window_tl
close_normal
window_tr
window_bl window_br
top-r
Home آگهی
top
bar-r
آگهی
پرطرفدارترین ها fav-end
larg-top-r spacer.gif larg-top-l.gif
 
تعرفه آگهی - برای یک ماه
 آگهی عادی رایگان
نیازمندیها (SMS آگهی) Help
رایگان
آگهی عكسدار راهنما
۲۰۰۰ تومان
آگهی ويژه راهنما
۱۰۰۰۰ تومان
[ راهنماي درج آگهي ]
[ چگونه پرداخت کنم ؟ ]
آمار
کاربران آنلاین 185 نفر
بازدید های امروز 13636 بار
کل بازدید ها 96510217 بار
اعضای سایت 68450 نفر
تاریخ آگهی بازدید
۱۴۰۰/۲/۲۷ 3 13636
۱۴۰۰/۲/۲۶ 4 15963
۱۴۰۰/۲/۲۵ 0 14037
۱۴۰۰/۲/۲۴ 3 14746
۱۴۰۰/۲/۲۳ 7 12280
سنجش ديدگاه ها
میهن آگهی را در نگاه اول چگونه دیدید ؟

۱۳۹۶/۱۲/۱۴ - همه پیام‌رسان‌های بومی در لیست حمایت‌های ویژه دولت نیستند/ دولت به فکر بازارسازی باشد


خبرگزاری فارس: همه پیام‌رسان‌های بومی در لیست حمایت‌های ویژه دولت نیستند/ دولت به فکر بازارسازی باشد

یک مدیر پیام‌رسان بومی با بیان اینکه تمامی پیام‌رسان‌های بومی در لیست پنج نفری حمایت‌های دولت قرار ندارند، گفت:‌ در نتیجه حمایت‌ها از جمله تسهیلات و تخفیف‌ها شامل شرکت‌های حاضر در لیست می‌شود.

سهیل تقوی یکی از مدیران پیام‌رسان بومی بله، در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، در پاسخ به این سؤال که آیا تسهیلات ۵ میلیارد تومانی ویژه حمایت از پیام‌رسان‌های بومی شامل این پیام‌رسان می‌شود و آن را دریافت کرده، اظهار داشت: متأسفانه پیام‌رسان بله از ابتدا در لیست ۵ عددی پیام‌رسان‌های مورد حمایت دولت قرار نداشت علی‌رغم اینکه تقریباً تمامی پیام‌رسان‌های فعال را در این لیست قرار دادند. 

وی ادامه داد: علی‌رغم پیگیری‌های متعدد از مرکز ملی فضای مجازی که متولی تأیید این لیست است و مذاکرات شفاهی و مکتوب اما هم‌چنان در لیست حمایتی قرار نداریم. 

وی در پاسخ به این سؤال که طبق مصوباتی که اجرا شده چه امکانات حمایتی دراختیار سایر پیام‌رسان‌های بومی قرار گرفته که شامل پیام‌رسان بله نشده است، گفت: از آنجا که در لیست حمایت‌ها قرار نداریم، به درستی از امکاناتی که به پیام‌رسان‌های داخلی ارائه شده، نداریم، اما اطلاع داریم که پهنای باند یک‌سوم برای ترافیک مصرفی این پیام‌رسان‌ها درنظر گرفته شده و برای پیام‌رسان بله نیز برخی اپراتورها اجرا کردند. همچنین رک‌هایی در دیتاسنترهایی برای آنها درنظر گرفته شده است. 

وی در پاسخ به این سؤال که تاکنون چه حمایتی از سوی حاکمیت و دولت دریافت کرده‌اید، گفت: از زمان وزارت آقای واعظی که آقای جهرمی در شرکت ارتباطات زیرساخت مدیرعامل بودند، از فضای هم‌مکانی در یکی از دیتاسنترهای زیرساخت به بله اختصاص داده شد و از آن به بعد دیگر حمایتی نداشتیم. 

این مدیر کسب و کار در پیام‌رسان بومی بله در پاسخ به این سؤال که به عنوان یک فعال این حوزه چه حمایت حاکمیتی از پیام‌رسان‌های بومی را مفید می‌دانید، گفت: ارائه تسهیلات برای تأمین مالی، کمک مفیدی است،‌ به ویژه برای شرکت‌هایی که در مراحل نخست،‌ تأمین مالی نیاز اولیه آنها است.  

وی ادامه داد: پس از نیاز تأمین مالی، بحث مهم بازارسازی مطرح می‌شود، به این معنا که دولت باید به بازارسازی برای پیام‌رسان‌های داخلی کمک کند، در حال حاضر انواع خدمات دولتی موجود بر بستر پیام‌رسان‌های داخلی قابل ارائه است و مخاطبان زیادی استفاده‌کننده از خدمات دولت الکترونیکی هستند. همچنین مجوز زدایی حتماً باید تسریع شود تا خدمات مالی و ارتباط بین اپراتور و خدمات مختلفی که پیام‌رسان‌ها می‌توانند ارائه کنند شکل بگیرد. 

وی اضافه کرد:‌پیام‌رسان بله با توجه به ماهیت و مدل تجاری خود که بر حوزه کسب و کار متمرکز است، در حال حاضر درگیر نیاز اولیه مالی نیست، بلکه برای این پیام‌رسان ایده‌آل این است که به درآمدزایی برسد و بتواند کاربر مستقل جلب کند. 

۱۳۹۶/۱۲/۱۴ - تلگرام دچار اختلال شد


خبرگزاری فارس: تلگرام دچار اختلال شد

تلگرام از دقایقی پیش دچار قطعی و اختلال گسترده شد.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، تلگرام در توئیتر رسمی خود قطعی و اختلال در این پیام‌رسان را تائید کرد و نوشت: برخی از کاربران ما در اروپا و منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در حال حاضر مشکلات اتصال دارند.

۱۳۹۶/۱۲/۱۴ - کنسول ایکس باکس با امکانات صوتی و ویدئویی تازه به روز می شود


خبرگزاری فارس: کنسول ایکس باکس با امکانات صوتی و ویدئویی تازه به روز می شود

مایکروسافت کنسول بازی ایکس باکس وان خود را به روز کرده و در حال آزمایش این به روزرسانی ها برای ارتقای کیفیت خدمات صوتی و ویدئویی آن است.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس به نقل از سینمابلند، یکی از مهم ترین مزایای این به روزرسانی امکان انجام تنظیمات متفاوت برای بخش وضوح تصویر در ایکس باکس وان است که اجرای بازی ها با کیفیت های متفاوت تصویری را بسته به امکانات سخت افزاری در دسترس ممکن می کند.

در حال حاضر تنها تعدادی برنامه نویس نزدیک به مایکروسافت قادر به تست به روزرسانی های انجام شده بر روی کنسول بازی ایکس باکس وان هستند. با اجرای به روزرسانی یادشده حداکث کیفیت تصویر به 1440 پیکسل افزایش می یابد که به معنای دقت بصری 2560 در 1440 پیکسل می باشد.

این تغییرات هم بر روی کنسول بازی ایکس باکس وان اس و هم بر روی کنسول بازی ایکس باکس وان در دسترس خواهد بود.

افزایش قابلیت های تعاملی ایکس باکس وان از طریق میکسر نیز به روزرسانی دیگر این کنسول محسوب می شود. به عنوان مثال از این طریق در زمان مشاهده جریان بازی شما توسط کاربران دیگر، شما می توانید دسته کنترل خود را به طور مجازی با بیننده بازی خود به اشتراک بگذارید تا وی نیز در کنترل بازی به شما کمک کند.

در نهایت به روزرسانی خدمات صوتی نیز افزایش حجم و کیفیت صدا و همین طور ایجاد توازن میان موسیقی و دیگر اجزای صوتی را ممکن می کند.

۱۳۹۶/۱۲/۱۳ - نخستین آزمایشگاه تائید نمونه سامانه‌های ذخیره سازی اطلاعات در کشور آغاز به کار کرد


خبرگزاری فارس: نخستین آزمایشگاه تائید نمونه سامانه‌های ذخیره سازی اطلاعات در کشور آغاز به کار کرد

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات از آغاز به کار تنها آزمایشگاه تائید نمونه سامانه‌های ذخیره سازی اطلاعات در کشور با اعتبارنامه رگولاتوری خبر داد.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، محمد خوانساری رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم رونمایی از 7 پروژه جدید این مرکز با اشاره به افتتاح آزمایشگاه سامانه‌های ذخیره سازی به عنوان یک پروژه با اهمیت ویژه اظهارداشت: این آزمایشگاه نخستین و تنها آزمایشگاه تایید نمونه سامانه‌های ذخیره سازی اطلاعات در کشور دارای اعتبارنامه از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است.

وی گفت: بررسی فیزیکی محصولات و تایید تمامی مشخصات مورد توافق آزمون و تست واسط کاربری سامانه در این آزمایشگاه انجام می شود.

وی ادامه داد: همچنین آزمون و تست کارایی سامانه‌های ذخیره سازی و آزمون های زیربار از دیگر آزمون‌های ارزیابی و تایید نمونه این آزمایشگاه است.

۱۳۹۶/۱۲/۱۳ - رونمایی از 7 پروژه جدید تحقیقاتی مخابرات/ آغاز به کار سامانه بومی رتبه بندی و پایش وب سایت‌ها


خبرگزاری فارس: رونمایی از 7 پروژه جدید تحقیقاتی مخابرات/ آغاز به کار سامانه بومی رتبه بندی و پایش وب سایت‌ها

7 پروژه جدید پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات شامل آزمایشگاه تائید نمونه سامانه های ذخیره سازی و سامانه بومی رتبه بندی و پایش وب سایت ها رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، همزمان با چهل و هفتمین سالگرد تاسیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از پروژه‌های این پژوهشگاه رونمایی شد.

این پروژه ها شامل سامانه اندازه گیری شدت میدان پرتوهای رادیویی (KavEH95)، تقویت کننده توان SSPA در باند Ku، آزمایشگاه مرجع تایید نمونه سیستم های دسترسی نوری، سوئیچ چندرسانه‌ای مبتنی بر IP کم‌ظرفیت (IMX کم‌ظرفیت  مدل سفیر)، طرح توجیهی رونمایی از آزمایشگاه های ارزیابی امنیتی پژوهشکده امنیت، آزمایشگاه تائید نمونه سامانه های ذخیره سازی و  سامانه بومی رتبه بندی و پایش وب سایت ها (رتبه نگار) است.

