارشده تا تصمیم‌گیری لازم برای زمان و نحوه اجرای این طرح صورت گرفت.

پس ‌از آن سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز با اشاره به دلیل توقف در اجرای این طرح، این توقف را ناشی از بروز اختلال و مشکل فنی دانست. این درحالی است که برخی کارشناسان در صحت علت اعلام شده تردید وارد کردند.

این مقام مسئول از اجرای این طرح طی هفته نخست مرداد ماه خبر داد اما این پایان ماجرا نبود و نه‌تنها این طرح در مرداد ماه اجرایی نشد، بلکه در شهریور و مهرماه نیز خبری از طرح رجیستری و اجرای آن به گوش نرسید.

مروری بر مهم­ترین رویدادهای مربوط به طرح ثبت تلفن همراه نشان از وعده و خلف وعده های مکرر مسئولان متعدد در این ماجرا دارد، وعده هایی که 4 ماه مانده به پایان دولت هنوز بلاتکلیف هستند.

94/08/3؛ عباس نخعی در تشریح جزئیاتی از طرح موسوم به «رجیستری گوشی‌های تلفن همراه» اظهار کرد:‌ در این طرح که به منظور مبارزه با قاچاق گوشی تلفن همراه در کشور ارائه شده است، قرار است با ثبت شماره سریال‌های گوشی‌های تلفن همراهی که پس از انجام تشریفات قانونی و از طریق گمرک به کشور وارد شده‌اند، ارائه خدمات مخابراتی تنها به این گوشی‌های موبایل ارائه شود.

94/08/29؛ حبیب الله حقیقی رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ریاست جمهوری با اشاره به در حال تکمیل بودن بانک‌های اطلاعاتی IMEI  گوشی‌های تلفن همراه، از اجرایی شدن طرح «رجیستری موبایل» تا 3 ماه دیگر خبر داد.

95/04/19؛ عباس نخعی با اشاره به سرانجام طرح «رجیستری موبایل» برای برخورد با قاچاق موبایل در کشور اظهار داشت: به دنبال برنامه ­ریزی‌های انجام شده برای اجرایی کردن طرح رجیستری موبایل، دولت در خرداد ماه، اقدام به ارائه یک فرصت دو ماهه برای اجرایی کردن این طرح کرد و قرار است تا اول مرداد ماه، این طرح در سراسر کشور به اجرا درآید.

95/04/19؛ حسین فلاح جوشقانی سرپرست معاونت نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در مورد طرح رجیستر موبایل، گفت: اجرای رجیستر شدن موبایل در کمیته‌ای متشکل از نمایندگان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و اپراتورهای تلفن همراه در قالب طرح «استعلام گوشی تلفن همراه و اعمال سیاست روی گوشی مشترکان» مورد بررسی قرار گرفت.

وی گفت: پیاده‌سازی تمام مراحل طرح و تست آن تا یکماه طول می‌کشد و پس از آن نتایج تست‌ها به کمیته بررسی کننده موضوع ارائه می‌شود تا درباره چگونگی پیاده‌سازی کامل طرح تصمیم گرفته شود.

95/07/11؛ علی اکبر پور احمد نژاد دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران در یک مصاحبه رادیویی در خصوص طرح نیمه تمام رجیستری موبایل، تصریح کرد: تنها راه مقابله با قاچاق موبایل فراهم کردن زمینه ­ورود قانونی آن است که از طریق اعمال طرح رجیستری امکانپذیر خواهد بود و این طرح طی ایام آتی عملیاتی خواهد شد.

95/07/28؛ قاسم خورشیدی سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت طرح رجیستری موبایل،  اظهار کرد: بر اساس اعلام سازمان تنظیم مقررات، از حدود 14 تست فنی لازم برای اجرای طرح ثبت و شناسه‌دار کردن تلفن‌های همراه، تاکنون حدود 11 تست انجام گرفته و تنها 3 تست پایانی باقی مانده است.

95/08/03؛ محمود واعظی در حاشیه همایش نکوداشت هفته پدافند غیرعامل درباره طرح رجیستری موبایل نیز که با تعویق چشم گیری روبرو شده، گفت: این کاری است که گمرک و وزارت صنایع به دنبال اجرای آن هستند و فقط مربوط به گوشی نیست اما در کمیته ­ای که ما، گمرک و ستاد مبارزه با قاچاق حضور دارد، چارچوبی را مشخص کردیم و قرار شد هر سه اپراتور رجیستری را به صورت آزمایشی انجام دهند که در ادامه کار با مشکلاتی مواجه شدند.

وی افزود: در دولت هم این موضوع مطرح شد و گفتند چون هفتاد میلیون گوشی دست مردم است باید تصمیم پخته­ ای پیرامون اجرای رجیستری گرفت در غیر این صورت مردم با مشکل مواجه می شوند.