۱۳۹۶/۱۲/۱۳ - نخستین نشست خبری آنلاین یک وزیر برگزار می شود


خبرگزاری فارس: نخستین نشست خبری آنلاین یک وزیر برگزار می شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هفته سوم اسفندماه، وزیر روی سایت آپارات به صورت آنلاین به سؤالات کاربران پاسخ دهد.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، مراسم افتتاح پروژه‌های مرکز تحقیقات مخابرات ایران امروز برگزار و 7 پروژه جدید تحقیقاتی رونمایی شد.

در حاشیه این مراسم اعلام شد: نخستین نشست خبری آنلاین محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به زودی برگزار می شود.

پیشنهاد برگزاری نشست برگزاری آنلاین وزیر ارتباطات مطرح شد که با موافقت وزیر مقرر شد هفته سوم اسفندماه، وزیر روی سایت آپارات به صورت آنلاین به سؤالات کاربران پاسخ دهد. 

۱۳۹۶/۱۲/۱۲ - همکاری غول‌های فناوری برای تولید نمایشگرهایی با دقت بی‌سابقه


خبرگزاری فارس: همکاری غول‌های فناوری برای تولید نمایشگرهایی با دقت بی‌سابقه

دو شرکت شارپ و رد به دنبال تولید نمایشگرهایی با دقت بی سابقه 8K هستند، دقت این نمایشگرهای 70 اینچی به 7680 در 4320 پیکسل می رسد.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس به نقل از انگجت، شرکت رد که در زمینه تولید دوربین های سینمایی فعال است شارپ را برای تامین فناوری مورد نیاز به منظور تولید چنین نمایشگرهایی یاری خواهد کرد.

در حال حاضر نمونه اولیه این نمایشگر 70 اینچی در حال آزمایش و بررسی است و مقایسه یک فیلم ویدئویی از تصاویر هوایی که از طریق این تلویزیون و همین طور یک تلویزیون با دقت 4K پخش شده، وضوح تصویری و کیفیت تلویزیون یادشده را به اثبات می رساند.

مشاهده نرم و روان تصاویر برروی چنین نمایشگرهایی مستلزم استفاده از رایانه های سریع و قدرتمند با سخت افزار جدید خواهد بود و حتی نمایشگرهای جدید و 5K ال جی نمی توانند تمامی جزئیات چنین تصاویری را به مخاطب منتقل کنند. هنوز زمان عرضه نهایی این نمایشگر پیشرفته و قیمت آن مشخص نشده است.

۱۳۹۶/۱۲/۱۲ - احتمال افزوده شدن تماس صوتی و ویدئویی به اینستاگرام


خبرگزاری فارس: احتمال افزوده شدن تماس صوتی و ویدئویی به اینستاگرام

بررسی برخی کدنویسی های جدید در اینستاگرام نشان می دهد که احتمالا امکاناتی مانند تماس صوتی و ویدئویی در آینده نزدیک به این شبکه اجتماعی چند رسانه ای افزوده می‌شود.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس به نقل از انگجت، بررسی های تخصصی بر روی کدهای جدید اینستاگرام توسط چند برنامه نویس مطلع نشان دهنده طراحی آیکون های تازه ای برای این شبکه اجتماعی است که تماس ویدئویی و صوتی را در نسخه اندرویدی آن ممکن می کند.

اینستاگرام از هرگونه اظهارنظر در مورد اخبار منتشر شده در این زمینه خودداری کرده ولی با توجه به اضافه شدن قابلیت های یادشده به برخی برنامه های رقیب انجام چنین کاری توسط اینستاگرام دور از تصور نیست.

تغییر یادشده اینستاگرام را به رقیبی جدی برای اسنپ چت مبدل می کند که یکی از محبوب ترین شبکه های اجتماعی مورد استفاده نسل جوان در بسیاری از کشورهای جهان است. همچنین با این تحول بسیاری از برنامه های گپ موبایلی مانند واتس اپ و تلگرام هم رقیب تازه ای پیدا می کنند.

۱۳۹۶/۱۲/۱۲ - گوشی‌های S9 و S9+سامسونگ مشمول رجیستری‌اند/ مردم گوشی غیررسمی نخرند که فعال نمی شود


خبرگزاری فارس: گوشی‌های S9  و S9+سامسونگ مشمول رجیستری‌اند/ مردم گوشی غیررسمی نخرند که فعال نمی شود

با توجه به اینکه هر دو گوشی جدید S9 و S9+سامسونگ که 3 روز پیش رونمایی شده و در ایران پیش فروش می شوند مشمول رجیستری‌اند، خریداران بدانند این گوشی ها از هر طریقی غیر از مبادی رسمی وارد شوند مهلتی برای رجیستری ندارند.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، دو مدل جدید گلکسی‌ S9 و S9+ از برند سامسونگ که 6 اسفند در کنگره جهانی موبایل ۲۰۱۸ رونمایی شده‌اند یک روز بعد در ایران مشمول رجیستری شدند.

در حالی که مشمول شدن برند سامسونگ در طرح رجیستری به بعد از تعطیلات سال نو موکول شده بود در اقدامی با فوریت برای پایان دادن به شایبه‌ها و اثبات جدیت درباره همه برندها از جمله سامسونگ، این دو مدل قبل از ورود به کشور مشمول طرح شدند.

اینکه به دلیل شرایط خاص، مدلی پیش از ورود به کشور مشمول طرح رجیستری شود پیش از این هم اتفاق افتاده است. تنها نکته قابل توجه این است که با توجه به اینکه در این صورت مانند سایر برندها مهلتی برای مشمول شدن در نظر گرفته نشده و پیش فروش این گوشی‌ها آغاز شده‌است خریداران این مدل ها باید دقت کنند که هر گوشی از مدل‌های S9 و S9+ به هر طریق غیر از مبادی قانونی و نمایندگی های رسمی که به ایران وارد شوند به محض ورود مشمول رجیستری خواهند شد و فعال نمی شوند.

در نتیجه مانند سایر مدل ها این طور نیست که خریدار مهلتی برای فعال سازی داشته باشد.

تصمیم مشمول رجیستری شدن مدل‌های تازه معرفی شده یک برند اگرچه ضرب الاجلی گرفته شد اما از طرفی هم خیال خریداران و هم سوء استفاده‌کنندگان را راحت می کند که هیچ راهی برای واردات غیرقانونی این گوشی ها نخواهد بود و از طرف دیگر هم روال قیمت‌های غیرواقعی در ورود نوبرانه‌ مدل ها به بازار را از بین می‌برد و گوشی‌ها از ابتدا با قیمت معقول تری در بازار عرضه می‌شوند.

۱۳۹۶/۱۲/۷ - رقابت مراکز داده داخلی و خارجی/ چالش صنعت دیتاسنتر در ایران


خبرگزاری فارس: رقابت مراکز داده داخلی و خارجی/ چالش صنعت دیتاسنتر در ایران

در نشست نقش مراکز داده در شبکه ملی اطلاعات موضوع تجاری‌سازی به عنوان مهمترین چالش صنعت دیتاسنتری در ایران مطرح شد که موضوعاتی از جمله مالیات و هزینه برق و حامل‌های انرژی رقابت مراکز داده داخلی و خارجی را سخت می‌کند.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، سید حیدر مرتضوی قائم‌مقام مؤسسه فرهنگی و اطلاع‌رسانی تبیان از زیر مجموعه سازمان تبلیغات اسلامی در نشست خبری نقش مراکز داده در شبکه ملی اطلاعات با اشاره به چالش‌های صنعت دیتاسنتر در کشور، اظهار داشت:‌ علیرغم توجه دولت‌های اخیر به توسعه شبکه ملی اطلاعات و رونق مراکز داده صنعت دیتاسنتر همواره با چالش‌هایی روبه‌رو است که یکی از مهمترین آنها چالش تجاری‌سازی است.

وی اظهار داشت: یکی از مشکلات مهم صنعت دیتاسنتر بالا بودن قیمت تمام‌شده این خدمات بوده است که راهکار ایجاد مراکز تبادل ترافیک و اتصال رایگان دیتاسنترها به این مراکز سبب کاهش هزینه‌های اتصال و افزایش کیفیت ارتباطات این مراکز شد و توانست بخشی از مشکلات دیتاسنترهای داخلی را مرتفع کند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر با توجه به اینکه همواره دیتاسنترهای داخلی از نظر تعرفه و هزینه در رقابت با دیتاسنترهای خارجی هستند، در نتیجه ایجاد مراکز تبادل اطلاعات تعرفه‌ها رقابتی‌تر شد و هزینه میزبانی و پهنای باند سایت‌ها در داخل کشور  کاهش یافت.

وی تأکید کرد:‌با توجه به سیاست حاکمیت در داخلی کردن میزبانی سایت‌های ایرانی فضای جدیدی برای فعالیت دیتاسنترها ایجاد شده که پس از این مرحله نیازمند توسعه سرویس‌های فراگیر بومی برای ایجاد رونق و تکاپو در صنعت دیتاسنتر کشور هستیم.

به گفته وی، سرویس‌های محتوایی فراگیر بومی که به صورت پهن‌باند روی دیتاسنترهای داخلی میزبانی شوند در واقع خروجی اصلی شبکه ملی اطلاعات خواهند بود که امیدواریم رشد این سرویس‌ها طبق وعده دولت محقق شود.

وی با اشاره به دیگر چالش‌های صنعت دیتاسنتر گفت: در حوزه موضوعات فنی توافقات خوبی با وزارت ارتباطات وجود دارد، اما در موضوعات که خارج از حیطه وظایف وزارت ارتباطات است، از جمله معافیت مالیاتی مشکلات بسیاری وجود دارد.

مرتضوی توضیح داد: حاشیه سود خدمات مرکز داده در حال حاضر زیاد نیست و از سوی دیگر این صنعت با هزینه‌های زیاد حامل‌های انرژی و برق مواجه است که برای رونق گرفتن این صنعت و افزایش استقبال از مرکز داده داخلی نیازمند توجه بیشتری از سوی دولت هستیم.