95/10/23؛ دهقانی‌نیا، مدیر کل فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در برنامه‌ای تلویزیونی با رویکرد «بررسی دلایل کندی اجرای طرح رجیستری گوشی­ های تلفن همراه»، با انتقاد از اینکه نگاه جهادی نسبت به این پروژه در دو وزارتخانه مذکور وجود ندارد، گفت: وزارت ارتباطات قول و قرارهایی را داشته و در آخرین نمونه قرار بوده که ظرف یک ماه و نیم پیش سندی را به ما تحویل دهد اما این کار را با تأخیر 40 روزه انجام داد.

24/10/95؛ حسین فلاح جوشقانی، معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در برنامه‌ای تلویزیونی با رویکرد «بررسی دلایل کندی اجرای طرح رجیستری گوشی های تلفن همراه» با بیان اینکه اجرای طرح ملی رجیستری گوشی­ های تلفن همراه را بخش­ های دیگری به وزارت ارتباطات محول کردند، گفت: کسانی که این کار را انجام دادند، اطلاع کافی از وضعیت شبکه ارتباطی ندارند زیرا متخصص ICT نیستند؛ اما در ارتباط با انتقاد برخی که تأخیر در انجام این کار را به آشنا نبودن ما با مفهوم مبارزه با قاچاق یا کار جهادی مرتبط می‌سازند باید بگویم اینگونه نیست.

وی با تأکید بر اینکه زمان اجرای قطعی رجیستری را نمی‌دانم، گفت: در اولین جلسه‌ای که وارد این بحث شدم، اعلام کردم که اجرای این طرح از نظر من یک سال زمان نیاز دارد و الان هم فکر می‌کنم تا نیمه اول سال آینده رجیستری اجرایی شود.

95/11/12؛ دهقانی نیا مدیرکل فناوری و اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا در پاسخ به این سؤال که «مشکل اجرایی نشدن طرح رجیستری گوشی‌های موبایل کجاست؟» افزود: قبول داریم طرح یک طرح تخصصی، فنی و کاملاً کارشناسی است، اما به هنگام اجرای این طرح بر اساس سابقه طرحی که در سال 85 داشتیم طرحی بود که ناقص انجام شد، دوستان خیلی تمایل به اجرای این طرح نداشتند بنابراین وقتی با این موضوع مواجه شدیم یک سال و نیم زمان برد تا طرح جدید ارائه شود و مورد بررسی قرار گرفت. اکنون این هماهنگی‌ها انجام‌ شده و دوستان پای‌کار هستند و ما مطمئن هستیم مرداد 96 زمان قطعی رجیستری شدن گوشی‌های موبایل خواهد بود.

08/12/95؛ قاسم خورشیدی سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز  در پاسخ به انتقاد مطرح شده در خصوص موفق نبودن ستاد در پیگیری اجرای طرح رجیستری موبایل، گفت: علی‌رغم عدم اجرای این طرح تا امروز، ما حرکت روبه‌جلویی در این بخش داشتیم به طوری که در اوایل سال جاری تردیدهای جدی در خصوص تاثیر اجرای طرح رجیستری در کاهش قاچاق موبایل وجود داشت ولی امروز اجرایی بودن این طرح و تاثیر آن بر کاهش قاچاق این کالا کاملا مورد تأیید دستگاه‌های ذیربط است و از نظر فنی نیز تجهیزات لازم برای اجرای  این طرح راه‌اندازی شده و تست‌های آزمایشی نیز انجام گرفته و مراحل اجرایی این طرح در حال تکمیل است لذا انتظار داریم اوایل تابستان و در تیرماه سال 96 این طرح به مرحله اجرا برسد.

روند یک سال و نیمه نشان می‌دهد بارها و بارها تاریخ­ های متفاوتی توسط مسئولان مربوطه طرح برای شروع طرح ملی ذکر شده است.

اکنون از یک سو مسئولان وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم و مقررات و ارتباطات رادیویی، عدم آمادگی فنی و مشکلات زیرساختی دلیل اصلی تعویق اجرای طرح اعلام می‌کنند و از سوی دیگر مسئولان ستاد مبارزه با قاچاق کالا از کُندی پیشرفت این طرح از ناحیه وزارت ارتباطات، گلایه دارند. در این بین مرجعی برای راستایی آزمایی به منظور به ثمر رسیدن این طرح با اهمیت نیست تا تکلیف اصلی ترین پروژه مقابله با بخش مهمی از قاچاق روشن شود.

« صفحه قبل   [۱]   [۲]   [۳]   [۴]   . . .   [۱۳۸]   [۱۳۹]   [۱۴۰]   صفحه بعد »
اخبار | تماس با ما | درباره ما | کسب درآمد | ارسال SMS تبليغاتی | قوانین و مقررات | پشتیبانی
larg-bot-r larg-bot-l
bar
footer footer
ads_portal  
footer footer