مرتضوی همچنین از تغییر شیوه ایجاد دیتاسنتر در کشور استقبال کرد و گفت: مسیر نگران‌کننده‌ای توسط دولت در حال شکل‌گیری بود که با ایجاد دیتاسنترهای دولتی به تعبیری میهمانی‌ داده‌ها به میزبانی دولت شکل می‌گرفت که این روند اصلاح شد و صنعت دیتاسنتر در کشور در مسیر صحیح خود قرار گرفت.

وی همچنین از آغاز ساخت دومین مرکز داده تبیان با هدف پشتیبانی و ارائه سرویس به تمامی سرویس‌های بومی فراگیر در ابعاد گسترده با چند میلیون کاربر از جمله پیام‌رسان بومی خبر داد و در پاسخ به این سؤال فارس که آیا در حال حاضر در کشور مرکز داده‌ای برای پشتیبانی از سرویس پیام‌رسانی با چندین میلیون کاربر فعال وجود دارد، گفت:در صنعت دیتاسنتری کشور کمبود علمی و فنی نداریم، تنها مسئله این است که دیتاسنترهای فعلی بر حسب نیاز بازار تجهیز شده‌اند و زمانی که نیاز از طرف بازار مطرح شود، صنعت نیز برای پاسخگویی به نیاز راه‌حل ارائه می‌کند و دیتاسنتر دومی که در دست ساخت داریم، اتفاقاً همین کاربری‌ها را پیش‌بینی کرده است.

۱۳۹۶/۱۲/۷ - هواوی تبلت‌های جدید عرضه می‌کند


خبرگزاری فارس: هواوی تبلت‌های جدید عرضه می‌کند

اگر چه این روزها تبلت‌ها به اندازه گذشته محبوبیت ندارند، اما این به معنای عدم اقبال کلی به آنها نیست.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از تک کرانچ، شرکت هواوی تبلت های جدید MediaPad M5 خود را در ابعاد 8.4 و 10.8 اینچی تولید کرده که قیمت آنها به ترتیب 349 و 399 دلار است.

دقت نمایشگرهای این دو تبلت 2560 در 1600 پیکسل و تراکم پیکسلی آنها به ترتیب 359 و 280 پیکسل در هر اینچ است. پردازنده چهارهسته ای Kirin 960، 4 گیگابایت رم، 32، 64 یا 128 گیگابایت حافظه داخلی، دوربین سلفی 8 مگاپیکسلی و دوربین پشتی 13 مگاپیکسلی، حسگرهای مختلف و از جمله حسگر اثر انگشت از جمله ویژگی های تبلت های یادشده محسوب می شود.

سیستم عامل نصب شده بر روی این تبلت ها اندروید 8 بوده و امکان افزودن حداکثر 256 گیگابایت حافظه داخلی به این تبلت ها وجود دارد. مدل سوم  تبلت MediaPad M5 Pro دارای نمایشگر 10.8 اینچی بوده و همراه با قلم هوشمند M-Pen عرضه می شوند. امکان اجرای دستورات مختلف با اعمال فشار کم و زیاد و قابلیت نصب یا حذف صفحه کلید از جمله دیگر امکانات این تبلت است.

۱۳۹۶/۱۲/۷ - بازطراحی گوشی محبوب ماتریکس نوکیا با باتری 25 روزه


خبرگزاری فارس: بازطراحی گوشی محبوب ماتریکس نوکیا با باتری 25 روزه

شرکت نوکیا با بازطراحی گوشی محبوب 8110 ماتریکس خود آن را برای استفاده علاقمندان عرضه کرده است، باتری این گوشی بعد از هر بار شارژ برای 25 روز استفاده آماده است.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس به نقل از نیوزلند هرالد، اولین نمونه این گوشی در سال 1996 و به دنبال تولید فیلم محبوب ماتریکس عرضه شد و در کنگره جهانی موبایل در همان سال مورد توجه قرار گرفت.

گوشی یادشده که در آن زمان به قیمت 1000 دلار عرضه شد، دارای امکاناتی مانند نمایشگر ال سی دی پیشرفته مونوکروم بود و به صورت کشویی طراحی شده بود.

مدل جدید این گوشی دارای نمایشگر منحنی QVGA و 2.4 اینچی، قابلیت اتصال به شبکه های نسل چهارم، پردازنده کوالکوم 205، 512 مگابایت رم، 4 گیگابایت حافظه داخلی و امکان نصب کارت حافظه میکرو اس دی، دوربین با دقت 2 مگاپیکسل و باتری 1500 میلی آمپری است.

امکان نصب برنامه های فیس بوک، ایمیل، Exchange و بازی مار بر روی گوشی یادشده وجود دارد. در این گوشی از سیستم عامل Smart Feature استفاده شده و قیمت آن 79 یورو است.

۱۳۹۶/۱۲/۷ - تعرفه گمرکى واردات لپ تاپ از ۱۵ درصد به ۵ درصد کاهش می‌یابد


خبرگزاری فارس: تعرفه گمرکى واردات لپ تاپ از ۱۵ درصد به ۵ درصد کاهش می‌یابد

قرار است تعرفه واردات گمرکی لپ تاپ که با هدف حمایت از تنها واحد تولیدی در سال 93 به 10درصد و پس از آن در سال 94 به 15 درصد افزایش یافته بود، به همان تعرفه قبلی یعنی 5 درصدی بازگردد.

به گزارش خبرگزاری فارس، یک تولیدکننده لپ تاپ در ایران مدعی موافقت دولت با کاهش تعرفه واردات لپ تاپ از ۱۵ درصد به ۵ درصد شد.
حسین مقدم گفت: 4 سال پیش زمانی که صحبت از تولید لپ تاپ در ایران شد، همگان تصور می‌کردند این صرفا یک ادعای بی اساس است. اما بعد از گذشت اندکی و ورود اولین لپ‌تاپ های تولید داخل به بازار، این ادعا به واقعیت بدل شد. طبق قوانین جاری کشور و به منظور حمایت از تولیدات داخلی، تعرفه گمرکى کالاهای وارداتی اى که مشابه آن در ایران تولید شود، افزایش می‌یابد. این اتفاق پس از راه اندازی خط تولید لپ‌تاپ در داخل کشور، برای این کالا نیز رخ داد. اما افزایش تعرفه واردات این کالا تغییر چندانی در قیمت لپ تاپ هاى وارداتی در بازار ایجاد نکرد.
وی ادامه داد: به گفته رییس اتحادیه فناوران رایانه با توجه به کم اظهاری 40درصدی واردکنندگان این گروه کالایی در گمرک که قیمت لپ تاپ‌های میان رده را حدود 210 دلار اعلام می‌‌کنند، تعرفه افزایش یافته تغییر چندانی در ارزش نهایی کالا برای مصرف کننده نداشته. افزایش تعرفه در آن بازه زمانی چیزی حدود 80 تا 150 هزارتومان به قیمت لپ‌تاپ در بازار افزود.
به گفته وی، این امر موجب حمایت از تولید نشد و تولید کننده هم ناچار بود قطعات اصلی همچون ماژول ال‌سی‌دی، پردازنده، رم، مادربرد و هارد را با همان تعرفه افزایش یافته وارد کند. درحالی که هر کارشناس آى تى اى میداند که تولید این قطعات فقط در چند کارخانه انگشت شمار در دنیا صورت مى گیرد.حتی کارخانه اى مثل اپل نیز بسیاری از این قطعات را به صورت سفارشی توسط دیگر کمپانی‌ها تولید می‌کند.
وی گفت: لازم به توضیح است که طبق اصل 2 الف قانون گمرک کشور، تعرفه واردات قطعات اصلی کالای کامل، برابر با تعرفه مصوب واردات همان کالاست. به این ترتیب تولید کالایی مثل لپ‌تاپ که بخش اصلی قطعات آن به دلیل عدم امکان تولید در داخل، باید CKD وارد شود، عملا صرفه اقتصادی برای تولید کننده نداشته است.
وی ادامه داد: پس از 4 سال کش مکش‌های میان تنها تولید کننده لپ تاپ و واردکنندگان این کالا و با وجود قوانین غیر کارشناسى گمرکى، بالاخره واحد تولیدی تصمیم گرفت درخواست خود را جهت بازگرداندن تعرفه به همان میزان قبلى ارائه دهد که این درخواست با موافقت دولت روبرو شد و قرار است در کتاب تعرفه و مقررات گمرک سال 1397، این تغییرات اعمال شود. به دلیل اینکه تنها ذینفع و متولی تولید لپ تاپ در کشور یک واحد تولیدی بوده است، به همین دلیل درخواست کاهش تعرفه از سوی این تولید کننده، با موافقت روبرو شده است.
وی گفت: عدم حمایت اصولی و تخصصی از این واحد تولیدی که منجر به تعدیل نیرو می‌شود.

۱۳۹۶/۱۲/۵ - ممنوعیت انتقال داده‌های تولید داخل به خارج از ایران / استفاده از هوش مصنوعی در امور فقهی


خبرگزاری فارس: ممنوعیت انتقال داده‌های تولید داخل به خارج از ایران / استفاده از هوش مصنوعی در امور فقهی

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: سازمان آیکن وابسته به وزارت صنعت آمریکا متولی حکمرانی در فضای مجازی در دنیا است که اقداماتی در محافل بین‌المللی در مخالفت با این موضوع شکل گرفته که نظام حکمرانی را از سیطره این سازمان خارج کنند و در کشورها نظام‌های تنظیم مقررات بومی دیده شده است.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، ابوالحسن فیروزآبادی در نخستین همایش جنبه‌های حقوقی فناوری اطلاعات و ارتباطات اظهار داشت: هنوز کاملاً وارد فضای مجازی نشده‌ایم و فضای ترکیبی از مجازی و حقیقی است.

وی گفت: تصویب قوانین یک پروسه سه ساله در کشور است.

فیروزآبادی بابیان اینکه در حدود ۳۰ سال اخیر توانسته‌ایم بانکداری واقعی را به بانکداری الکترونیک تغییر دهیم، گفت: تحولات متعدد دیگری پیش روی کشور است.

وی ادامه داد: حکمرانی در فضای مجازی یک بحث جدی با عمر دو دهه است که از آن گاورمنس تعبیری می‌شود.

به گفته فیروزآبادی سازمان آیکن وابسته به وزارت صنعت آمریکا متولی حکمرانی در فضای مجازی در دنیا است که اقداماتی در مجراهای بین‌المللی در مخالفت با این موضوع شکل گرفته که نظام حکمرانی را از سیطره این سازمان خارج کنند و در کشورها نظام‌های تنظیم مقررات بومی دیده شده است.

فیروزآبادی گفت: تعریف حریم خصوصی در طول سال‌ها تغییر می‌کند. برای مثال اعلام می‌شود در آینده اینترنت اشیا تمام زندگی انسان را می‌گیرد و حتی سنسورهایی در بدن انسان نصب می‌شود که با این شرایط حریم خصوصی در آن سال‌ها با امروز یکسان است؟

وی ادامه داد: حریم خصوصی متناسب با زمان، مکان و کشور متفاوت است؛ حتی چیزی به‌عنوان هنجار که پایه ذهنی یک ملت می‌تواند باشد در طول زمان کاهش و تغییر پیدا می‌کند و چون بخشی از قوانین از عرف شکل می‌گیرد قانون هم می‌تواند دستخوش تغییر شود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی اظهار داشت: تولید مقررات هم می‌تواند ماشینی شود. برای مثال اخیراً در جلسه‌ای در قم با حوزه‌های علمیه درباره به‌کارگیری هوش مصنوعی در موضوعات مستحدثه صحبت شد که نیاز به ابزارهای پردازش هوش مصنوعی داشته باشیم و این موضوع را دور از ذهن ندانیم.

وی بابیان اینکه داده‌های عظیم و بیگ‌دیتا بسیار کاربردی و مفید هستند، گفت: برای مثال از روی تحلیل ترافیک شهر تهران می‌توانند مشکل ترافیک را حل کنند.

فیروزآبادی ادامه داد: از سوی دیگر موضوع حریم خصوصی به‌عنوان یکی از مشکلات داده‌های عظیم مطرح می‌شود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی تصریح کرد: حتماً باید تکلیف قانون مالکیت فکری و معنوی (کپی‌رایت) را حل کنیم. همچنان‌که ۵ کمپانی بزرگ دنیا مبتنی بر فناوری اطلاعات هستند و تنها حداکثر ۳۰ درصد دارایی‌هایشان فیزیکی است و باقی دارایی‌هایشان از جنس فکری است.

وی ادامه داد: اکنون در بلاتکلیفی این قانون اقتصاد خودمان را در یک ابهام قرار داده‌ایم که در نتیجه نخواهیم توانست ثروت احصا کنیم و اشتغالزایی کنیم و توسعه کشور را رقم بزنیم که اگر تکلیف این قانون مشخص شود یکباره شاهد رشد اقتصاد در کشور خواهیم بود.

فیروزآبادی همچنین بابیان اینکه در شورای عالی فضای مجازی مقرر کرده‌ایم داده‌هایی که در کشور تولید می‌شوند در محدوده سرزمین ملی باقی بمانند، گفت: در اروپا نیز از ۲۵ می این دستورالعمل به‌شدت اجرا می‌شود تا اطلاعات شهروندان اروپایی در اروپا ذخیره شود و هرگونه خروج اطلاعات نیازمند مجوز باشد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی اظهار امیدواری کرد در سال‌های آینده ده‌ها و صدها پروژه بزرگ در کشور خواهیم داشت که نیازمند هم‌افزایی همه دستگاه‌هاست و باید یک نظام حقوقی متناسب با تحولات روز داشته باشیم.

۱۳۹۶/۱۲/۵ - دوراهی فیلتر شدن یا نشدن بلاک‌چین/ راهکار حل مشکل مالکیت معنوی با فناوری جدید


خبرگزاری فارس: دوراهی فیلتر شدن یا نشدن بلاک‌چین/ راهکار حل مشکل مالکیت معنوی با فناوری جدید

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: فناوری بلاک‌چین که هم‌اکنون در مرحله فیلترینگ یا عدم فیلترینگ مانده، می‌تواند مشکل مالکیت فکری و معنوی را حل کند.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، محمدجواد آذری جهرمی در همایش جنبه‌های حقوقی فناوری اطلاعات و ارتباطات اظهار داشت: در برنامه ششم توسعه تکلیف شده که باید به متوسط سرعت ۲۰مگابیت بر ثانیه در جایگاه اول منطقه برسیم و شاخص‌های کمی در این حوزه مشخص شده است، اما در حوزه محتوا شاخص مشخص نیست.

وی با اشاره به هدف از برگزاری این همایش گفت: وزارت ارتباطات شخصاً در موضوع حقوق فناوری اطلاعات مسئول نیست و تلاش دارد با برگزاری این همایش تمامی سازمان‌های مرتبط با تدوین حقوق در این بخش را گرد هم جمع کند تا ماحصل آن به نفع صنعت ICT کشور شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با طرح این سؤال که زیرساخت فقهی فضای مجازی در چه وضعیتی است، گفت: ایران کشوری است که بر پایه قوانین اسلام اداره می‌شود و قانون‌گذاری در فضای مجازی نیز باید با توجه به این موضوع باشد.

آذری جهرمی با اشاره به شناسایی چند آسیب‌پذیری و تخلف در روزهای اخیر تصریح کرد: برخی از این اتفاقات نشان می‌دهد سیکل نظارتی دارای مشکل است و جای نظارت سیستمی برای کشف مشکل خالی است که لازم است برای نظارت فعالانه در قوانین راهی پیدا کنیم.

وی تأکید کرد: البته این تنها مشکل ایران نیست و در دنیا معطل ماندن برای تدوین قوانین سابقه دارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: فناوری بلاک‌چین که فعلاً در مرحله فیلترینگ یا عدم فیلترینگ مانده، می‌تواند مشکل مالکیت فکری و معنوی را حل کند و اگر سریع‌تر فضای پیش رو را ترسیم نکنیم و چارچوب‌های خود را مشخص نکنیم، مغلوب تحولات خواهیم شد.

۱۳۹۶/۱۲/۲ - دستور پیاده سازی آزمایشی نخستین ارز دیجیتالی کشور صادر شد


خبرگزاری فارس: دستور پیاده سازی آزمایشی نخستین ارز دیجیتالی کشور صادر شد

با حکم وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، پست بانک مامور پیاده سازی آزمایشی نخستین ارز دیجیتالی کشور شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمد جواد آذری جهرمی اظهارداشت: در جلسه‌ای که با هیئت مدیره پست بانک در خصوص ارزهای دیجیتال مبتنی بر زنجیره بلوکی داشتم، مقرر شد این بانک اقدامات لازم برای پیاده سازی آزمایشی اولین ارز دیجیتالی کشور را با استفاده از ظرفیت نخبگان کشور به عمل آورد و مدل را برای بررسی و تایید به نظام بانکی کشور عرضه کند. از همه عزیزانی که در این حوزه تخصص دارند دعوت می‌کنم در فراخوان پست بانک حضور فعالانه داشته باشند.

وزیر این اطلاعات را در توئیتر و اینستاگرام ارایه کرده است.

۱۳۹۶/۱۲/۲ - به روزرسانی تازه برای مقابله با مشکل جدی آیفون


خبرگزاری فارس: به روزرسانی تازه برای مقابله با مشکل جدی آیفون

به تازگی آسیب پذیری خطرناکی در سیستم عامل آی او اس اپل شناسایی شده که باعث از کارافتادن ناگهانی آیفون و عدم امکان دسترسی به نقشه و خدمات پیام آی مسیج می‌شود.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس به نقل از ورج، بسیاری از کاربران نسبت به وقوع این مشکل در سیستم عامل آی او اس اعتراض کرده اند و اپل سرانجام بعد از گذشت مدت زمان قابل توجهی برای حل مشکل یادشده اقدام کرده است.

مشکل مذکور وقتی ایجاد می شود که کاراکتر خاصی برای کاربران آیفون ارسال شود. چنین کاری به نقص و قفل شدن ناگهانی گوشی و بلوکه شدن برنامه هایی مانند واتس اپ، پیام رسان فیس بوک، اوت لوک و حتی جیمیل منجر می شود.

بررسی های بیشتر نشان می دهد این مشکل نه تنها در iOS 11.2.5 وجود داشته، بلکه در برخی نسخه های سیستم عامل مک هم مشاهده شده و دسترسی به مرورگر سافاری و برنامه مسیج را در مک هم ناممکن کرده است.

قبلا قرار بود مشکلاتی از این دست با عرضه iOS 11.3 رفع شوند. اما فشار اعتراضات اپل را مجبور به عرضه پیش از موعد وصله به روزرسان کرد. کاراکتری که ارسال آن به آیفون و رایانه های مک مشکل آفرین شده کاراکتری در زبان هندی Telugu است و لذا کاربران باید از باز کردن چنین پیام هایی خودداری کنند.

۱۳۹۶/۱۲/۲ - ابهام تازه در برقراری تماس موبایلی مسافر ATR آسمان/ تلفن همراه تا چه ارتفاعی آنتن می دهد؟


خبرگزاری فارس: ابهام تازه در برقراری تماس موبایلی مسافر ATR آسمان/ تلفن همراه تا چه ارتفاعی آنتن می دهد؟

وزیر ارتباطات دو تماس برقرار شده با مسافر پرواز ATR تهران یاسوج را حین پرواز اعلام کرده که پیش از این طبق تجربه وجود سیگنال و مکالمه با موبایل در ارتفاعی که هواپیماها پرواز می کنند تصور نمی شد و موبایل ها خارج از سرویس می‌شوند.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ساعت یک بامداد امروز در اینستاگرام توضیحاتی درباره اخبار منتشر شده مبنی بر روشن بودن گوشی یکی از مسافرین و خبر دیگری از تماس یکی از شهروندان یاسوجی با یکی از مسافرین و صحبت با وی در هنگام پرواز ارایه کرد.

در بخشی از این توضیحات آمده: « الف. مطلع شدیم که تلفن همراه یکی از مسافرین پس از ناپدید شدن هواپیما روشن بوده و تا ساعت هفت عصر همان‌روز در دسترس بوده و سپس به دلیل احتمالی اتمام باتری خاموش می‌شود. موقعیت تلفن همراه در سایت روستای کهنگان سمیرم بوده است. 

ب. ادعای یکی از خبرنگاران در خصوص تماس شهروندی از یاسوج به یکی از مسافرین و دو مکالمه سی ثانیه‌ای و هفتاد و دو ثانیه‌ای بررسی و بنا بر اطلاعات تماس ثبت شده، این ادعا صحیح است. تماس اول در ساعت 8:56 دقیقه در شمال پلیس راه نجف آباد به مدت سی و یک ثانیه برقرار و مکالمه دوم در ساعت نه و بیست و هشت دقیقه و در منطقه روستای کهنگان بوده است. البته اظهارات خبرنگار مذکور مبنی بر ساعت ناپدید شدن صحت ندارد و بنا بر اظهارات سازمان هواپیمایی کشوری ساعت ناپدید شدن نه و سی و چهار دقیقه صبح بوده است. اطلاعات سایتهای رصد پروازی در خصوص این پرواز نیز در لینک
https://www.flightradar24.com/blog/crash-of-iran-aseman-airlines-flight-3704/
قابل دسترس است که اطلاعات منتشر شده، مطابق با اعلام رسمی سازمان هواپیمایی کشوری است. بنابراین تماسهای مذکور قبل از سقوط بوده است.»

بنابراین وزیر ارتباطات پس از بررسی اطلاعات شبکه موبایل روشن بودن تلفن همراه یکی از مسافران تا ساعت هفت عصر همان‌روز را تایید کرده است که به معنی این است که در ارتفاعی که هواپیما سقوط کرده آنتن موبایل وجود داشته است.

اما در توضیحات وزیر ارتباطات درباره خبر دوم برقراری دو تماس اول یکی در ساعت 8:56 دقیقه در شمال پلیس راه نجف آباد به مدت 31 ثانیه و دیگری در ساعت 9 و 28 دقیقه در منطقه روستای کهنگان با یکی از مسافران هواپیما تایید شده است. وزیر می گوید: تماس 6 دقیقه قبل از سقوط بوده و بعد از سقوط نبوده است. با توجه به زمان آغاز پرواز و مختصات اعلامی از سوی وزیر نتیجه گرفته می شود که دو تماس داخل هواپیما و در ارتفاع برقرار شده است. بنابر گزارش ها سقوط در ارتفاع حدود 3 و نیم کیلومتری بوده است. پیش از این وجود سیگنال تلفن همراه و مکالمه با موبایل معمولی در ارتفاعی که هواپیماها پرواز می کنند تصور نمی شد و طبق تجربه موبایل ها جز در بازه آماده شدن برای نشست و برخواست هواپیما «نو سرویس» می شوند و در پروازهای داخلی سیگنال موبایل وجود ندارد. در برخی ایرلاین ها آن هم برای رومینگ بین الملل (تماس خارجی) سیگنال موبایل وجود دارد. همچنان که تلفن همراه کوهنوردان هم در ارتفاع‌ بالا جواب نمی دهد و از موبایل‌های ماهواره ای استفاده می کنند.

پس از اظهارات وزیر مبنی بر امکان مکالمه با موبایل در هواپیما، این سوال برای مخاطبان مطرح شده که سیگنال تلفن همراه معمولا تا چه ارتفاعی وجود دارد و سیگنال شبکه اپراتور مربوطه در این منطقه تا چه ارتفاعی برد دارد؟ برای مثال بنابر گزارش کوهنوردان در مسیر صعود به قله دماوند به ارتفاع 5671 متر کم و بیش آنتن دهی موبایل یکی از اپراتورها وجود دارد.

فارس در این زمینه تلاش کرد که نظر کارشناسان فنی درباره این موضوع را جویا شود که به دلیل تقارن با روز تعطیل دسترسی به مدیران فنی حاضر در شبکه اپراتوری و وزارت ارتباطات مقدور نبود.
تا این لحظه در پیگیری فارس از چند کارشناس درباره میزان پوشش موبایل در ارتفاع که امکان مکالمه با سرنشین یک هواپیما را فراهم کند، اعداد متفاوتی بسته به فاصله از آنتن، موقعیت فیزیکی نصب آنتن، نوع آنتن، شرایط تنظیم آنتن و توان آنتن مطرح می شود که این اعداد متفاوت و برای ذکر در گزارش اعتبار لازم را ندارد.
این کارشناسان هم تاکید دارند که برای اطلاع صحیح و قابل استناد از این موضوع باید اطلاعات وضعیت پوشش دهی توسط متولی، اپراتور یا وزارت ارتباطات اعلام شود. 

این گزارش حاکی است ساعت 8 صبح روز یکشنبه، یک فروند هواپیمای ای‌تی‌آر 72 متعلق به شرکت هواپیمایی آسمان پس از پرواز از فرودگاه مهرآباد به سمت یاسوج، در منطقه سمیرم اصفهان از رادار خارج شد.

صبح امروز پس از سه روز جست‌وجو، لاشه این هواپیما  شناسایی شد.

۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - آلمان قول داد هرگز از ربات های قاتل استفاده نکند


خبرگزاری فارس: آلمان قول داد هرگز از ربات های قاتل استفاده نکند

رئیس گروه فرماندهی سایبری آلمان طی اظهاراتی در کنفرانس امنیتی مونیخ وعده داد که این کشور هرگز از ربات های قاتل که با توانایی های چشمگیر خود امکان نابودی انسان ها را دارند، استفاده نکند.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس به نقل از فیوچریسم، همزمان با رشد قابلیت های هوش مصنوعی ربات ها و افزایش درک آنها بسیاری از محققان بیم دارند که در آینده ربات ها جان انسان ها را تهدید کرده و به ابزاری برای نسل کشی و قتل عام مبدل شوند.

این ربات ها می توانند در قالب سلاح های خودکار برای کشتار دیگر انسان ها به کار گرفته شوند. برخی کشورها تلاش برای تولید چنین ربات هایی را به طور مخفیانه آغاز کرده اند و بیم آن می رود که ملاحظات اخلاقی و سیاسی را در این زمینه کنار گذاشته و فجایعی بی سابقه را بر روی کره زمین رقم بزنند.

در تازه ترین نشست کنوانسیون سلاح های متعارف در سازمان ملل، رهبران کشورهای جهان در مورد ممنوع سازی استفاده و تولید ربات های قاتل که مقابله با آنها از نظر فنی بسیار دشوار است، به بحث نشستند و حالا در کنفرانس امنیتی مونیخ آلمان تصریح کرده که علاقه ای به تولید چنین سلاح های مرگباری ندارد.

پیش از این استرالیا، کانادا، انگلیس هم مواضع مشابهی در مورد تولید ربات های مرگبار اتخاذ کرده بودند. اما ایالات متحده آمریکا هنوز تمایلی به توقف تحقیق و بررسی در این زمینه از خود نشان نداده است و همین مساله درکنار دیگر رفتارهای خصمانه این کشور باعث شده جایگاه آن در افکار عمومی جهانیان به شدت تنزل پیدا کند.

۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - 32 شکایت قضایی از اینتل به علت مشکلات امنیتی تولیداتش


خبرگزاری فارس: 32 شکایت قضایی از اینتل به علت مشکلات امنیتی تولیداتش

شرکت اینتل از طرح 32 شکایت علیه خود به علت شناسایی آسیب پذیری های امنیتی در ریزپردازنده های تولیدی خود خبر داد.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، 30 مورد از این شکایت ها توسط مشتریان تولیدات اینتل در دادگاه مطرح شده است. شاکیان می گویند آسیب پذیری هایی مانند ملت داون و اسپکتر باعث سرقت اطلاعات خصوصی آنها از رایانه ها شده و خسارات مادی و معنوی فراوانی به وجود آورده است.

اینتل باید با حضور در دادگاه پاسخگوی خسارات وارده باشد. این شرکت می گوید فعلا نمی تواند برآوردی در مورد میزان خسارتی که باید پرداخت کند، داشته باشد.

آسیب پذیری های یادشده در ماه ژانویه شناسایی شدند و بررسی ها نشان می دهد عامل سرقت داده های رایانه ای از میلیون ها رایانه بوده اند. این مشکل تمامی تراشه های تولیدی شرکت اینتل از سال 1995 بدین سو و حتی تراشه های تولیدی ای ام دی و ای آر ام را دربر می گیرد.

این شرکت ها برای حل مشکلات یادشده وصله هایی را عرضه کرده اند. اما نصب این وصله ها سرعت رایانه ها را کاهش می دهند و همین مساله عصبانیت از عملکرد و واکنش ضعیف اینتل را افزایش داده است.


۱۳۹۶/۱۱/۲۹ - نظام پیام‌رسان‌ها باید داخلی شود/ پیام رجیستری به سامسونگ این بود که توان کنترل بازارمان را داریم


خبرگزاری فارس: نظام پیام‌رسان‌ها باید داخلی شود/ پیام رجیستری به سامسونگ این بود که توان کنترل بازارمان را داریم

وزیر ارتباطات تاکید کرد پیام‌رسان‌ها زیرساخت اقتصادی کشور ما هستند و نباید اطلاعات در این زمینه جای دیگری برود؛ در حوزه امنیت ملی حتماً باید نظام پیام‌رسان‌ها داخلی شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمدجواد آذری جهرمی در برنامه نگاه یک سیما گفت: در ارتباط با طرح ثبت تلفن همراه یا همان ریجستری وارد فاز 5 شده ایم. در این فاز، گوشی‌هایی که از طرق مختلف غیرقانونی وارد کشور شده و هزینه گمرکی آنها پرداخت نشده است 30 روز روشن می ماند و پس از آن قابلیت استفاده نخواهد داشت.

وی ادامه داد: مهم ترین موضوع دیده شده در این طرح مبارزه با قاچاق کالا است. مبارزه با قاچاق فقط پایش مرزها نیست، امروزه بسیاری از صنایع ما قابلیت رقابت را از دست داده و دلیل آن فقط فرآیند قاچاق کالا است.

آذری جهرمی گفت: کالاهای قاچاق گاهی از مبادی قانونی وارد کشور می شود و فقط علائم قانونی مورد جعل قرار می گیرد که البته این هم نوعی قاچاق محسوب می شود. روش دیگر دور زدن نظام گمرکی این است که قطعات یک کالا جداگانه وارد و پس از ورود به کشور سرهم می شود و با تعرفه قیمت جدیدی به فروش می رسد.

وی تصریح کرد: برخورد و مقابله با مقوله قاچاق کالا نیازمند همکاری و حمایت چند جانبه دستگاه های مختلف از جمله وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است و به این دلیل ما متولی این امر شده‌ایم تقریبا تمامی زیرساخت‌های گوشی های همراه توسط این وزارتخانه قابل رسیدگی و بررسی است. ریالی از درآمدهای گمرک بواسطه برخورد با قاچاق کالا، به جیب وزارت ارتباطات نخواهد رفت اما پایش سلامت مردم یکی از منافع این وزارتخانه خواهد بود.

احتمال افزایش قیمت گوشی موبایل

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: افزایش قیمت گوشی‌های همراه تقریبا همان هزینه گمرکی است، با توجه به حساسیت های بازار این کالا انتظار می رود که اجرای طرح ریجستری، معترضان و مخالفانی هم داشته باشد علاوه بر این احتمال افزایش قیمت بی رویه ای هم پیش خواهد آمد. 

جهرمی ادامه داد: دلیل دیگر افزایش قیمت گوشی های همراه، افزایش 5 درصدی عوارض خروج کالا از امارت متحده عربی بود زیرا امارات دروازه ورود 90 درصد گوشی های همراه به ایران است.

وی ورود فروشگاه‌های آنلاین به عرصه عرضه تلفن همراه را ابزاری برای تنظیم بازار بیان کرد و افزود: در حال حاضر قیمت ها تحت تاثیر عوامل گوناگونی از قبیل موضوعات یاد شده و افزایش قیمت دلار است.

پیام رجیستری برای سامسونگ

وزیر ارتباطات گفت: پیام اجرای طرح رجیستری به شرکت سامسونگ این بود که ما در صورت لزوم، ابزاری موثر برای کنترل بازار داریم؛ اقدام اخیر شرکت سامسونگ بعنوان شریک تجاری ایران در زمان تحریمها، جای تامل و بررسی دارد اما جای نگرانی نیست زیرا اگر سامسونگ به نمایندگان ایرانی احترام نگذارد بازار ما را هم نباید بخواهد.

مشکلات محتوایی با قانون حل نمی‌شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: قانون شبکه ملی اطلاعات؛ معضلات محتوایی کشور را در این زمینه حل نمی کند.
آذری جهرمی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه، شبکه ملی اطلاعات تعریف فنی و مدل مفهومی برای توسعه فضای مجازی در کشور است، افزود: در این قانون، مفهوم محتوایی و خدماتی شبکه ملی اطلاعات مشخص نیست و معضلات محتوایی ما در این زمینه با این قانون حل نمی شود.

وی گفت: البته در شورای عالی فضای مجازی الزاماتی به این قانون اضافه شد که ناظر به موضوعات فنی بود و سندی نیز به عنوان تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات تصویب شد که زیرساخت های فنی، این شبکه را مشخص می کند.

آذری جهرمی افزود: وظایف وزارت ارتباطات درباره ایجاد زیرساخت های شبکه ملی اطلاعات تبیین شده است اما با ایجاد زیرساخت ها به تنهایی محتوای فضای مجازی تغییر نمی کند و دغدغه های فرهنگی با آنها رفع نمی شود.

وی گفت: در بخش خدمات قانون مصوبی نداریم و در حوزه محتوا نیز سند و شاخص هایی وجود ندارد ، البته مرکز ملی فضای مجازی در حال کار روی این بخشهاست.

ایجاد 150 هزار شغل در حوزه ICT

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در حوزه خدمات، اقتصاد به همراه اشتغال در حال افزایش است و خدمات بر پایه فناوری اطلاعات رشد بیشتری در این حوزه دارد افزود: در یک سال و نیم گذشته 150 هزار شغل در حوزه فناوری اطلاعات ایجاد شده است.

آذری جهرمی گفت: اشتغال در حوزه فناوری اطلاعات به معنای تولید برنامه هایی به زبان فارسی است که در حال درآمدزایی هستند و روی پلتفرم های ما مانند سکوی کافه بازار قرار گرفته اند.

وی افزود: حدود 30 هزار گروه شامل گروه های دو نفره یا شرکت هایی با 200 کارمند در حال تولید برنامه هستند و این برنامه ها را روی کافه بازار قرار می دهند.

آذری جهرمی گفت: کسب و کارهای نوپا به دلیل مقررات دست و پا گیر خود را بیمه نمی‌کنند.

وابستگی برخی شغل‌ها به پیام‌رسان‌‌ها 


وی با بیان اینکه فضای مجازی فراتر از پیام رسان هاست و پیام رسان ها تسهیل کننده شغل ها هستند ، افزود: البته مبتنی بر پیام رسان ها نیز یک سری شغل ایجاد شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: چون عده ای می خواهند بگویند پیام رسانی خوب و پیام رسانی بد است، زمانی که اعلام می شود برخی شغل ها به پیام رسانها وابسته هستند، می گویند آمار اشتغال درست نیست.

آذری جهرمی افزود: اکوسیستم کشور هنوز برای کسب و کارها در فضای مجازی مناسب نیست و ایجاد شغل در این حوزه فقط به دلیل استعداد بالای جوانان ما و خلأ ده ساله در این زمینه در بازار کشور است.

وی گفت: این موجب شده در دو سال اخیر سالی 100 هزار شغل در این حوزه ایجاد شود اما ادامه این روند با مشکل روبروست.
آذری جهرمی افزود: باید اکوسیستم کسب و کار در فضای مجازی را مناسب و ملاحظات فرهنگی، بومی و اقتصادی را در این حوزه در نظر بگیریم.

وی ­گفت: بازی در حوزه اقتصادی کشورهای دیگر نادرست است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: زمانی که می خواهیم برنامه های مبتنی بر فعالیت های داخلی کشور را به ابزارهای خارجی ترجیح دهیم نیاز به سکوی اجرا داریم که آن گوشی تلفن همراه است.

گوگل حرف ما را گوش نمی‌دهد

آذری جهرمی گفت: در حوزه موتور جستجو نیز در کشور نرم افزاری که توان رقابت با موتورهای جستجو مانند گوگل را داشته باشد ، نداریم و بر این اساس، به دلیل نبود روابط سیاسی، موتورهای جستجو مانند گوگل حرف ما را در زمینه ایجاد نظام اینترنت کودک گوش نمی کند.

وی افزود: بر اساس قانون، سیم کارت را به افراد زیر 18 سال نمی‌فروشیم اما راه حل این نیست زیرا خانواده می‌تواند این قانون را بی اثر کند.
آذری جهرمی با بیان اینکه راه حل استفاده از فضای مجازی، آگاه سازی است ، گفت: برای ایجاد گوشی کودک و قرار دادن سیستم عامل هایی که بر اساس این طرح باشد باید ابزار داشته باشیم و گوشی های وارداتی در کنترل ما باشند.

وی افزود: در رابطه با پیام رسانها، مرکز ملی فضای مجازی روش کار را بر اساس سندی مشخص کرده است اما دغدغه پیام رسان ها فقط مختص کشور ما نیست و در همه کشورها چالش رسانه ها به ویژه پیام رسان ها وجود دارد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: حاکمیت از شکل سنتی در حال تبدیل به حاکمیت شرکتهاست و این موضوع در حال شکل گرفتن در دنیاست.

آذری جهرمی افزود: بر اساس سند مرکز ملی فضای مجازی درباره پیام‌رسانها، هر دستگاهی برای توسعه پیام رسان های داخلی وظایفی دارد که باید اقدامات خود را در این زمینه گزارش دهد.

وی گفت: در حوزه امنیت؛ دو بحث امنیت و احساس امنیت وجود دارد و اینکه گفته شود حریم خصوصی نقض می شود یا خیر باید مصداقی و دقیق صحبت شود.

آذری جهرمی افزود: در مصوبه شورای عالی فضای مجازی وظایف دستگاه ها برای حفظ حریم خصوصی افراد مشخص شده و مسئولیت ویژه ای در این زمینه به وزارت ارتباطات داده نشده است.

 در حوزه امنیت ملی حتماً باید نظام پیام رسانها داخلی شود

وی با بیان اینکه نباید فضای مجازی بی حساب و کتاب باشد ، گفت: اجازه نمی دهیم هر مطلبی در این فضا منتشر شود و هر کشوری این چارچوب و استانداردها را دارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: البته تدوین استانداردها با شاخص ها و پرهیز از سلایق شخصی در تدوین آن نیاز به کار دارد.
آذری جهرمی گفت: پیام رسان ها زیرساخت اقتصادی کشور ما هستند و نباید اطلاعات در این زمینه جای دیگری برود.
وی افزود: در حوزه امنیت ملی حتماً باید نظام پیام رسانها داخلی شود.

آذری جهرمی گفت: به دلیل محدودیت رسانه ای در کشور اکنون یک پیام رسان با رسانه های کشور ادغام شده است و به دلیل وجود بار سیاسی روی حوزه رسانه و دعوای سیاسی در این حوزه، پیام رسان نیز این طرف و آن طرف متمایل می شود.

وی افزود: فضای مجازی در حال دگرگون کردن آینده حاکمیت های دنیاست.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اکنون بحث اقتصاد دیجیتالی را به عنوان انقلاب صنعتی چهارم مطرح می کنیم که جامعه بداند چه خبر است اما بنا نیست تسلیم این موضوع شویم و هر چیز که در این عرصه طراحی کردند ، بپذیریم.

آذری جهرمی افزود: تلاش می کنیم در دو سال آینده همه زیرساخت های شبکه ملی اطلاعات را با مصوبه شورای عالی فضای مجازی در این زمینه انطباق دهیم.

۱۳۹۶/۱۱/۲۹ - درآمد 850 میلیون دلاری تلگرام از ارز دیجیتالش


خبرگزاری فارس: درآمد 850 میلیون دلاری تلگرام از ارز دیجیتالش

تلگرام با عرضه ارز دیجیتال خود که به منظور کسب درآمد از این منبع نوظهور مالی صورت گرفته توانسته 850 میلیون دلار به جیب بزند.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس به نقل از تک کرانچ، این شرکت چند ماه قبل از برنامه های خود برای عرضه ارز دیجیتال اختصاصیش خبر داده بود. این ارز که TON نام دارد در قالب زنجیره بلاک چین و به منظور تقویت پیام رسان تلگرام مورد استفاده قرار می گیرد.

تلگرام قصد دارد در مرحله اول این ارز را برای خرید در اختیار شرکت های تجاری و برخی علاقمندان خاص قرار دهد. استقبال از TON موجب خوشحالی مدیران تلگرام شده، زیرا آنها انتظار داشتند از این طریق تنها 600 میلیون دلار درآمد کسب کنند.

برآوردهای بلومبرگ نشان می دهد در صورت عرضه عمومی TON برای خرید توسط کاربران اینترنت، میزان فروش آن درآمدی 1.15 میلیارد دلاری برای تلگرام به ارمغان می اورد و مجموع درآمد این شرکت به 2 میلیارد دلار افزایش می یابد.

این اولین سرمایه گذاری خارجی در تلگرام است که توسط خود دوروف و بردار بزرگتر او نیکولای صورت می گیرد. نیکولای قبلا شبکه اجتماعی VKontakte را تاسیس کرده بود که به فیس بوک روسیه مشهور شد.

۱۳۹۶/۱۱/۲۹ - ۵۰ درصد پرسنل وزارت ارتباطات بازنشسته می‌شوند


خبرگزاری فارس: ۵۰ درصد پرسنل وزارت ارتباطات بازنشسته می‌شوند

وزیر ارتباطات گفت:‌ ۵۰ درصد پرسنل وزارت ارتباطات بازنشسته می‌شوند و این یک فرصت مغتنم است اما نباید به دنبال استخدام در بدنه دولت بود و دولت را بزرگتر کرد.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس،‌ محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات در چهارمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی، اظهار داشت: مقام معظم رهبری می‌گویند به اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نگاه صنفی نکنید، معنی این حرف مثلاً این است که ما در وزارت ارتباطات سال‌ها دو هلی‌کوپتر در مجموعه پیام داشتیم که بلااستفاده بود و آن را به اورژانس کشور دادیم و منابع این چنینی در کشور فراوان وجود دارد. 

وی ادامه داد:‌ اقتصاد مقاومتی پروژه نیست بلکه مدل اجرای پروژه است، اگر فرهنگسازی نکنیم و شجاعت لازم به معنی قدرت و علم را نداشته باشیم،‌ همه در وضعیت سکون باقی می‌مانیم. 

وی با بیان اینکه فناوری اطلاعات تسهیل‌گر است، گفت: باید ریسک‌ها را بپذیریم. همه به دنبال استخدام هستند زیرا فرهنگ کارآفرینی در کشور جا نیفتاده است.  در وزارت ارتباطات 50 درصد پرسنل بازنشسته می‌شوند و این فرصت را باید غنیمت بشماریم. 

وی گفت: به دنبال استخدام در بدنه دولت نباشید و بنابر هر تبصره و ماده شغل اضافه نکنید، هم‌اکنون یک بدنه بزرگ دولتی داریم و هر چه درمی‌آوریم باید خرج بدنه دولت کنیم. 

وی ادامه داد: از آنجا که نمی‌توان بی‌توجه تعدیل کرد و باید کسی که تعدیل می‌شود در جای دیگر کار کند، اما همین که کسی می‌خواهد تحول ایجاد کند، گروه‌های مختلف صنفی مطالبه می‌کنند و باعث عقب‌نشینی و ترس اقدام‌کننده می‌شوند. 

وی گفت:‌ تا قبل از پایان اسفندماه عملکرد وزارت ارتباطات  در حوزه اقتصاد مقاومتی انتشار خواهد شد. 

۱۳۹۶/۱۱/۲۸ - خسارت 109 میلیارد دلاری حملات سایبری برای آمریکا


خبرگزاری فارس: خسارت 109 میلیارد دلاری حملات سایبری برای آمریکا

گزارش تازه‌ای که روز جمعه توسط کاخ سفید منتشر شده نشان می دهد در سال 2016 حملات سایبری برای ایالات متحده آمریکا بین 57 تا 109 میلیارد دلار خسارت به بار آورده است.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، برآوردهای شورای مشاوران اقتصادی کاخ سفید نشان می‌دهد که برخی کشورهای خارجی و همین طور گروه های هکری به دنبال اجرای انواع حملات سایبری بر ضد ایالات متحده هستند. از جمله کشورهایی که آمریکا را به عنوان هدف این حملات انتخاب کرده اند می توان به روسیه، چین، ایران و کره شمالی اشاره کرد.

برخی شرکت های تجاری که رقبایی در آمریکا دارند هم بر علیه این کشور حملات سایبری انجام می دهند. فعالان سیاسی که دستور کار سیاسی مشخصی را دنبال می کنند و برخی گروه های سازمان یافته هم در این زمینه فعال هستند.

در این گزارش تصریح شده که دولت آمریکا و شرکت های خصوصی باید برای مقابله با این نوع حملات تلاش بیشتری کنند تا بتوانند به افزایش رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا کمک کنند.

کاخ سفید پنجشنبه هفته گذشته روسیه را به علت اجرای حمله سایبری نات پتیا در سال 2017 مقصر دانست. پیش از این انگلیس هم مسکو را به علت طراحی ویروسی که به بخش هایی از زیرساخت های کشور اوکراین نفوذ کرده بود و به رایانه هایی در سراسر جهان آسیب زده بود، محکوم کرده بود.


۱۳۹۶/۱۱/۲۸ - گوگل سرقت عکس ها را دشوارتر کرد


خبرگزاری فارس: گوگل سرقت عکس ها را دشوارتر کرد

گوگل با حذف دکمه مشاهده عکس از بخش جستجوی تصاویر جستجوگر خود، سرقت تصاویر و نقض کپی رایت آنها را برای کاربران اینترنت دشوارتر کرد.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس به نقل از ورج، بسیاری از مالکان وب سایت ها مدتهاست به گوگل اعتراض می کنند که چرا دکمه ویژه ای برای مشاهده مجزای عکس های وب سایت ها در جستجوگر خود گنجانده و از این طریق تماشا و ذخیره سازی بی دردسر عکس ها را ممکن می کند.

وجود این دکمه برای کاربران بسیار مفید بود و جستجو و ذخیره سریع عکس ها را تسهیل می کرد، اما انتقادات ذخیره عکاسان و مالکان عکس ها باعث شده بود تا سرانجام گوگل دکمه یادشده را حذف کند.

گوگل خود اعلام کرده که این کار به درخواست عکاسان و ناشران صورت گرفته و بازدیدکنندگان از این پس برای مشاهده عکس ها باید به سایت های مالک عکس ها مراجعه کنند.

البته این تحول ذخیره سازی عکس های یافته شده در جستجوگر گوگل را ناممکن نمی کند. بلکه این کار را برای کاربران دشوارتر می کند. اما هنوز هم می توان به روش های مختلف این کار را انجام داد.


۱۳۹۶/۱۱/۲۵ - پاسخ پست‌بانک به شائبه سود گرفتن وزارت ارتباطات از خواب اعتبار تسهیلات کسب‌و‌کارهای نوپا


خبرگزاری فارس: پاسخ پست‌بانک به شائبه سود گرفتن وزارت ارتباطات از خواب اعتبار تسهیلات کسب‌و‌کارهای نوپا

سالانه با مصوبه مجلس 1400 میلیارد ریال اعتبار برای کمیته وام وجوه اداره شده به وزارت ارتباطات تخصیص می‌یابد و بخشی از این اعتبار تا مراحل قرارداد سپری شود نزد پست‌بانک باقی می‌ماند اما به گفته مدیر عامل پست بانک درصد و میزان آن قابل ملاحظه نیست.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، خسرو فرهی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس که پرسید وزارت ارتباطات هر ساله بودجه‌ای برای کمیته وام وجوه اداره شده برای کمک به کسب و کارهای نوپا دارد اما گفته می‌شود وزارت ارتباطات به جای تخصیص این بودجه برای ایجاد اشتغال این اعتبار در حساب پست‌بانک نگه می‌دارد و از آن سود می‌گیرد،‌گفت: بودجه کمیته وام وجوه اداره شده در اختیار وزارت ارتباطات قرار می‌گیرد و در کمیته‌ای که پست‌بانک نیز در آن عضو است طرح‌ها بررسی می‌شوند و بخشی از طرح‌ها که نیاز به حمایت داشته باشد از تسهیلات با شرایط دریافت آسان‌تر و نرخ ترجیهی این کمیته استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: این طرح‌ها به پست‌بانک معرفی می‌شوند و تسهیلات پرداخت می‌شود.

وی گفت:‌قطعا این طور نیست و وزارت ارتباطات از این وجوه استفاده خوبی می‌کند و شاهد ایجاد کسب و کارهای کوچک به ویژه در حوزه محتوا هستیم و حجم قابل توجهی از منابع واگذار شده است.

مدیرعامل پست‌بانک ادامه داد: سالانه به طور میانگین با مصوبه مجلس 1400 میلیارد ریال اعتبار برای این کمیته در اختیار بانک قرار می‌گیرد و تقریبا همه آن واگذار می‌شود که بخشی از این اعتبار تا مراحل قرارداد سپری شود نزد پست‌بانک باقی می‌ماند.

وی در پاسخ به تأکید فارس درباره اینکه آیا سالانه بخشی از این اعتبار در پایان فصل در حساب پست‌بانک می‌ماند و سال گذشته چه میزان باقی مانده،‌گفت: به تناسب معرفی طرح‌ها تسهیلات پرداخت می‌شود و بخشی از منابع ممکن است نزد بانک بماند اما درصد و میزان آن قابل ملاحظه نیست.

وی ادامه داد: طبیعی است که ممکن است بخشی برای سال آینده باقی بماند.

۱۳۹۶/۱۱/۲۵ - پهپاد سلفی بگیر هم به بازار آمد


خبرگزاری فارس: پهپاد سلفی بگیر هم به بازار آمد

به تازگی پهپادی به نام اسکایدیو آر 1 با قیمت 2500 دلار به بازار آمده که با حرکت خودکار در اطراف کاربر از وی عکس و ویدئوی فوق دقیق تهیه می کند.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس به نقل از سی نت، این پهپاد با استفاده از 13 دوربین و با توجه به هوش مصنوعی بالایی که دارد می تواند حرکت کاربر هدف را ردگیری کند و از برخورد با موانع احتمالی نیز جلوگیری کند.

پردازشگر Nvidia Jetson TX1، قابلیت ضبط ویدئو با دقت 30 فریم در ثانیه با دقت 1080 پیکسل یا 60 فریم در ثانیه از جمله دیگر ویژگی های پهپاد مذکور است.

دو محور مستقل برای تثبیت حرکات دوربین، 64 گیگابایت حافظه برای ذخیره سازی 1.5 ساعت ویدئو با دقت 4k یا 4.5 ساعت ویدئو با دقت فول اچ دی از جمله دیگر امکانات پهپاد مذکور است.

سرعت پرواز این پهپاد به 40 کیلومتر در ساعت می رسد و با استفاده از دو باتری می توان آن را برای 16 دقیقه پرواز شارژ کرد. این پهپاد یک کیلوگرم وزن داشته و ابعاد آن 33 در 41 در 4 سانتیمتر است. در حال حاضر خرید این پهپاد تنها در کشورهای امریکا و کانادا ممکن است.

۱۳۹۶/۱۱/۲۵ - نشست بررسی نقش استارتاپ‌ها و فرآیند هوشمندسازی در حمل و نقل بار برگزار شد


خبرگزاری فارس: نشست بررسی نقش استارتاپ‌ها و فرآیند هوشمندسازی در حمل و نقل بار برگزار شد

در نشست تخصصی بررسی نقش استارتاپ‌ها در فرآیند هوشمندسازی در حمل و نقل و افزایش بهره‌وری و تحول در نظام حمل و نقل بار بررسی شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، نشست تخصصی بررسی فرآیند هوشمندسازی و نقش استارتاپ‌ها در حوزه حمل و نقل جاده‌ای برگزار شد.

حمید آذرمند پژوهشگر اقتصادی از نقش استارت آپ ها به‌عنوان یک راه حل برای این بحران نام برد و گفت: حمل و نقل جاده‌ای ایران به لحاظ کیفیت، فاصله زیادی با استانداردهای روز دنیا دارد و ریشه چالش‌‌های این بخش مربوط به سه مولفه اصلی نبود زیرساخت‌ها، ناوگان فرسوده و کارایی پایین است.

حامد تاج‌الدین مدیر یک اپلیکیشن‌ لجستیک کالا با بیان اینکه در ایران سالانه 1.5 میلیارد دلار هزینه تردد یک سر خالی ناوگان حمل‌ونقل بار جاده‌ای‌ می‌شود، اظهار کرد: با طراحی اپلیکیشن سعی کرده‌ایم واسطه‌گری را در بخش حمل و نقل جاده‌ای کالا کاهش دهیم و با ارائه خدمات الکترونیکی دسترسی آسانی برای صاحبان بار به ناوگان جاده‌ای فراهم کنیم. در دنیا آمار ترددهای یک سر خالی حدود 10 درصد کل ترددها در ناوگان جاده‌ای بین‌ شهری است‌ و در ایران 45 درصد ترددها یک سر خالی است. شکل‌گیری اپلیکیشن‌های لجستیک می‌تواند نقش موثری در اقتصاد کشور داشته باشد. در مقطع کنونی یک کامیون در کشور ما حدود 55 هزار کیلومتر سالانه سیر می‌کند در حالی که این رقم برای کامیون‌های کشوری مثل آمریکا سالانه 180 کیلومتر است و این موضوع بیانگر عدم بهره‌وری در ناوگان جاده‌ای ماست.
همچنین در این نشست کیوان جعفری فشارکی مدیر دیگر اپلیکیشن‌ لجستیک با اشاره به وجود تناقض‌های جدی در صنعت حمل و نقل، گفت: علاوه بر اینکه گفته می‌شود در حوزه حمل و نقل جاده‌ای مازاد راننده داریم، اما بارها معمولا روی زمین می‌مانند. این در حالی است که شرکت‌های بزرگ و توانمند حمل و نقلی بسیاری داریم که سهم بازارشان بیشتر از 1.5 درصد نیست و قادر نیستند در سراسر کشور کالا جابه‌جا کنند. با استفاده از رویه اپلیکیشن‌های لجستیک صاحبان بار می‌توانند در همه مسیرها بار خود را به صورت آنلاین رصد کنند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر صاحبان کالا ممکن است در طول یک روز با نرخ‌های متفاوتی برای حمل محموله خود مواجه شوند، گفت: اپلیکیشن‌های لجستیک طی فرآیندی سیستماتیک، پروسه قیمت‌گذاری نرخ حمل بار بین شهری را ارزیابی می کنند.

۱۳۹۶/۱۱/۲۴ - ارسال اشتباه پیامک رجیستر نبودن برای برخی گوشی‌ها/پیگیری اخاذی برخی شماره‌های هوشمند ۹۰۹


خبرگزاری فارس: ارسال اشتباه پیامک رجیستر نبودن برای برخی گوشی‌ها/پیگیری اخاذی برخی شماره‌های هوشمند ۹۰۹

معاون وزیر ارتباطات درباره ارسال پیامک رجیستر نبودن برای برخی گوشی‌هایی که قبل از رجیستری فعال شده، گفت: در اقدام مشترکی با اپراتورها و رگولاتوری تمامی اطلاعات تا دو سال قبل اپراتورها در حال بررسی است تا دیگر برای کسی که قبل از رجیستری گوشی کار کرده دارد این پیامک ارسال نشود.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، حسین فلاح جوشقانی در حاشیه سومین نمایشگاه اینترنت اشیاء در جمع خبرنگاران از پیگیری تخلف اخاذی از مشترکان تلفن ثابت در شماره‌های هوشمند ۹۰۹ خبر داد و گفت: شکایت‌هایی مبنی بر اخاذی از مشترکان شنیده می‌شود که گفته شده برای مثال دست‌سرویس مشاوره از کاربر تقاضای وجه اضافه‌تر از هزینه مکالمه می‌شود. 

وی گفت: دریافت وجه اضافه در این سرویس‌ها مورد تأیید ما نیست و تمام هزینه این سرویس‌ها باید روی قبض تلفن ثابت دریافت شود و از مردم می‌خواهیم مواردی این چنینی را اعلام کنند تا بررسی کنیم. 

وی تأکید کرد: شبکه‌های هوشمند سرویسی است که بین اپراتور و یک شرکت تجاری منعقد می‌شود و نباید هیچ هزینه‌ای اضافه‌تر از مکالمه از مشتری دریافت شود. 

وی گفت: مشابه این کلاهبرداری‌ها از طریق پیامک اتفاق می‌افتد که مردم باید بدانند هیچ هزینه‌ای اضافه‌ترنباید بپردازند. 

فلاح در پاسخ به سؤالی درباره اینکه برخی از دارندگان گوشی‌های مشمول طرح رجیستری پیامکی مبنی بر رجیستر نبودن گوشی خود دریافت کردند در حالی که گوشی قبل از رجیستری فعال شده است، گفت: از اواخرمهرماه پایش شبکه اپراتوری در طرح رجیستری آغاز شده و در این پایش ۱۲۰ میلیون شماره سریال گوشی فعال در دست مردم ثبت شده است. 

وی ادامه داد: ممکن است بعد از زمان آغاز رجیستری، برخی مردم گوشی‌های خود را روشن نکرده باشند که در این نتیجه اگر چه گوشی کار کرده و از قبل فعال بوده، اما در زمان آغاز رجیستری فعال نبوده است. 

وی گفت: برای حل این مشکل، مشترکان باید با شماره ۹۶۳۶۶ تماس بگیرند و رگولاتوری مشکل را حل می‌کند. 

وی ادامه داد: همچنین در اقدام مشترکی با اپراتورها و رگولاتوری تمامی اطلاعات تا دو سال قبل اپراتورها در حال بررسی است تا دیگر برای کسی که قبل از رجیستری گوشی کار کرده دارد این پیامک ارسال نشود. 

 اجرای طرح رجیستری از ۲۸ بهمن برای گوشی‌های ال‌جی

فلاح با اشاره به اجرای طرح رجیستری از ۲۸ بهمن برای گوشی‌های ال‌جی اظهار داشت: خریداران هنگام خرید گوشی‌های این برند کدشماره سریال را استعلام کنند و فعال‌سازی را انجام دهند. 

* الزام انجام فرایند تغییر مالکیت برای استفاده از سیم‌کارتی دیگر در گوشی

وی تأکید کرد: همچنین افرادی که گوشی از چهار برند که قبلاً مشمول رجیستری شده دراختیار دارند، برای تغییر مالکیت و استفاده از سیم‌کارت دیگری در گوشی خود باید فرایند تغییر مالکیت را از سامانه *7777# انجام دهند. 

۱۳۹۶/۱۱/۲۴ - پلاگین آلوده باعث سرقت ارزهای دیجیتال شد


خبرگزاری فارس: پلاگین آلوده باعث سرقت ارزهای دیجیتال شد

هزاران وب سایت که از پلاگین Browsealoud طراحی شده توسط یک شرکت انگلیسی استفاده می کردند، در روزهای اخیر قربانی یک حمله هکری شده اند.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس به نقل از دیجیتال ترندز، هکرها با سوءاستفاده از ضعف امنیتی پلاگین یادشده برای سرقت پول های دیجیتال از طریق نفوذ دادن یک کد برنامه نویسی آلوده تلاش کرده اند.

پلاگین مذکور در اصل برای کمک به استفاده از وب سایت ها توسط افرود کم شنوا طراحی شده است تا آنها بتوانند صدای فایل های چندرسانه ای را بهتر بشنوند، اما دستکاری پلاگین یادشده باعث اجرای کدهای جاواسکریپتی مخربی برای سرقت یک نوع پول دیجیتال به نام مونرو شده است.

کدنویسی به زبان جاواسکریپت سرقت ارزهای دیجیتال از این طریق را تسهیل کرده است و بررسی ها حاکیست بیش از 4200 وب سایت به همین شکل مورد سوءاستفاده قرار گرفته اند که برخی از آنها متعلق به سازمان ها، دولت ها و مدارس بوده اند.

تحقیقات برای شناسایی عوامل طراح این کد مخرب ادامه دارد. البته برخی روش های فنی خاص برای مقابله با این مشکل هم از سوی برنامه نویسان پیشنهاد شده است.

  [۱]   [۲]   [۳]   . . .   [۱۴۰]   [۱۴۱]   [۱۴۲]   صفحه بعد »
اخبار | تماس با ما | درباره ما | کسب درآمد | ارسال SMS تبليغاتی | قوانین و مقررات | پشتیبانی
larg-bot-r larg-bot-l
bar
footer footer
ads_portal  
footer footer